İtalya Bisiklet Turu 2.Etabı Sprint Finişini Mark Cavendish Aldı

06/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turunun ikinci gününde yine Danimarka-Herning’de heyecan devam etti. Bugün düne göre hava 2 derece daha sıcak olsa da özellike etabın sonunda sert esen çarpraz rüzgar zorlayıcı oldu. Herning’de 206 kilometrelik etabın startı Taylor Phinney’in taşıdığı pembe mayo liderliğinde başladı. Bugün de Pembe Mayoyu koruması bekleniyordu. Henüz düz etap profillerinde devam eden Giro’nun başlangıcı denebilecek etaplarda Phinney liderliği koruyabilir. Genç Amerikalı’nın pembe mayoyu taşıma şansını elde ettiği her günün ayrı bir önemi var. Bu sebeple son gücüne kadar mayosunu korumaya çalışacaktır.

 

 

 

 

 

 

Herning’de alınan start halkın yoğun ilgisi sebebiyle alışıla gelmiş Giro start alanının festivalimsi havasını bugün Danimarkalı bisiklet severler eşliğinde yine kendini gösterdi. Bugün, gün sonunda toplu sprint finişi bekleniyordu. Giro takım kadrolarındaki sprinterler arasındaki favori isimleri kestirmeye çalışırken dünya şampiyonluğu mayosu ile Mark Cavendish elbette ki en güçlü tahmin olarak geçiyordu. Startta Taylor Phinney’in pembe mayo gururu ile selamlaştığı Cavendish’in bugün etap galibiyeti ile tamamlaması büyük olasıydı. Ve Phinney bugün mayosunu korumak üzere performans sergileyecekti.

 

 

Start sonrası etabın 15.kilometresinde başarılı kaçış atağını başlatan 3 sporcu; Alfredo balloni(Farnese Vini), Olivier Kaisen(Lotto-Belisol), Miguel Rubiano(Androni Giocattoli) oldu. 3 kişilik kaçış grubu maksimum zaman avantajını 70. kilometrede ana grubun 12 dakika önünde yer alarak yaratabildi. Ancak zaman farkının daha da açılmaması, etap sonunda beklenen toplu sprint finişi için kolları sıvayan SKY takımı liderliğindeki ana grup zaman farkını yavaş yavaş kapatmaya başladı. 206 kilometrelik etabın son 45 kilometresinde zaman farkı 46 saniyeye kadar kapatıldı. Finişe 38 kilometre kala ise kaçış grubu beklendiği üzere senaryoya uygun bir şekilde ana gruba dahil oldu.

 

Kaçışın sona ermesinden bir, bir buçuk kilometre sonra ana gruptan solo başlayan kaçışı ile Lars Bak(Lotto-Belisol) atak yaptı. Bu bölümde sertleşen çarpraz rüzgar ile solo performans sergilemeye çalışan Danimarkalı sporcu finişe 17 kilometre kala yakalandı. Bundan sonra artık takım trenlerine yerini bırakan kaçış denemeleri, son kilometrelerde maksimumlara ulaşacak hız için normal ilerleyen bir senaryo gibiydi. Son 12 kilometre kala finiş çizgisinden geçen ana grup bir dahaki geçişte bu çizgiden ilk geçen olabilmek için muazzam efor sergileyecekti.

 

8,1 kilometre kala pembe mayosu ile Taylor Phinney’in mekanik sorun yaşaması ve ana grubun yanından geçip gitmesiyle yaşadığı aksilik, sporcuya talihsiz zaman kaybettirdi. İşte BMC’nin takım olma becerisini ve takımın mükemmel uyumunu bu aşamada net bir şekilde izleme fırsatımız oldu. Mekanik problemin giderilmesi ardından ana grubun finişe yaklaştıkça hızlanan temposuna yetişmeye çalışan Pembe mayo için BMC takımından Danilo Wyss yardıma gelerek, ana gruba kadar Phinney’i çekti. Ana grup yakalanınca bayrağı devir alan 3 BMC formalı sporcu Phinney’i önlere taşırken Wyss’de görevini sona erdirmiş ana grup ardında konumlanmıştı. Phinney mükemmel bir takım çalışmasıyla önlerde yerini alarak, bugün pembe mayosunu korumayı başardı.

 

Etap galibiyeti içinse sprinterlerinin çarpışması için ana grup önünde konumlanan takım trenleri görselinde son 2 kilometreye girildi. Son 2 kilometrenin yer yer darlaşan bölümleri ve keskin virajlar sebebiyle, öndeki konum avantajlarını kaybetmek istemeyen takımlar, kaza riskini göze alarak son güçleriyle ilerliyordu. Son viraj ana grup önünde dönüldüğünde, son 500 metre için sprint mücadelesine hazırlanan sprinterler uygun bir tünel bulup ilerleme çabasına başladı. Ancak bu son viraj ana grubun ön safı arkasından gelenler için pek de iyi olmadı. Rabobank formasıyla Theo Bos virajda kayarak Norveç ulusal şampiyonluk mayosu ile yarışan Katusha takımı sporcusu Alexander Kristoff’a çarptı. Kazanın kötü konumu arkadan gelenleri büyük ölçüde etkilerken Alexander Kristoff bariyerlere çarparak kaşının açıldığı görüntüleriyle eksana yansıdı.

 

Photo: Daniele Badolato LaPresse/Rcs Sport

 

Ana grup hızı ve keskin virajlı dar yolların kazanın her alan gelebileceğini düşündüğünü belirtmeden geçemeyeceğim. Bu anlamda beklenmeyen kaza demek yanlış olur. Ancak ana grup öünde konumlanıp kazadan kendini sıyıran favoriler arasında geçen mücadelede, geçen hafta bugün 4.kez 2.liğini İstanbul’da kazanan Matthew Goss bugün Herning’de eski takım arkadaşı, 2011 Dünya Şampiyonu Mark Cavendish ardından finişe girerek yine ikinci oldu.

 

 

 

 

2.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 4:53:12
2 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
3 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat
4 Tyler Farrar (USA) Garmin – Barracuda
5 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
6 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
7 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
8 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
9 William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat
10 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling

 

 

2.Etap Sonunda genel Sıralama:

 

1 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 5:03:38
2 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:00:09
3 Alex Rasmussen (Den) Garmin – Barracuda 0:00:13
4 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 0:00:15
5 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:22
6 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda
7 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 0:00:23
8 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:00:24
9 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 0:00:26
10 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 0:00:27

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın