Kar üzerinde Çekiş Arttırma Çalışmaları

22/01/2009  //     //  Genel

 

 

 

 

Toplumumuz için güneşli havalar dışında bisiklet sürmek pek abes kaçar. Ama bizler biliyoruz ki çamurlu, karlı zeminlerde ve buna benzer olumsuz şartlarda bile bisiklet sürmenin ayrı bir tadı vardır. Özellikle karda bisiklet sürmek benim için apayrı bir zevktir. Ordu’da her zaman merkezde kar tutmasa da Ordu’nun simgesi haline gelmiş Boztepe’ye her sene mutlaka kar yağar. Karlı zeminde yokuş çıkarken arka lastiğimin kayması yer yer dengemin bozulmasına ve daha fazla yorulmama sebep oluyordu. Bu sebepten arka tekerimin kaymaması için çeşitli projeler ürettim. Bunlardan bazıları şöyle,

İnternette araştırmalarımda mtbtr.com sitesinde çivili lastik yapımı konusunda oldukça güzel bir çalışma okumuştum. Fakat benin süreceğim zemin buzdan ziyade karlı olacağından çivili lastik pek işime yaramayacaktı. Sonra ülkemizde karlı havalarda motorlu taşıtların sıkça başvurduğu çözüm olan zincirli bir sistem yapmayı düşündüm. Fakat bu sistemi yapabilmek için elimde bulunmayan araç gereçlere ihtiyacım vardı hem de sistem nisbeten ağır olacağından yokuşlarda bana yararından ziyade zararının olabilme ihtimali vardı. Bisikletimde v-breake fren sistemi olduğundan uygulayacağım sistemin jant kenarlarını da engellememesi gerekiyordu. Bu da biraz daha ince işçilik yapmama neden olacaktı. Sonradan zincirle yapmayı planladığım sistemi ip ile yapmaya karar verdim. Böylece hem extra araç-gerece ihtiyacım olmayacaktı hem de oldukça hafif bir sistem yapmış olacaktım.


 

Sistemin yapımını kısaca anlatayım.İki adet yeterince uzun ip kesiyoruz.Bu iki ipten önce birine yeni bir ip bağlıyoruz.Sonra bu ipi diğer ipe bağlıyacağız. Buradaki önemli nokta iki ipe de bağlayacağımız 3. ipin uzunluğunu bir sefere mahsus lastik üzerinde denememiz gerek. Bu uzunluk ne yan iplerin jant seviyesine getirecek kadar uzun, ne de yan ipler lastiğin sırtına gelecek kadar kısa olmalı. Bu ayarlamayı yaptıktan sonra diğer ipleri de aynı boyda kesiyoruz. Not: Düğüm atmak için yeterince pay bırakmayı ihmal etmeyin.

 


Bu işlemi tam lastiğin etrafında bir tur atacak kadar yaptıktan sonra attığımız tüm düğümlerdeki fazlalık ipleri kesip, çakmak ile ısıttıktan sonra pense ile sıkıştırıyoruz. Böylece hem düğümlerden kaynaklanan kabalıklar bir nebze olsun azalacak hem de ipin yerinden oynaması engellenmiş olacak.

Bu işlemi ben 2 saatte bitirebilmiştim. Sonra denemek için Boztepe’nin karlı yolunda sürüş yaptım. Açıkçası istediğim verimi alabildiğimi söyleyemiyeceğim. Çekişte artış var fakat pek yeterli değil. Ayrıca ipler 2 saatlik sürüşte gözle görülür derecede aşınmıştı. Materyali daha farklı kullanarak daha verimli bir sistem yapılabilir belki. Bu çalışma belki daha verimli bir proje için sizlere ilham kaynağı olabilir diye yayınlıyorum. Meraklılarına duyurulur.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın