İtalya Bisiklet Turu 6.Etap Galibi Miguel Rubiano… Pembe Mayo: Adriano Malori

11/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turunda haftasonuna doğru ortalama dağlık etabı ile haftasonunun zorlu tırmanışlarına hazırlık etabı olan 6.etap Urbino’dan 198 sporcu ile start aldı. 6.startta tam kadro ile başlayan İtalya Bisiklet turunda yarıştan çekilen isimler ve kaza sebebiyle çekilmek zorunda kalan isimler maalesef ki açıklanmaya başladı. Ortalama dağlık etabın sürpriz ve bol adrenalinli etabında bugün itibariyle, Genel sıralalamanın Giro’ya uyarlanmaya başladığını söyleyebiliriz. Klasik olarak profillerde Fransa Turu hassasiyetini benimseyen bisiklet severlere, kağıt üzerindeki profilin İtalya’daki etap profillerini birebir yansıtmadığını belirtmekte fayda var. Ağırlıkla tırmanış odaklı İtalya Bisiklet Turu’nun ortalama dağlık olarak belirttiği bugünkü parkur Belçika’nın zorluk derecesi yüksek tek günlük klasikler profili kıvamında zorluydu. Ve İtalya Turu’nun sprinterlerin gönlünü alan ilk 5 gününü geride bırakırken bugün tabiri caizse kendi özüne dönmeye başladığını gözlemlemeye başlamış olduk.

 

 

 

198 sporcu Urbino’dan 20 derece, güneşli ve rüzgarsız, güzel bir havada start alırken gün sonunda olası kaçış grubundan bir ismin başarıya ulaşması öngörülüyordu. Ancak günün galibi için bile sürpriz biten 6.etap sonunda genel sıralamada etkili olacak bir hareketliliğin çok da beklendiği söylenemez. Hal böyle olunca takım stratejileri kaçış grubunda olacak isimlerin stratejisini kurmuş olarak güne başlamıştı. Etabın 29.kilometresinde başlayan 15 kişilik kaçış grubunda bulunan Alexandr Dyachenko(Astana)’nun oluşu elbetteki rastlantısal hamleden uzak tamamen en iyi stratejiyi kuran takım olduklarını gösterir Astana hamlesi olmuştur. 33.kilometrede ana gruba 1 dakika 15 saniye zaman avantajı yaratan 15 Kişilik kaçış grubunda; Adriano Malori(Lampre-ISD), Miguel Rubiano(Androni Giocatoli), Alexandr Dyachenko(Astana), Manuel Belletti(AG2R), Alfredo Balloni(Farnese Vini-Selle italia), Dominique Rollin(FDJ-Big Mat), Jack Baur(Garmin-Barracuda), Aliaksandr Kuchynski(Katusha), Jens Keukeleire(Orica GreenEdge), Gatis Smukulis(Katusha), Pablo Lastras Garcia(Movistar), Michal Golas(Omega Pharma QuickStep), Dennis Van Winden(Rabobank), Cesare Benedetti(Netapp), Luke Roberts(Saxo Bank) vardı. Kalabalık kaçış grubu ana gruba zaman avantajını 59.kilometrede günün maksimum zaman farkı olan 8 dakika 38 saniyeye kadar çıkarttı. Tırmanışlar öncesi açılan bu zaman farkı tırmanışların başlaması ile yavaş yavaş kapanmaya başladı. 95,4 kilometrede bulunan kategori 3, ilk tırmanış kapısı Cingoli’den ilk geçen ve tırmanış puanlarını toplayan isim Miguel Ruibiano oldu. Rubiano güne 2 tırmanış puanı ile başlayıp, bugünkü tırmanış puanlarıyla zengin profili iyi değerlendirme hedefinde ilerlerken günü etap galibiyetine çeviren isim olacaktı.

 

İkinci tırmanış kapısı 118.kilometrede geçilecek Passo Della Capella tırmanışı yapılırken kaçış grubunda bulunan Pablo Lastras Garcia(Movistar) sert bir düşüş yaşayarak köprücük kemiğini kırdı ve Giro’dan çekilmek zorunda kaldı. Keza Raomain Feillu(Vacansoleil)’nun da Giro’dan çekilmesi ilerleyen kilometrelerde yarışı bırakanlar kafilesine eklenecek Thor Hushovd(BMC) ve Tyler Farrar(Garmin Barracuda) isimlerinin açıklanmasıyla henüz gün sona ermeden 4 abandon üzücü gelişmeler hanesine yazıldı. Passo Della Capella tırmanışının %9 ortalaması ve bir bölümünde %15 eğimin geçilmesi kaçış grubundaki isimlerin kaçıştan kopmaya başlamasıyla devam etti. Velhasıl finişe 63 kilometre kala kaçış grubunda sadece 8 sporcu kalmıştı. Luke Roberts(Saxo Bank), Gatis Smukulis(Katusha), Alexandr Dyachenko(Astana), Adriano Malori(Lampre), Jack Bauer (Garmin), Cesare Benedetti(Netapp), Michal Golas(Omega Pharma), Miguel Angel Rubiano(Androni)’nun bulunduğu kaçış grubunun zaman avantajı 7 dakika civarındaydı. MonteLupone tırmanışında zaman farkı yorulan kaçış grubu aleyhine eriyerek 4 buçuk dakikaya indi.

 

İnişli çıkıştı etap parkurunun yapısı herkesi beklenenden fazla etkilerken Pembe Mayo Ramunas Navardauskas(Garmin-Barracuda) ana grup gerisinde kapıl ana gruptan kopmaya başladı. Günü genel sıralamada 3.sırada bulunan Ryder Hesjedal üzerine staateji kurarak hazırlayan Garmin Barracuda takımı, pembe mayo için destek vermeyerek yalnız bıraktığı eleştirilerini topladı. Ryder Hesjedal’ın bugünkü küskünlüğünü bir sonraki transfer döneminde etkisi olarak izleyebiliriz. Son tırmanış kapısı Monte Granaro’nun kısa ama sert eğimi ile finişe 40 kilometre kala sporcuların karşısına çıkması günün sonunu etkileyen apayrı bir sürpriz hazırlıyordu. Son tırmanışta kaçış grubunda kopan isimler daha da belirginleşmeye başladı. Tırmanış kapısının geçilmesinden sonra bugün tırmanış primlerini toplayıp gün sonu için istediği Mavi(tırmanış) mayoyu garantileyen Miguel Rubiano(Androni Giocattoli)’dan finişe 34 kilometre kala kaçış grubundan solo kaçış atağı başlamasıyla şaşırtmaya başladı.

 

 

Etabın 29.kilometresinde kalabalık kaçış grubuyla kaçışta yer alan Miguel Ruibiano, tırmanış kapılarındaki puanları topladıktan sonra tempo kesmek yerine solo kaçışa başlayınca yarış daha da sürüklemeye başladı. Beklenmeyen bu atağın ardından Rubiano’ya yetişmeye çakışan eski kaçış grubu, kaçış takip grubuna dönüştü. 4 kişilik kaçış takip grubunda; Alexandr Dyachenko(Astana), Michal Golas(Omega Pharma QuickStep), Manuel Belletti(AG2R)

Son 10 kilometre kala hala Rubiano ile kaçış takip grubu 4’lüsünün zaman farkı 1 dakika 22 saniye civarındaydı. Bir aksilik olmadıkça Rubiano solo kaçışını galibiyetle sonlandıracaktı ve öyle de oldu. Küçük dev adam tırmanış kapıları primlerinden aldığı çoşku ile etap galibiyetini de alarak zaferini podyum görerek kutladı. Etap sonunda; “Güne başlarken tırmanış kapılarındaki primlere odaklanmıştım. Tırmanış mayosunu hedefliyordum. Ancak son tırmanış kapısından sonra kendimi iyi hissedince devam ettim ve galibiyeti aldım.”dedi.

 

 

Kaçış takip grubunun 4’lüsü arasındaki iki isim için ise spesifik bir mücadele vardı. Michal Golas ve Adriano Malori arasındaki Pembe Mayo mücadelesi ve finişte bekleyen zaman bonifikasyonun getirisi göz önüne alındığında son kilometredeki mücadele için Omega Pharma QuickStep ile Michal Golas, Lampre ISD ile Adriano Malori’nin telsiz trafiğini merak etmiyor değilim.  Son 400 metrede ikilinin mücadelesi ilk olarak Michak Golas’ın sprinte kalkması ile alevlendi. Adriano Malori atağa cevap vererek Golas’ı geçti ve günü ikinci sırada tamamlayarak Pembe Mayoyu Ramunas Navardauskas’tan devir alan isim oldu. Muhteşem bir mücadeleydi. Pembe mayo ile güne başlayanRamunas Navardauskas’ın Garmin-Barracuda tarafından terk edilişi ve yalnızlığa terkedilişinin trajik öyküsü ise günün başka bir trajedisi olarak bizler için geri kaldı. Ancak genç Navardauskas için bu durum geride kalır mı? Transfer döneminde göreceğiz.

 

6.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 5:38:30
2 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:01:10
3 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep
4 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
5 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
6 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 0:01:51
7 Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
8 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale
9 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
10 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep

 

 

6.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 20:25:28
2 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 0:00:15
3 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:17
4 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:00:30
5 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda 0:00:32
6 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:00:36
7 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda 0:00:37
8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 0:00:39
9 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
10 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 0:00:41

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın