İtalya Bisiklet Turu 18.Etapta Kaçış, Zaferle Bitti… Liqugas Takımından Eros Capecchi Etap Zaferini Aldı

26/05/2011  //     //  Genel

 

 

        Orta sertlikte tırmanışlar içeren Giro’nun 18. etabı 162 sporcu ile Morbegno’dan start aldı. 151 kilometrelik etabın finişi, profilindeki tek dağ etabı Passo di Ganda inişi sonrası finişe dek uzanan 5 kilometrelik düzlük geçilerek San Pellegrino Terme’de sona erdi. Giro’nun 18. etabı olmasının verdiği yorgunluk ve yarınki etap dahil olmak üzere kalan 3 etaba güç saklayan favorilerin bu dinlenme stratejileri sonucunda, kaçış grubundan bir sporcunun bu etabı kazanması mümkün olabildi. Her şeye rağmen kaçış grubunun istikrarlı ve güçlü temposu da elbette ki etap zaferini hak edecek düzeydeydi. Liquigas takımından Eros Capecchi’nin etap zaferiyle sonuçlanan bugünkü etapta Capecchi’nin etap içerisindeki mükemmel performansı göz ardı edilemeyecek seviyedeydi. Liquigas takımı da bu başarıyla Giro’da ilk etabını kazanmış oldu.

_____Morbegno’dan alınacak 18. etap startında havanın kapalı oluşu tedirginlik yaratsa da geneli düz etap profiline sahip kolay, hatta dinlendirici nitelikteki bugünün etabı kısmen sakindi. 162 sporcusuyla Giro etabın start anını beklerken her etapta olduğu gibi bu etapta da halkın büyük kesimi izleyici olarak katılım göstermişti. Fakat bu start alanının darlığından mı kaynaklanıyordu, yoksa Morbegno halkının Giro’ya ilgisinden miydi, bilinmez. Start alanına yığılma olmadan, yol boyu dizilen hayran kitlesi geniş ölçüde katılım gösterdi. Etap kilometreleri de ilerledikçe yakından bildiğim Bergamo halkının bisiklet sevgisine Bergamo’dan geçerken yeniden şahit olduk. Bergamo’nun sıcak kanlı, sempatik halkı hep destek veren kalabalığının ilgisiyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da aynı coşkuyla ekranlara yansıdı.

 

 

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 

_____Dinlenme profilindeki 151 kilometrelik bugünün etabında favorilerdense “Lütfen, Giro’da bir etap zaferi” diyenler arasında çekişme yaşanması bekleniyordu. Morbegno’dan yapılan hızlı başlangıç ve yüksek tempo gösterisi, bu etabı zafere dönüştürmek isteyen büyük çoğunluğun kesinlikle zafere oynadıklarını sergiliyordu. Büyük çoğunluğun bu stratejiyi uygulaması, start anı ve sonrasında uzayan kilometrelerde de yüksek temponun sürmesi, uzunca bir süre kaçışın gerçekleşememesine sebep oldu.

 

 

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 

_____Takımlar, favorilerin bu etabı dinlenmek üzere geçireceklerini biliyorlardı. 18. etap birçok takım için bu açıdan “fırsat etabı” oldu. Fırsatı değerlendirmek üzere takımlar etap öncesi stratejilerini belirlemiş görünüyordu. Kim bilebilirdi ki favorilerin takımları hariç diğer tüm takımların aynı stratejiyi kuracaklarını. Herkes etaba olanca hızıyla asılırken sayısız kaçış denemesi de bu yüksek tempoya yenik düştü. Gerçek kaçış ise ancak finişe 53 kilometre kala gerçekleşti. Ama ne kaçış… 20 kişilik sporcu katılımıyla adeta ikiye bölünen ana grubun kaçışı gibi kalabalık ve hırslı bir kaçış görüntüsü ortaya çıktı. Kaçış grubunda, Marco Pinotti (HTC), Alberto Losado (Katusha), Eros Capecchi (Liquigas), Oscar Gatto (Farnese), Dario Cataldo (QuickStep), Paolo Tiralongo (Astana), Carlos Jose Ochoa (Androni), Daniel Navarro (SaxoBank), Jan Bakelandts (Omega), Bram Tankink (Rabobank), Russel Downing (SKY), Matteo Carrara (Vacansoleil), Philip Deigna (RadioShack), Luis Pasamontes (Movistar), Kevin Seeldraeyers (QuickStep), Gianluca Brambilla, Angel Vicioso (Androni), Jerome Pineau (QuickStep), Jesus Hernandez (SaxoBank) ve Aleksandr Kuschanski (Katusha) bulunuyordu.

 

 

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

 

 

_____Kaçış grubunun etabı başarıya ulaştırabilmesi için ana gruba zaman farkını finişe 40 km kala başlayacak olan Passo di Gonda tırmanışına kadar açması gerekiyordu. Ana gruptan kaçıp silkeleme hırsıyla yükselen tempoya ayak uyduramayan 14 kişi kaçış grubundan kopmaya başladı. Finişe 46 kilometre kala zaman farkı hırsı tempoya yansımıştı ve bu esnada kaçış grubunda sadece 6 kişi kalmıştı. Bu etap için kendilerine düşen görev olan zaman farkı için pedallara asılıyorlardı. Kaçış temposunu oluşturup, kaçışa tutunmaya çalışan 6’lı içinde, kaçış grubundan solo kaçış yapmak isteyip atağı başlatan ve kaçıştaki 14 kişiyi silkeleyen Jerome Pineau (QuickStep) öne çıkıyordu. İlk atak Pineau’dan gelmişti. Bu grupta Gianluca Brambilla (Colnago), Bram Tankink (Rabobank), Russel Downing (SKY), Kevin Seeldraeyers (QuickStep) ve Eros Capecchi (Liquigas) vardı. Passo di Gonda tırmanışında ortalamada % 7,3 olan, bazı yerlerinde ise % 15’i bulan eğime yenik düşerek tempoya atak uyduramayan kaçaklardan 3 kişi daha silkelendikten sonra finişe girecek 3 kaçak kaldı. Bunlar, Marco Pinotti (HTC), Eros Capecchi (Liquigas) ve Kevin Seeldraeyers’di (Quickstep). Kaçıştan kopanlar da bir ümitle kaçışı takip etmeye koyuldu. Gianluca Brimbilla (Colnago) kaçışın gerisinde kalmış olsa da solo kaçış takip temposunu uzun süre korudu. Diğer geri kalan isim, Paolo Tiralongo (Astana) da etap sonuna doğru Brambilla’ya eşlik etmek üzere takipteydi.

 

 

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

 

 

_____Yoğun ve hızlı tempo ana grupta dağınıklığa ve bölünmelere sebep oldu. Finişe ilerleyen üçlü kaçış grubu ana gruba farkı 7 dakika 7 saniyeye kadar çıkartabildi. Finiş zaferi bu 3’lü arasından gelecekti. Günün muazzam temposunu oluşturan ve kaçış grubunun en çok çalışanı olarak etabı almasına çok sevindiğim Eros Capecchi (Liquigas) finişten geçen ilk isim oldu. Capecchi bugünkü zaferini her kadansındaki gücüyle ödeyerek, hakkıyla kazandı. Liquigas takımı bu yıl 18. etaba kadar Giro’da hiç etap kazanamamıştı. Capecchi’nin muazzam performansı Liquigas’ın bu yılki Giro’da ilk başarısını getirdi.

 

 

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse

 

 

_____18. etap profili aslında yazının başında da belirttiğim gibi güzel bir etap. Giro’nun bu etrabı dinlenme fırsatı olarak favorilerce feda edildiyse de, az etaplı başka turlarda büyük kapışmalara sahne olacak zevkli bir profile sahipti. Dinlenme etabı olarak geçirilmesi nedeniyle bu etapta teknik iniş rekabetini ve son 5 kilometredeki toplu finiş kapışmasını göremedik. Ama yine de stratejilerin konuştuğu, yüksek temponun etap galibiyeti için zorladığı kaslar, kaçışta kalmanın, mutlu sona ulaşmanın hedefindeki sporcular düşünüldüğünde ve etaba genel anlamda bakıldığında sürükleyici ve zevkliydi. Sıradan bir “son”u oluşturabilmek için harcanan emeğin göstergesi Eros Capecchi’nin en iyiyi başarmasıyla sona erdi.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=TdUOTen6ceA:550:0]

 

 

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse

 

18.Etap Finiş Sıralaması:

1

Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale

3:20:38

 

2

Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad

 

 

3

Kevin Seeldraeyers (Bel) Quickstep Cycling Team

 

 

4

Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox

0:01:20

 

5

Paolo Tiralongo (Ita) Pro Team Astana

 

 

6

Dario Cataldo (Ita) Quickstep Cycling Team

0:02:49

 

7

Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team

0:03:46

 

8

Russell Downing (GBr) Sky Procycling

0:04:34

 

9

Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli

 

 

10

Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Lotto

 

 

11

Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team

 

 

12

Jesús Hernandez Blazquez (Spa) Saxo Bank Sungard

0:04:37

 

13

Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team

 

 

14

Philip Deignan (Irl) Team RadioShack

 

 

15

Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

 

 

16

Daniel Navarro Garcia (Spa) Saxo Bank Sungard

 

 

17

Dmitry Kozontchuk (Rus) Geox-TMC

 

 

18

Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC

0:04:40

 

19

Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale

0:06:04

 

20

David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC

 

 

 

 

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse

 

18.Etap Sonu Genel Sıralama:

 

1

Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard

 

 

2

Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD

0:04:58

 

3

Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale

0:05:45

 

4

John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale

0:07:35

 

5

Kanstantsin Sivtsov (Blr) HTC-Highroad

0:09:12

 

6

José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli

0:09:18

 

7

Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi

0:09:22

 

8

Denis Menchov (Rus) Geox-TMC

0:09:38

 

9

Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana

0:09:47

 

10

Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Katusha Team

0:10:25

 

  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın