İstanbul’daki Bisiklet Yolu için Türk Bisiklet Severlerin Mücadelesi

14/12/2012  //     //  Genel

 

Bağdat Caddesi gibi bir caddeye bisiklet yolu yaptırmanın hazzını yaşarken, kış mevsimi sebebiyle az sayıda bisikletlinin bu yolu kullanması, trafikte sıkışan arabaların isyan seslerinin yükselmesine sebep oluyor. Yapılmakta olan bisiklet yolunun durdurulmuş olduğu haberini aldığımda, günlerdir bisiklet yoluna yapılan saldırılar, manipülatif bisiklet yolu kaldırma çabalarından haberdardık. Hatta bir gazetede  şahit olduğum bir köşe yazısında dökülen ağır saldırı ve halkı teşvikleyici, manipülatif yazılardan birine tanık olmanın verdiği şaşkınlıkla donup kaldım. Avrupa’da hangi gazete böyle bir yazıyı… Bisiklet yolunu kaldırtmak için halkı galeyana getirmek, toplu hareket için işbirliğine çağırır ki?

 

Bugün seperatörlerin kaldırılması ile gelişen olaylar aklıma o köşe yazısının amacına ermiş olabileceği ihtimalini korkutarak getirdi. Gazete köşe yazarlığı tekliflerine her zaman kibarca red cevabı vermiş olmamın çok doğru bir karar olduğunu kendime ispatlamanın vermiş olduğu gurur ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nü aradım. Bisiklet Ajans’tan aradığımı belirterek haberin medyatik doğruluğunu teyit etmek için aradığımı belirttim. Yapılan açıklamada; Bağdat Caddesi’nde bisiklet yolunun iptalinin söz konusu olmadığı, ancak çok yüksek oranda, bisiklet yoluna karşı olduklarını belirten şikayetler aldıklarını belirttiler.

 

Gazetelerin yönlendirmiş olduğu motorlu araç kullanıcı kitlesi, bisiklet yolu katliamı için sessiz kalmamış, tıpkı tüyler ürperten köşe yazısında belirtildiği gibi şikayetlerini telefon ve mail yolu ile hayata geçirmiş görünüyor. Bisiklet yolu kaldırılsın telefonlarından sonra, bugün de bisiklet yolu kaldırılmasın telefonları aldıklarını belirttiler. Burada, tahsis edilen bisiklet yolunun boş oluşu, ancak trafiğin içerisinde sıkışmış araçların görüntüsünün de yüksek oranda payı var. Bağdat Caddesi’nin bisiklet yolu projesinin kış aylarına denk gelmiş olmasının faturasını, bisiklet yolunu kaybederek ödememeliyiz. Elbette ki, bisiklet yolunu isteyenler olarak telefon açılmalı ve mail yollamalıyız. Ancak her gün bu telefonlarla başa çıkabilmenin en güçlü yolu aynı zamanda bu yolu bisikletlerimiz ile doldurmaktan geçiyor. Bu kış, İstanbullu bisiklet severlere, haklarını korumak için büyük iş düşüyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Müdürlüğü’nün bir ricası var. Bir basın açıklaması yapsanız, bu şikayet ileten kitleye karşı, bisiklet yolumu istiyorum diyenler de mail atsalar çok iyi olur denildi. Konu ile ilgili 153’ü aramanızın yanı sıra , mail olarak da destek vermek, hem de her ilden destek vermek çok önemli görünüyor. Bunun için mail adresi: beyazmasa@ibb.gov.tr  Ayrıca, isteyenler Kadıköy Belediyesi’ne de hassasiyetlerini belirtebilirler. Bugün, seperatörlerin sökülmüş olmasına sessiz kalmamamız gereken bir dönüm noktasıdır.

 

Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü telefon numaraları; (0212) 449 46 65 ve 0212 449 47 16

 

Twitter: @Ibbbeyazmasa

Facebook: ibbbeyazmasa

 

Bir kez daha Tüm Türkiye bisiklet için el birliği vermeli ve harekete geçmeli.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın