İzmir İçin Tüm Türkiye, Oylarınız ile Yeniden Birlik Olma Zamanı

13/12/2012  //     //  Genel

 

Eskiden, bisikletli yaşam için araba egzos dumanları arasında kaybolan bisiklet kullanıcılarının sayısı görülemiyordu. İnternetin aktif hayattaki rolü henüz başlamamışken, art arda verilen motorlu araç ruhsatlarına bakan gözler, bisikletin zilini duymaz, gölgesini önemsemez gözlerle dikkate almamaya alışmıştı. Oysa şimdi… Gruplar kuruluyor. Critical Mass için motorlu taşıt trafiğini kapatacak sayıdaki bisiklet severler, isyanını zil sesleri ve toplu hareketleri ile gündeme getirmeye başladı. Fark edildi ki, toplu hareket etmek göz ardı edilmeye alışılmış. Görmezlikten gelinen bisiklet kullanıcı sayısında geniş bir kitle var.

 

Derken imkansız görülenler gerçekleştirilmeye başlandı. İstanbul Bağdat Caddesi’ne bisiklet yolunu koydurmak, bisikletlilerin buna ihtiyacı olduğunu ikna etmekle başladı. Bisiklet yollarında ilerleyen ve ilerleyecek bisiklet sürücüsü sayısı fazla oldukça, her bisikletçi bıraktığı bisiklet teker izi ile bu yollardaki hakkını koruyor olacak. Yollar kullanıldıkça bu gelişmeler umarım ki metamorfoz etkisi ile gelişmeye ve yayılmaya devam edecek. Her ilde bisikletli yaşamı tercih eden sürücüler toplu hareket edip bisiklet yollarını ve bisikletli yaşamda kaliteli yaşam standartları ile varlıklarını ve sayılarının azımsanmayacak oranda fazla olduğunu ispat etmeye çalışıyor. Kimisi bisikletli yaşamında kaliteli yaşam standardı olan, hak ettiği hayat standardını kazanmak için, kimisi de geleceği düşünerek belki de henüz doğmamış çocuklarının yaşam standartlarını, dünya standartlarına çekmeye çalışıp, gelişmekte olan Türkiye’nin bisikletli yaşamı da geliştirme programına dahil etmeye çalışıyor.

 

 

Kasım sonunda sizlere “Bisiklet Yolun için Harekete Geç !” çağrısında bulunup, imza kampanyasında sayımızın çokluğunun görülmesi için oybirliğine, gönül birliğine davet etmiştik. Bisiklet yolları için harekete geç kampanyaya katılım oranı çok yüksek oldu. 6.000 kişiden fazla (şu ana dek) oy dikkat çekici boyutlara ulaşmayı başardı. Şimdi ise İzmir’den bir sesin yükseldiğini duyuyoruz. Yine change.org sitesinde oy toplamaya başlayan, toplu hareketin çağrısı ise;

 

Hava şartlarının kış mevsimi dolayısı ile zorlu ve kötü olması sebebiyle bisikletlerimize gönül rahattlığıyla
binememekteyiz. Sebep? E çünkü bisiklet yolumuz yok. Olsa da ulaşımı
desteklemeyen güzergahlarda. Sadece tur amaçlı kullanılabilen yollar.
Bizler her hava koşulunda kullanabileceğimiz, ulaşımı destekleyen
bisiklet yolları istiyoruz. Sizler de istiyorsanız kampanyamıza katılın,
katıldıysanız kampanyamızı eşinizle, dostunuzla, arkadaşlarınızla,
herkesle paylaşın. Bir vatandaş olarak hakkımızı savunalım. Bisiklet
sürmek bizim de hakkımız. Güzel yollarda gitmek bizim de hakkımız.

Orçun ÖZURAL” diyor bay Özural. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kent Konseyinin muhatap olarak belirlendiği “Bisiklet Yollarının Yapılması ve Yollardaki Mazgalların Yönünün Değişimini İstiyoruz.” sesler yükseliyor. Şimdiden 500 kişi oyunu verdi. Konu İzmirlilerin sesini yükseltme ve dikkati çekmek üzere harekete geçmesinden öte aslında artık Türk bisikletli yaşam sevdalılarını da ilgilendirmekte. Bir vesile olup da İzmir’e gittiğinizde bisikletinizle yüksek yaşam standartlarında ilerlemeyi kim istemez? Ya da yıllarca bastırılmış bisikletli ulaşımın pedal seslerinin daha güçlü çıkması için hangi ilde olursa olsun pedaldaşlarınıza destek vermek? Bunun için kilometrelerce yol kat etmeniz de gerekmiyor üstelik.
Madem artık teknoloji çağındayız, madem bize sorulmadan yönünü bulan metamorfozun 2012 senesi sonundaki bu dönemde, bu makalede gözlerimizi buluşturmuşuz, o zaman evrime yön vermek de bizim insiyatifimizde. Zira sayımız gerçekten az değil. Oturduğunuz yerden, belki İzmir’den kilometrelerce uzaktasınız ancak siz de, teknoloji çağının nimetlerinden faydalanıp bisikletli yaşamın gelişimine destek verebilirsiniz. Bunun için bu linkle tıklayıp change.org sayfasına girebilir, sağda bulunan bölüme bilgilerinize destek vererek varlığınızı gösterebilirsiniz. Dün İstanbul, bugün İzmir, yarın Ankara, Antalya, Mersin, Ordu ve tüm illerin seslerine destek vermek en güçlü sesi çıkarıp, rakamsal çığlıklarımızı yetkililere duyurmak için daha nice kampanyalarda buluşmak dileğiyle.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın