Kapadokya 2008 Dağ Bisikleti Yarışları Yapıldı.

01/07/2008  //     //  Genel


Uluslararası düzeyde gerçekleşen yarışlar, Cuma günü 27 Haziran Göreme’de, 29 Haziran Pazar ise Ürgüp’te yapılan elit bayanlar ve erkekler yarışları ile son buldu.

Katlımın, her alanda ilginin çok az,  organizasyonun kötü olduğu, güvenlik önlemlerinin yeterince alınmadığı yarışlarda sprocular gerçekten harika bir parkurda ve muhteşem bir doğada kıyasıya yarıştılar.

Göreme’de Cuma günü yapılan yarış 10 km’lik  son derece keyifli bir parkurda yapıldı. Doğru zamanda gücünü koruyan ve doğru zamanda doğru taktikleri uygulayanlar dereceye girdiler. Ukraynalı Sergiy Rsenko’nun (02:11:55) birinci olduğu ilk günde, bize göre taktik hatası yapan veya kendisini Pazar’a saklayan Bilal Akgül 02:18:34 ile ikinci oldu. Üçüncülüğü ise 02:21:09’luk derecesiyle Ukraynalı Igor Bogdan aldı.
 

Sadece Elitler’de Ukraynalılar’ın ve bir İngiliz’in yarıştığı Uluslararası Kapdokya Dağ Bisikleti Yarışları’nda  Bilal Akgül yarışı ikinci bitirdi. Herkesin çok şey beklediği sevgili Halil Kormaz Cuma günü yapılan yarışta  yanlış lastik  seçiminin faturasını ödedi. Yarış sonrası son derce üzgün görünen Halil bu kez  Pazar gününe iyi hazırlandı.

Elit Bayanlarda iki gün önce yol yarışı koşan Semra Yetiş tek kelimeyle harikaydı. Ukarynalı Natalia Krompets’in (2.13.43) arkasından 2:16:55 ile ikinci geldi. Üçüncü ise yine Ukraynalı Irna Slobogdan (02:24:05) oldu.

Juniorlar’da geleceğin süper yıldız olmaya aday bisikletçisi Abdurrahman Dandal 1:28:0 7’lik aynı derceyi paylaşan bir diğer başarılı isim Hamza Kansız’ın önünde burun farkıyla birinci oldu.

Yine Ürgüplü Gold City’ye geçen Evrim Hazar günün diğer parlak yıldızlarından biriydi.

Bu sıcaklarda elitler için 6 tur öngörülmesine rağmen 5 tur atıldı, genellikle 2 saat civarında tutulmaya çalışılan bu tür yarışlarda, son anda doğru bir karar verildi.

30+ Masterlar’da Brisa Sporlu Nevzat Kıral birinci oldu. İzmir’in gururu Turgay Germen ikinci ve Scott takım kaptanı Bora Tirki üçüncü oldu.

Cuma günü yapılan yarışlar için burayı tıklayınız.

Festival havasından çok uzak bir ortamda gerçekleşen iki yarışta da yarışçılar, her zaman olduğu gibi sadece rakipleriyle değil aynı zamanda sıcak hava ve özellikle ilk günkü yarışın yapıldığı Göreme parkurunda kum ile de mücadele ettiler.

Pazar günü Ürgüp’te yapılan Elit Erkekler yarışı çok çekişmeli geçti. Bu defa günün çok formda ismi Bilal Akgül her şeyi istediği gibi yaptı. Yarışın kontrolünü üçüncü turudan sonra eline alan milli sporcumuz bu turdan sonra yarışın liderliği de eline geçirdi. Son turda yaptığı atakla birinci olmasını ve Cuma’nın intikamını almasını bildi. Starttan hemen sonra iki Ukraynalı’nın kasten Bilal’i düşürmek üzere sıkıştırması günün dikkat çeken diğer bir olayıydı. Üçüncülüğü ise Halil Korkmaz’ın önünde Ukraynalı Igor Bogdan aldı.

İlk gün kumun azizliğine uğrayan Halil Kormaz Göreme’de yine aynı lastiği kullanarak çok daha iyi performans sergiledi. İgor Bogdan’ın ensesinden ayrılmayan milli sporcumuz Ukraynalı’yı geçememesine rağmen yine de sevenlerini mahçup etmedi.

Muammer Yıldız ise sadece Pazar günkü yarışlara katıldı. Kibarlığı ve alçakgönüllüğü ile her zaman örnek olmuş olan milli sporcumuz bir miktar formsuz görünerek hayranlarını az da olsa üzdü.

Elit Bayanlar’da çok formda görülen Gold City’nin yarışçısı Semra Yetiş ikinci oldu. Milli sporcumuz ilk turdan itibaren yarışın birincisi olan ve dünyada hatırı sayılır pedallardan biri konumuna gelen Uraraynalı Natalia Krompet’in (Isd) arkasından ikincilikteki yerini hiç bırakmadı.

Cuma günü yapılan yarışı tekerlek farkıyla kazanan Abdurrahman Dandal, Pazar günkü yarışta ilk turdan itibaren farkı açarak son derece rahat bir yarış çıkardı.

Yine Pazar günü yapılan yarışlarda dikkat çeken isimler vardı. Cuma gününün çok başarılı ismi Yavuz Kilim’in elit kategorisinde yarışmasıyla çok rahat bir yarış çıkartan ve UCI lisansı henüz almadığı için Elit-B’de yarışmak mecburiyetinde kalan İsmail Demir, Ürgüp’ten Gold City’e transfer olan Evrim Hazar ve yine bir başka isim Adana GSM adına yarışan Halil Korkmaz’ın gözetiminde çalışmalarını sürdüren İsak Ünal oldu.

Maalesef geçen senelerdeki özellikle Ayhan Şahenk Vakfı Sponsorluğu’nda ve Belediye Başkalığı’ndan istifa eden Bekir Ödemiş’in ilgi ve alakası ile bir festival havasında geçen yarışlardan eser yoktu. Sponsorların da ortalarda görülmediği yarışlarda, hiç kimse hatta adalarda son derece iyi prim yapan Red Bull dahi yoktu. Neden diye düşünmeden edemedik.
Hiçbir yerde  bir tanıtıma yönelik herhangi bir pankart, faaliyet de göremedik.  Parkurun hemen yanındaki kahvehane sahiplerinin bile yarışlardan haberi yoktu. Jandarma her zamanki gibi görevini gayet başarılı bir şekilde yaptı. Son bir iki günde parkuru yine bildik isimler hazırladı. Federasyon görevini yaptı. Yani yine tam bir klasik yaşandı.

Bu sene Ağustos ayında yapılacak olimpiyatlara katılacak olan Bilal Akgül bir basmak daha üste sıçramış ve son derce formda göründü.

Pazar günkü yarışta maalesef birkaç üzücü kaza yaşandı. Bilal Akgül ile yarış sonrası yapılan söyleşide “Karşımda bir anda aracı görünce biran “Her şey buraya kadarmış Bilal.” diye düşündüm.“ dedi.

Birkaç isim dışında bütün yarışçılar için her şeye rağmen yarış sorunsuz bitti.  Yarışçılar  dünya harikası  Kapadokya’da kazasız belasız yarışmış olmaktan dolayı çok mutluydu.

Yarış ile ilgili resimler ve yorumları forum kısmımızdan takip edebilirsiniz.Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın