İtalya Turu 5.Etabı Sprint Mücadelesinde Mark Cavendish Varken…

10/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turunun 5.etabı Modena’dan 198 sporcu ile alındı. 5.yarış gününe eksiksiz ve starttan bugüne abandone olmadan start alınması büyük turlardaki korkulan, üzücü boyutlardaki kazaların yaşanmamış olması sevindirici. Fano’da sona eren etap, profilinde bir kategori 4 tırmanış kapısı bulunuyordu. Yani gün, parkurun genel yapısı itibariyle sprinterlerin günüydü ve Fano’daki finişte toplu sprint finişi bekleniyordu.

 

 

Büyük turların daha çok haftasonları, ekran başına fanatik toplama, zirvede destek veren halk katılımı için hafta sonuna bıraktığı dağlık etaplara yarın itibariyle yavaş yavaş başlıyoruz. Bugüne kadar, bireysel zamana karşı, takım zamana karşı, sprint finişleri derken, düz etapların tadını çıkarttık. İtalya- Modena startında 25,5 derecede alınan start sonrası etabın 15.kilometresinde 4 kişilik kaçış grubu oluştu. Alessandro de Marchi(Androni), Pier Paolo de Negri(Farnese Vini), Olivier Kaisen(Lotto-Belisol), Brian Bulgac(Lotto-Belisol)’ün bulunduğu kaçış grubunda Genel Sıralamayı riske sokabilecek zamanlamaya sahip bir isim bulunmuyordu. Bu sebeple kaçışı serbest bırakan ana grup toplu sprint finişine ulaşabilmek adına zaman farkının fazla da açılmasına izin vermeyerek 78.kilometrede maksimum zaman farkı olan 5 dakika 55 saniye görüldü.

 

 

Finişe 50 kilometre kala, etabın tek tırmanışı olan Gabicce Monte, kategori 4 öncesi zaman farkına müdahale temposu ana grup tarafından verilmeye başlandı. Finişe 35 kilometre kala geöçilecek Gabicce Monte kategori 4 kapısına doğru tırmanışa geçildiğinde kaçıştaki 4’lünün anagruba zaman farkı 1 dakika 15 saniyeye kadar düşürülmüüştü. Kaçışın sonlanması, kaçınılmaz son Gabicce Monte inişinde yaşanacaktı. Tırmanış puanları kategor 4 düzeyindeki tırmanış sebebiyle Mavi(Tırmanış) mayosunu riske atacak puanlar dağıtmayacaktı. 1.’ye 3, ikinciye 2, üçüncüye ise 1 tırmanış mayosu Mavi mayo için risk yaratabilecek puanlamalar değildi. Tırmanış kapısından ilk geçen isim Alessandro de Marchi(Androni) oldu. İnişe geçildiğinde ise kaçışın kaderini anlayan Alessandro de Marchi atak yaparak şansını denemek istedi. Oysa ana grup önünde iniş için konumlanmış olan klasik bir Liquigas liderliği hakimken bu son direniş finişe 21 kilometre kala kaçışın tamamen yakalanmasıyla sona erdi.

 

 

Toplu halde finişe ilerleyen anagrup son 5 kilometreye girildiğinde önlerde sprint treni konumunu kuran SKY, Katusha ve GreenEdge iddiasıyla ekranlara yansıdı. 3 takım bu etabın galibiyetine oynuyor, son leadoutlar çekilip meydan sprint finişi üstadlarına bırakılana dek muazzam hızla ilerliyordu. Yarınki zorlu tırmanışlar öncesi günü verimkar değerlendirmek isteyen sprinterler bu etap üzerine strateji kurmuş görünüyor. Ancak bir isim ki, eğer konu sprint finişi ise… Ve o etabı istiyorsa… ve bir kaza olmamışta kendisi düşmemişse… etabı başka kimse alamaz. Elbette Man adalı, dünya şampiyonluk mayosu ile etap sonundaki sprint zevkini her defasında yaşatan Mark Cavendish’ten bahsediyorum. Son 2 kilometreye girince leadout’u kalmayan eski takım arkadaşı Matthew Goss SKY treninin ardına konumlanarak Cavendish ile yeni bir mücadeleye girecekti. Goss’un kozu uzun mesafe sprint gücünü sergilemesi ile bir galibiyet mümkün olabilirdi. Ancak bugün Cavendish normalden daha önce finiş sprintini atmaya başlayınca Goss Cavendish ardından çıktığında hamle için mesafesi kalmamıştı. Goss kariyerine yeni bir ikincilik ekledi. Cavendish inanılmaz sprint günü bir kez daha gösterdi bugün. Cavendish adeta sprint etapların kralı olarak podyumdaki yerini her defasında korurken, onun saltanatını kırabilecek bir yeni nesil sprinterin beklenmesi gerekecek gibi görünüyor.

 

Fano finişindeki Cavendish’in klasikleşmiş sprint galibiyeti sonrasında genel sıralamada liderliğini korumayı başaran Ramunas Navardauskas ana grupla birlikte finişe girmeyi başardı ve mayosunu korudu. Yarın %16’ları bulan tırmanışlarıyla 6.etap yavaş yavaş başlanan tırmanış etaplarının ve haftasonunun gelmekte olduğunun habercisi olarak sporcuları zorlamaya başlayacak.

 

 

 

 

 

5.Etap Finiş Sıralaması: Cavendish podyuma ilk defa kızı ile birlikte çıktı.

 

1     Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling     4:43:15
2     Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
3     Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
4     Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda
5     Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox
6     Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
7     lia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
8     Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
9     Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat
10     Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank

 

 

5.Etap Sonrası Genel Sıralama:

 

1     Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda     14:45:13
2     Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda     0:00:05
3     Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda     0:00:11
4     Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team     0:00:13
5     Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling     0:00:14
6     Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling     0:00:16
7     Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank     0:00:19
8     Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda     0:00:26
9     Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team     0:00:30
10     Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın