İzlenmesi Gereken Bisiklet Temalı Filmler

12/01/2012  //     //  Genel

 

Flying Scotsman – Graeme Obree

 

Uçan İskoçyalı olarak bilinen ve zamana karşı yarışlarında bir dönem imkansızlıklara rağmen rekor kırmış olan Graeme Obree’nin hayatı okunacak bir kitap kadar keyifli ancak ne yazık ki Türkçe’ye çevrilmiş bir kitabı olmasa da şu anda piyasada bulup izleyebileceğiniz bir filme sahip.

 

Nuneaton, Warwickshire’da doğan ancak sürekli İskoçya’da yaşayan ve kendisini de İskoçyalı olarak tanıtan Obree’nin aynı zamanda bipolar bozukluğa ve psikolojik problemlere sahip birisiyken belirli bir sponsor desteği almadan kendi tasarladığı bir bisiklet ile bütün bunları aşarak zamana karşı dünya rekorunu 1993 ve 1994 yıllarında kırabilmiş olması bu filmin ana nedenini oluşturuyor.

 

Aslında hayatı ile çok da örnek alınmayacak ama azmi ve hırsı ile kesinlikle örnek alınması gereken bir sporcu olan Obree’nin karşısında İngiliz Olimpiyat Şampiyonu Chris Boardman olmasına karşı, herhangi bir insanın ne kadar şansı olabileceğini bir düşünün. Boardman rüzgar tüneli ve bilgisayar destekli antremanlar yaparken Obree ise sadece evinde bulunan eski kondüsyon bisikleti ile hazırlanıyordu ancak yine de yeterince iyi bir bisikleti yoktu ve UCI’ın taktığı çelmelere rağmen yine de başarılı olabilmiş bir sporcu.

 

Graeme Obree’yi canlandıran Jonny Lee Miller’ın oyunculuk performansı izlenmeye değer, ayrıca Obree’ye destek olan Douglas Baxter rolündeki Brian Cox ve Obree’nin menajeri Malky rolündeki Billy Boyd’un profosyonelliği gerçekten takdire şayan.

 

Filmin orjinal adı: Flying Scotsman ( 2006 )

Türkçe adı: Uçan İngiliz.

 

 

 

 

 

 

Diğer film ise daha çok bir animasyon olsa da hem işlenişi hem de kendine has tarzı ile hem eleştirmenlerden hem de benden artı not almış 2003 yılı yapımı eğlenceli bir yapıt.

 

Sylvain Chomet imzalı animasyon yapımda yetim bir çocuk olan Champion’u büyükannesi Madame Souza büyütmüştür. Büyük annesinin hediye ettiği üç tekerlekli bir bisiklet ile Champion’un bisiklet yarışlarına olan aşkı başladığında büyükanne Madame Souza’nın da desteği ile yıllar süren çalışmaların ardından Champion, Fransa Bisiklet Turu’na yarışmacı olarak katılmayı başarır.

 

Fakat henüz yarışamamışken iki yarışçı ile birlikte mafya tarafından Belleville adlı bir şehire kaçırılan Champion, burada bisiklet temelli bir kumar makinası için gün boyunca pedal çevirmek zorundadır. Madam Souza’ya erkek torunu Champion’u bulabilmek için Belleville Üçlüsü adlı eski bir şarkıcı grubunun üyeleri Violette, Blanche ve Rose yardım eder.

 

 

Orjinal adı: Triplets of Belleville.

Türkçe adı: Belleville’de Randevu.

 

 

 

 

 

 

Lütfen Artık “Bisiklet Hırsızları” Adlı filmi önermeyi bırakalım….

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın