İtalya Bisiklet Turu 2010 Şampiyonu Ivan Basso

30/05/2010  //     //  Genel

 

 

 

 

Heyecan ve maceralarla dolu dolu geçen bir Giro’yu daha bugün geride bırakacağız. İtalya Turunun bugün 21. yani son etabı İtalya’nın muhteşem şehri Verona’da zamana karşı kategorisinde 15,3 km. mesafede gerçekleşti. Pembe Mayoyu taşıyan Ivan Basso en son start aldı. Genel sıralamadaki yerini dikkate aldığımızda kazanacağı kesin gözüyle bakılsa da olası bir kaza endişesi ile erken kutlama ve duyuru yerine bugün son etabın son sporcusu olarak start alan 32 yaşındaki Liquigas Doimo takım kaptanı İtalyan Ivan Basso 21dakika:01saniye zamanlama ile liderliğini korumayı başardı. Ve 2010 yılı Giro d’italia’nın yeni şampiyonu artık resmi olarak sonuçlandı. IVAN BASSOOOO…

 

 

Etap 21 :

30 Mayıs 2010 — Verona – 15,3 km (ITT)

 

 

 

Verona’da 15 km mesafede gerçekleşecek bireysel zamana karşı ile son bulacak Giro d’italia 2010 için bugün 139 sporcu vardı. İtalya’da saat 14:40’da ilk startı alan Footon Servetto takımı sporcusu italyan Marco Corti’ yi takiben 1 er dakika arayla zamana karşı mücadele başladı.

 

 

Saat 16:20’de start alan Saxo Bank Takımından Erik Gustav Larsson 20 dakika :19 saniyeli güzel bir zamanlamada etabı tamamladı. Gustav Larsson’un derecesi ile etap zaman sıralama listesi bu şekildeydi;

1 LARSSON Gustav Erik SAX 20:19
2 KONOVALOVAS Ignatas CTT 0:23
3 MEYER Cameron GRM 0:32
4 STAMSNIJDER Tom RAB 0:37
5 VAN EMDEN Jos RAB 0:41
6 HENDERSON Gregory SKY 0:45
7 RUSS Matthias MRM 0:45
8 BRANDLE Matthias FOT 0:54
9 IGNATIEV Mikhail KAT 0:57
10 MARANGONI Alan COG 0:57

 

Son sıralarda çıkacak olan favoriler beklenirken zamanlama konusunda kesin etap galibi olarak duyurulmasa da Saxo Bank takımından 2006-2007 yılları İsveç Ulusal Zamana Karşı Şampiyonu Gustav Larsson’un derecesinin oldukça başarılı olduğu, sporcuların finish zamanına baktıkça yakalanamayacak olduğu daha da kesinleşiyordu.

 

 

Sona doğru yaklaşırken, Ivan Basso çıkmadan önce oluşan zamanlama tablosu sıralaması;

1. Gustav Larsson (Saxo Bank) 20:19
2. Pinotti frame (Team HTC-Columbia) + 2
3. Alexandre Vinokourov (Astana) + 17
4. Cadel Evans (BMC) + 22
5. Vincenzo Nibali (Liquigas) + 23
6. Ignatas Konovalovas (Cervélo) +23
7. Bradley Wiggins (Sky) +29
8. Cameron Meyer (Garmin-Transitions) + 32
9. Michele Scarponi (Androni) + 35
10. Tom Stamsnijder (Rabobank) + 37

 

 

Gözler ise son sırada çıkacak olan Pembe Mayodaydı. Kaza olabilirmiydi? ya da herhangi bir sorun? Bu endişelerle heyecanla beklenen an zor geldi. Pembe Mayo Giro’nun son etabında, son start alacak sporcu olarak yerini aldı. Günlerin yorgunluğu, İstikrar ve stresle mücadele eden Pembe Mayo hak edeni Ivan Basso

 

 

 

Ivan Basso sorunsuz ve güzel bir zamanlamayla etabı tamamladığında 21 dakika 01 saniye’lik zamanlamasıyla etabı, etap galibi Gustav Larsson’dan 42 saniyelik zaman farkıyla 15.sırada tamamladı. Bu derecesiyle 2010 yılı İtalya Turunun Şampiyonu olduğunu da kesinleştirmiş oldu.

 

 

21.Etap Bireysel Zamana Karşı Sıralaması:

 

 

1 LARSSON Gustav SWE19800920 TEAM SAXO BANK (SAX) 20:19
2 PINOTTI Marco ITA19760225 TEAM HTC – COLUMBIA (THR) +2
3 VINOKOUROV Alexandre KAZ19730916 ASTANA (AST) +17
4 EVANS Cadel AUS19770214 BMC RACING TEAM (BMC) +22
5 NIBALI Vincenzo ITA19841114 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +23
6 KONOVALOVAS Ignatas LTU19851208 CERVELO TEST TEAM (CTT) +23
7 WIGGINS Bradley GBR19800428 SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM (SKY) +29
8 MEYER Cameron AUS19880111 GARMIN – TRANSITIONS (GRM) +32
9 SCARPONI Michele ITA19790925 ANDRONI GIOCATTOLI – SERRAMENTI PVC DIQUIGIOVANNI (AND) +35
10 STAMSNIJDER Tom NED19850515 RABOBANK (RAB) +37
11 PORTE Richie AUS19850130 TEAM SAXO BANK (SAX) +39
12 KIRYIENKA Vasili BLR19810628 CAISSE D’EPARGNE (GCE) +39
13 PETROV Evgeny RUS19780525 TEAM KATUSHA (KAT) +39
14 VAN EMDEN Jos NED19850218 RABOBANK (RAB) +41
15 BASSO Ivan ITA19771126 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +42

 

 

Giro d’italia 2010 Sıralaması:

 

 

1 BASSO Ivan ITA19771126 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) 87:44:01
2 ARROYO DURAN David ESP19800107 CAISSE D’EPARGNE (GCE) +1:51
3 NIBALI Vincenzo ITA19841114 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +2:37
4 SCARPONI Michele ITA19790925 ANDRONI GIOCATTOLI – SERRAMENTI PVC DIQUIGIOVANNI (AND) +2:50
5 EVANS Cadel AUS19770214 BMC RACING TEAM (BMC) +3:27
6 VINOKOUROV Alexandre KAZ19730916 ASTANA (AST) +7:06
7 PORTE Richie AUS19850130 TEAM SAXO BANK (SAX) +7:22
8 SASTRE CANDIL Carlos ESP19750422 CERVELO TEST TEAM (CTT) +9:39
9 PINOTTI Marco ITA19760225 TEAM HTC – COLUMBIA (THR) +14:20
10 KISERLOVSKI Robert CRO19860809 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +14:51
11 CUNEGO Damiano ITA19810919 LAMPRE-FARNESE VINI (LAM) +17:10
12 MOLLEMA Bauke NED19861126 RABOBANK (RAB) +19:41
13 GADRET John FRA19790422 AG2R LA MONDIALE (ALM) +23:03
14 KARPETS Vladimir RUS19800920 TEAM KATUSHA (KAT) +25:21
15 ARDILA CANO Mauricio COL19790521 RABOBANK (RAB) +32:29
16 GERDEMANN Linus GER19820916 TEAM MILRAM (MRM) +34:49
17 CIONI Dario David ITA19741202 SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM (SKY) +36:44
18 KRUIJSWIJK Steven NED19870607 RABOBANK (RAB) +37:27
19 EFIMKIN Alexander RUS19811202 AG2R LA MONDIALE (ALM) +39:43
20 DUPONT Hubert FRA19801113 AG2R LA MONDIALE (ALM) +45:17
21 DE GREEF Francis BEL19850202 OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) +50:08
22 MAYOZ ECHEVERRIA Iban ESP19810930 FOOTON-SERVETTO (FOT) +1:07:37
23 VOECKLER Thomas FRA19790622 BBOX BOUYGUES TELECOM (BTL) +1:10:16
24 WEENING Pieter NED19810405 RABOBANK (RAB) +1:10:55
25 MIHOLJEVIC Vladimir CRO19740118 ACQUA & SAPONE – D’ANGELO & ANTENUCCI (ASA) +1:11:10
26 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP19810905 OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) +1:19:31
27 SÖRENSEN Chris DEN19840905 TEAM SAXO BANK (SAX) +1:19:46
28 TROFIMOV Yury RUS19840126 BBOX BOUYGUES TELECOM (BTL) +1:19:58
29 WEGELIUS Charles GBR19780426 OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) +1:20:05
30 SERPA PEREZ Jose Rodolfo COL19790417 ANDRONI GIOCATTOLI – SERRAMENTI PVC DIQUIGIOVANNI (AND) +1:24:28
31 PETROV Evgeny RUS19780525 TEAM KATUSHA (KAT) +1:25:52
32 AGNOLI Valerio ITA19850106 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +1:27:52
33 DIDIER Laurent LUX19840719 TEAM SAXO BANK (SAX) +1:31:36
34 TSCHOPP Johann SUI19820701 BBOX BOUYGUES TELECOM (BTL) +1:34:31
35 URAN URAN Rigoberto COL19870126 CAISSE D’EPARGNE (GCE) +1:37:06
36 BAKELANDTS Jan BEL19860214 OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) +1:37:40
37 KIRYIENKA Vasili BLR19810628 CAISSE D’EPARGNE (GCE) +1:42:55
38 WYSS Marcel SUI19860625 CERVELO TEST TEAM (CTT) +1:44:55
39 SAMOILAU Branislau BLR19850525 QUICK STEP (QST) +1:46:02
40 WIGGINS Bradley GBR19800428 SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM (SKY) +1:47:58
41 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey CRC19860829 CAISSE D’EPARGNE (GCE) +1:50:40
42 JUFRE POU Josep ESP19750805 ASTANA (AST) +1:52:09
43 CODOL Massimo ITA19730227 ACQUA & SAPONE – D’ANGELO & ANTENUCCI (ASA) +1:53:45
44 BARRY Michael CAN19751218 SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM (SKY) +1:55:13
45 POZZATO Filippo ITA19810910 TEAM KATUSHA (KAT) +2:00:13
46 CARUSO Giampaolo ITA19800815 TEAM KATUSHA (KAT) +2:02:47
47 SARMIENTO TUNARROSA Cayetano José COL19870328 ACQUA & SAPONE – D’ANGELO & ANTENUCCI (ASA) +2:03:49
48 EIBEGGER Markus AUT19841016 FOOTON-SERVETTO (FOT) +2:04:20
49 RIGHI Daniele ITA19760328 LAMPRE-FARNESE VINI (LAM) +2:08:58
50 LLOYD Matthew AUS19830524 OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) +2:13:22
51 RODRIGUEZ Jackson VEN19850225 ANDRONI GIOCATTOLI – SERRAMENTI PVC DIQUIGIOVANNI (AND) +2:13:32
52 OCHOA Carlos José VEN19801214 ANDRONI GIOCATTOLI – SERRAMENTI PVC DIQUIGIOVANNI (AND) +2:14:39
53 LOSADA ALGUACIL Alberto ESP19820228 CAISSE D’EPARGNE (GCE) +2:14:54
54 HORRACH RIPPOLL Juan ESP19740327 TEAM KATUSHA (KAT) +2:15:29
55 CUMMINGS Stephen GBR19810319 SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM (SKY) +2:18:15
56 TOSATTO Matteo ITA19740514 QUICK STEP (QST) +2:19:47
57 MARTIN Daniel IRL19860820 GARMIN – TRANSITIONS (GRM) +2:20:53
58 PINEAU Jérôme FRA19800102 QUICK STEP (QST) +2:22:28
59 LARSSON Gustav SWE19800920 TEAM SAXO BANK (SAX) +2:23:07
60 SZMYD Sylvester POL19780302 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +2:27:19
61 GUSTOV Volodymir UKR19770215 CERVELO TEST TEAM (CTT) +2:28:40
62 ZANDIO ECHAIDE Xabier ESP19770317 CAISSE D’EPARGNE (GCE) +2:29:15
63 DUQUE Leonardo Fabio COL19800410 COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF) +2:29:30
64 LUND Anders DEN19850214 TEAM SAXO BANK (SAX) +2:30:43
65 FAILLI Francesco ITA19831216 ACQUA & SAPONE – D’ANGELO & ANTENUCCI (ASA) +2:30:45
66 BERTOGLIATI Rubens SUI19790509 ANDRONI GIOCATTOLI – SERRAMENTI PVC DIQUIGIOVANNI (AND) +2:33:16
67 TURPIN Ludovic FRA19750322 AG2R LA MONDIALE (ALM) +2:39:00
68 MONCOUTIE David FRA19750430 COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF) +2:40:00
69 SIMONI Gilberto ITA19710825 LAMPRE-FARNESE VINI (LAM) +2:40:14
70 GRIVKO Andriy UKR19830807 ASTANA (AST) +2:41:18
71 LANG Sebastian GER19790915 OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) +2:42:18
72 SÖRENSEN Nicki DEN19750514 TEAM SAXO BANK (SAX) +2:42:22
73 STORTONI Simone ITA19850707 COLNAGO – CSF INOX (COG) +2:45:07
74 BISOLTI Alessandro ITA19850307 COLNAGO – CSF INOX (COG) +2:45:11
75 DONATI Alessandro ITA19790508 ACQUA & SAPONE – D’ANGELO & ANTENUCCI (ASA) +2:53:33
76 VANOTTI Alessandro ITA19800916 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +2:58:53
77 WURF Cameron AUS19830803 ANDRONI GIOCATTOLI – SERRAMENTI PVC DIQUIGIOVANNI (AND) +3:03:44
78 LEWIS Craig USA19850110 TEAM HTC – COLUMBIA (THR) +3:04:01
79 MAZZANTI Luca ITA19740204 TEAM KATUSHA (KAT) +3:04:07
80 MARZANO Marco ITA19800610 LAMPRE-FARNESE VINI (LAM) +3:05:57
81 STALDER Florian SUI19820913 BMC RACING TEAM (BMC) +3:09:00
82 CUSIN Rémi FRA19860203 COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF) +3:09:45
83 KRIVTSOV Yuriy UKR19790207 AG2R LA MONDIALE (ALM) +3:11:06
84 RUSS Matthias GER19831114 TEAM MILRAM (MRM) +3:12:43
85 CUESTA LOPEZ DE CASTRO Inigo ESP19690603 CERVELO TEST TEAM (CTT) +3:12:44
86 BONO Matteo ITA19831111 LAMPRE-FARNESE VINI (LAM) +3:12:56
87 KIREYEV Roman KAZ19870214 ASTANA (AST) +3:13:47
88 HENDERSON Greg NZL19760910 SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM (SKY) +3:16:25
89 MONIER Damien FRA19820827 COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF) +3:17:13
90 BRANDLE Matthias AUT19891207 FOOTON-SERVETTO (FOT) +3:18:09
91 DALL’ANTONIA Tiziano ITA19830726 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +3:20:36
92 STANGELJ Gorazd SLO19730127 ASTANA (AST) +3:20:57
93 ARASHIRO Yukiya JPN19840922 BBOX BOUYGUES TELECOM (BTL) +3:22:21
94 KLIMOV Serguei RUS19800707 TEAM KATUSHA (KAT) +3:24:12
95 BOOKWALTER Brent USA19840216 BMC RACING TEAM (BMC) +3:27:09
96 FöRSTER Robert GER19780127 TEAM MILRAM (MRM) +3:29:44
97 WYSS Danilo SUI19850826 BMC RACING TEAM (BMC) +3:32:33
98 KRIIT Kalle EST19831113 COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF) +3:33:55
99 SCHÄR Michael SUI19860929 BMC RACING TEAM (BMC) +3:34:30
100 HINAULT Sébastien FRA19740211 AG2R LA MONDIALE (ALM) +3:34:35
101 SABATINI Fabio ITA19850218 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +3:34:42
102 FOTHEN Markus GER19810909 TEAM MILRAM (MRM) +3:34:50
103 LLOYD Daniel GBR19800811 CERVELO TEST TEAM (CTT) +3:35:19
104 SIJMENS Nico BEL19780401 COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF) +3:39:35
105 HAYMAN Mathew AUS19780420 SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM (SKY) +3:40:04
106 KONOVALOVAS Ignatas LTU19851208 CERVELO TEST TEAM (CTT) +3:40:16
107 MARANGONI Alan ITA19840716 COLNAGO – CSF INOX (COG) +3:41:13
108 VELO Marco ITA19740309 QUICK STEP (QST) +3:41:32
109 STAMSNIJDER Tom NED19850515 RABOBANK (RAB) +3:41:45
110 LE FLOCH Guillaume FRA19850216 BBOX BOUYGUES TELECOM (BTL) +3:44:23
111 ELIJZEN Michiel NED19820831 OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) +3:45:11
112 FISCHER Murilo Antonio BRA19790616 GARMIN – TRANSITIONS (GRM) +3:48:11
113 LASTRAS GARCIA Pablo ESP19760120 CAISSE D’EPARGNE (GCE) +3:48:23
114 KING Edward USA19830131 CERVELO TEST TEAM (CTT) +3:50:57
115 BERTOLINI Alessandro ITA19710727 ANDRONI GIOCATTOLI – SERRAMENTI PVC DIQUIGIOVANNI (AND) +3:51:50
116 VAN EMDEN Jos NED19850218 RABOBANK (RAB) +3:53:24
117 REYNES MIMO Vicente ESP19810730 TEAM HTC – COLUMBIA (THR) +3:54:35
118 SPEZIALETTI Alessandro ITA19750114 LAMPRE-FARNESE VINI (LAM) +3:54:57
119 FOUCHARD Julien FRA19860820 COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF) +3:57:49
120 PIRAZZI Stefano ITA19870311 COLNAGO – CSF INOX (COG) +3:58:45
121 FACCI Mauro ITA19820511 QUICK STEP (QST) +3:59:42
122 KAISEN Olivier BEL19830430 OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) +3:59:49
123 ALBASINI Michael SUI19801220 TEAM HTC – COLUMBIA (THR) +4:01:06
124 ROBERTS Luke AUS19770125 TEAM MILRAM (MRM) +4:03:02
125 TUFT Svein CAN19770509 GARMIN – TRANSITIONS (GRM) +4:03:06
126 ENGELS Addy NED19770616 QUICK STEP (QST) +4:04:57
127 BODNAR Maciej POL19850307 LIQUIGAS-DOIMO (LIQ) +4:05:53
128 HAEDO Lucas Sebastian ARG19830418 TEAM SAXO BANK (SAX) +4:07:41
129 MORKOV Michael DEN19850430 TEAM SAXO BANK (SAX) +4:11:06
130 BROWN Graeme AUS19790409 RABOBANK (RAB) +4:13:27
131 IGNATIEV Mikhail RUS19850507 TEAM KATUSHA (KAT) +4:13:51
132 ANDRIOTTO Dario ITA19721025 ACQUA & SAPONE – D’ANGELO & ANTENUCCI (ASA) +4:15:17
133 SUTTON Christopher AUS19840910 SKY PROFESSIONAL CYCLING TEAM (SKY) +4:15:24
134 RABON Frantisek CZE19830926 TEAM HTC – COLUMBIA (THR) +4:19:27
135 FLENS Rick NED19830411 RABOBANK (RAB) +4:21:47
136 GAUDIN Damien FRA19860820 BBOX BOUYGUES TELECOM (BTL) +4:25:58
137 MEYER Cameron AUS19880111 GARMIN – TRANSITIONS (GRM) +4:26:16
138 FRAPPORTI Marco ITA19850330 COLNAGO – CSF INOX (COG) +4:42:07
139 CORTI Marco ITA19860402 FOOTON-SERVETTO (FOT) +4:48:55

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın