James Straffon’dan Sanat ve Bisikletin Birleşimi Ayakkabı Tasarımları

29/03/2012  //     //  Genel

 

Bisiklete Dünya genelinde artan ilgi, bisiklet pazarının dev markalarını da değişiklik yapmaya ve sektördeki önderliklerini, farklı tasarımlarla marka gücünü kanıtlamaları dönemine geçildi. Ülkemizde Sedona’nın Sanatçı Aydan Çelik’in kaleminden çıkan eserleri ile dizayn ettiği İstanbul’dan sonra bu yıl yepyeni eseri Sedona Carnaval‘da yine büyük firma ve sanatçı,sanat eseri işbirliği ile farklılıklarla renk kattı. Dünya markalarının trendi, sanat dünyası-firma işbirliğinden iç geçirten, eşsiz eserler çıkmaya devam ediyor.

 

1966 doğumlu İngiliz Sanatçı James Straffon, yıllardır gösterdiği birbirinden şahane eserlerine yenisini ekledi. Bu kez fi’zi:k ve Rapha spd ayakkabılarını tuval gibi işleyerek yine muhteşem bir eser çıkardı. Sanatçı Rapha marka Grand Tour Modeli Spd’nin derisini ise olası yıpranmaya karşı dayanıklılığı arttırmak adına kalın sığır derisi seçmiş. Önce, David Millar’ı üzerinde taşıyan Straffon’un şaheserine bakalım.

 

Dave the Brave-James Straffon

 

 

 

 

 

 

James Straffon, Bisikleti Sanata, Sanatı Bisiklete harmanlamaya bu kez Rapha’nın 450 dolarlık Grand Tour modeli ile devam ediyor. Asıl modelin delikli derisi, gerek çalışmasında tema dağınıklığına, gerekse dayanıklılığı sebebiyle daha kalın olan sığır derisi üzerinde gerçekleştirmiş. Ayakkabının orjinal görüntüsü;

 

 

Bu özel çalışmasında; 13 Temmuz 1967’de Fransa Bisiklet Turu 13.etabı, Mont Ventoux tırmanışında hayatını kaybeden İngiliz bisikletçi Tom Simpson’u resmetti. Tom Simpson, İngiliz bisiklet tarihine Yol Yarışları Dünya Şampiyonu olarak geçmişti. Zorlu Ventoux Tırmanı’şında alkol ve amfetamin, yorgunluk ve sıcaklığın etkisiyle 29 yaşında hayatını kaybetmiş. İngiliz sanatçının, ülkesi tarihine savaş yıllarının başarılı bisikletçisi olarak geçen İngiliz efsanesini resmetmesi Tom Simpson’u tarihten çıkartıp yeniden gözler önüne serdi.

 

Tasarımında yer alan diğer isim ise Maurice François Garin, yani 1903 yılı Fransa Bisiklet Turu ilk edisyonunda 6 etaplık, 2.428 kilometrelik turun galibi. İtalya doğumlu Garin, 1904 yılında da kazanan isim olmuştu. Ancak 2.yılın  200 kadar çılgın fanatiği etap içerisine girerek Maurice ve abisinin bulunduğu gruba saldırmış. Garin’in yüzüne taşla saldırıp bisikletinden indirmiş ve yarışa mafya etkisi dahil olmuş. Görevlilerin havaya açılan ateş sayesinde dağıtabildiği olaylar sonrası Garin etabı kırık parmakla, tek elle gidonu tutarak etabı bitirebilmiş. Aynı yıl bazı sporcuların motora tutunup gittikleri, bilerek sporcuları zehirleme çalışmaları gibi sansasyonlar sonrası Fransa Bisiklet Federasyonu kararınca derecelerin diskalifiye edildiği açıklanmış. 1940 yılında kayıtlar güneye taşınırken, kayıtlar kaybolduğu için net bir bilgiye ulaşılamıyor. James Straffon’un bu olayı konu alan Le Tour çalışmasını da yeri gelmişken paylaşalım.

 

 

 

Yine de Grand Tour modelinin adına yakışan Fransa Bisiklet Turu’nun ilk galibi olması vesilesiyle James Straffon eliyle yeniden hayat bulmuş oldu.

 

 

 

Sanatçı İngiliz olunca, İngiltere’nin sevilen bisiklet adamı Bradley Wiggis için özel çalışma yapmadan geçmemiş. Straffon’un Bradley Wiggins temalı ayakkabı tasarımı ismi ‘MODifications’, daha önce de bisiklet temalı ayakkabı çalışan sanatçı ilk kez ünlü bisikletçileri tasarımlarına katıyor. Bu çalışmaları başta İngilizler olmak üzere tüm Dünya Bisiklet Severlerin ilgisini çekti. Daha önce 2010 yılında Londra’da sergisini açan sanatçı 2 yıllık sessizliğini, 30 Haziran-30 Temmuz 2012 tarihlerinde yine Londra’da açacağı sergi ile bozacak. Ve birbirinden çekici tasarımları alıcıları ile buluşacak. Bradley Wiggins ve David Millar  temalı ayakkabıların açık arttırma ile satılması düşünülüyor. Sanatçı bu konu ile ilgili kararını verip sergisine doğru açıklamasını yapacak.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın