Katar Turu 2.Etapta Heinrich Haussler Sitemli Galibiyeti

08/02/2011  //     //  Genel

 

Katar Turunda bugün 2. etap Camel Race Track ile Doha Golf Clup arasında yarışıldı. 135,5 km. mesafenin galibiyet kahramanı Garmin- Cervelo takımından Heinrich Haussler oldu. Tom Bonen genel sıralamadaki liderliğini sürdürüyor.

 

 

Dünün sert rüzgarları bugün sporcular lehineydi. Mark Renshaw ” Bugün çok ama çok kolay bir etaptı. Sadece finish çok çılgınca oldu ve çok fazla kişi risk aldı” dedi. Genel olarak etabın kolay yorumlanması, kaçan grubun ana grup tarafından uzun kaçışa izin vermemesinden ve ilk kez sert rüzgar olmadan bir etapta yarışmalarından kaynaklanıyordu. Etabın strat almaıyla ilk 5 kilometre içerisinde 5 kişilik kaçış grubu oluştu. Giovanni Visconti (Farnese Vini-Neri), Manuel Quinziato (BMC Racing), Mikhail Ignatiev (Katusha), Jan Ghyselinck (HTC-Highroad) ve Nico Eeckhout (An Post-Sean Kelly) kaçan isimlerdi. Etap içerisinde ana gruba zaman farkı 5 dakika 30 saniyeyi buldu.

 

Ana grup finishe yaplaştıkça tempoyı arttırarak kaçış izni vermeyeceğini gösterdi. Son 16 km. kala artık fark 51 saniyeye indi. Ana grubun seri temposu kaçan grubu yakalayacağına işaretti. Peloton önünde Sky ve Rabobank liderliği bulunuyordu. Kaçan grup içerisinde bulunan İtalyan Şampiyon (Aynı zamanda 2010 Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu galibi) Giovanni Visconti’nin oluşu ana grup içerisinde bulunan sarı mayo için riskli isimdi. Finişe 13,5 km kala Giovanni Visconti (Farnese Vini-Neri) ardından gelen takım arabasına bakmak için, yolun kenarına yanaşırken asfalt üzerindeki küçük bir tümsek sebebiyle kaza yaptı. Dizinde hafif sıyrıklar görülen Visconti için bu zaman kayıbı, hemen arkadan yaklaşmakta olan ana grup tehlikesiyle erken yüzleşmesine sebep oldu. Ve etap hedefini kaybetmesine sebep oldu.

 

Son 6 km.’de artık ana grup kaçan grubu yutmuş finish sprint mücadelesi için takım trenleri yerini almaya başlamıştı. Sky takımı sistematik bir tren olustururken diğer takım trenleri bu yapılaşmayı kısmen engelledi. HTC-Highroad, Katusha, SKY ve Rabobank önlerde yerini almaya çalışıyordu. Son 2 kilometreye girilde artan tempo ve toplu finish atakları günün sakin geçen etabına yüksek tansiyon verdi. Rabobank takımından Theo Bos etaba asılırken Tom Boonen(Quick Step-Sarı Mayo) atağını yaptı son metrelere kadar sprint atağına devam eden Boonen Henrich Haussler(Garmin Cervelo), Daniele Bennati (Leo Trek), Denis Galimzyanov(Katusha) ve Theo Bos(Rabobank)’ın sprint atağına yeterince cevap veremeyince sarı mayo etap galibiyeti hedefini son metrelerde bıraktı. Toplu finish Mark Renshaw’un da belirttiği gibi oldukça riskli ve aynı anda giriş ile sona erdi.

 

Katar turunun 2. etabını Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo) takımı kazandı. Fakat finishe girerken ki sıkışıklığa tepkili etabı alan Haussler sitemle çizgiden ilk geçen sporcuydu.

 

 

Toplu Finişte 2.Etap Sıralaması(İlk 10):

1. Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Cervélo
2. Daniele Bennati (Ita) Leopard Trek
3. Denis Galimzyanov (Rus) Katusha
4. Theo Bos (Ned) Rabobank
5. Roger Kluge (Ger) Skil-Shimano
6. Tom Boonen (Bel) Quick Step
7. Mirco Lorenzetto (Ita) Astana
8. Danilo Hondo (Ger) Lampre-ISD
9. Gert Steegmans (Bel) Quick Step
10. Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek

 

 

Katar Turu Genel Sıralama: Tom Boonen 1 saniye fark ile Katar turu liderliğini koruyor. Yarın yine lider Altın Mayoyu taşıyacak.

 

1. Tom Boonen (Bel) Quick Step
2. Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Cervélo + 1saniye
3. Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad + 4saniye
4. Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek + 8saniye
5. Juan Antonio Flecha (Spa) Team Sky + 9saniye

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın