İspanya Turu’nda 17.Etap’ta Pro Cycling’den Hollandalı Bauke Mollema Zafere Koştu

11/09/2013  //     //  Genel

İspanya Turu

‘nun salı günü ikinci ve son kez verilen dinlenme gününden sonra artık turun bitimine sayılı günler kala bu günkü toplu sprint finişinin beklendiği etap kısmen tahminleri yanıltmadı. Etap başından itibaren bu gibi profilde her zaman beklendiği üzere yine kaçışlarının olacağının düşünüldüğü ve iki adet  sprint ve yine iki adet kategori 3 tırmanışlı nispeten düz profilline sahipti. Etapta Hollandalı sürücü, Calahorra – Burgos arasındaki 189′ kmlik 17. etabı son km!deki yakıcı sprinti ile kazandı.  Belkin Pro Cycling‘den Hollandalı sporcu Bauke Mollema  4 saat 44’ 28” ile yarışı kazanarak finiş çizgisini geçerken ellerini kaldırarak bu muhteşem zaferini kutladı.

 

 

17. etap öncesi 150 kişinin start aldığı yarışta sporcular 1,240 mt yüksekliğe çıktılar, buna rağmen düz bir etap sayılabilecek 17. etapta beklendiği üzere tırmanış sonrasındaki sert çapraz rüzgarlar  hacimli bir  toplu sprint finişini engelledi. Sprint finişini hedefleyen takımların akıllıca yarışı kontrol atında tutmasıyla da kaçışlar istenilen sonuca ulaşmadı. Ancak yine çapraz rüzgarlar yüzünden çok büyük bir grup yerine küçük ama son derece güçlü sprinterlerin ve sağlam isimlerin olduğu küçük bir grup içinden sıyrılarak uzun bir  sprint şansını yakalayarak birinciliği alan Bauke Mollema’nın başarısını göz kamaştırıcı oldu.
Küçük bir gurupla girilen toplu sprint finişinde  Edvald Boasson Hagen (Sky),ve  Tyler Farrar (Garmin-Sharp),  Max Richeze (Lampre-Merida) Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Trek gibi isimlerin arasından son kilometreye kadar takım arkadaşı David Tanner’in  arkasında başarılı bir şekilde  dinlenen Bauke Mollema soldan bulduğu aralıktan muhteşem yakıcı sprintini yaparak  yarışı kazanmayı fazlasıyla hak etti. Uzun süredir sprint almaya hasret Tyler Farrar için böylelikle bir etap galibiyeti hayali daha son bulmuş oldu.

 

 

Yarış sonrasında Belkin Pro Cycling Team’in sportif teknik direktörü Merijn Zeeman ” Geride kalan etaplarda zafer kazanmak için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi ve yarışın süprizi Mollema ise “Benim şansım olduğunu biliyordum. Son kilometre ile ilgili nasıl bir atak yapacağımı gün boyunca düşündüm. Peletonun son tırmanıştan sonra çapraz rüzgarla yüzünden küçüleceğini biliyordum böylesi benim için çok daha iyi oldu. Son bir kilometre kapısı geçildiğinde  benim hareket zamanın gelmişti  kazanmak için her şeyimi verdim ve bu gerçekten çok acıtıcıydı ancak sonuna kadar dayanmasını bildim.” dedi. Yarışı kandığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Mollema “Buraya çok daha iyi bir genel sıralama  umuduyla gelmiştim ancak  açıkçası Fransa Turu’ndan sonra ilk hafta oldukça ağır geldi, bu  noktadan sonra ise etap galibiyeti için odaklandım ve bu zaferi başarmış olmam gerçekten muhteşem.” dedi.

Gün sonunda Astana Takımı‘nın bu sene Giro d’ İtalia yı da alan süper transferi  Vincenzo Nibali (Astana) genel sıralamada Chris Horner‘ın (RadioShack-Leopard)  28 ye önünde ve yarış öncesinde giydiği kırmızı mayoyu geride kalan son dört günde de korumayı hedefliyor  ancak bu gün son 28 kilometre kala şiddetli rüzgarla beraber sert ataklarla kopan gurubun içinde kalarak günü 10 sırada bitiren İrlandalı tutun sonuna doğru giderek artan performansı ile kendini gösteren  Nicolas Roche (Team Saxo-Tinkoff) tur için sadece bu iki isim için değil aynı zamanda Alejandro Valverde Belmonte (İspanyol) Movistar Team ve Katusha’lı bir diğer İspanyol Joaquim Rodriguez Oliver için de çok dikkat edilmesi gereken bir rakip.

 

 

Yarışla ilgili olarak önemli bir gelişme ise yarış sonunda Fabian Cancellara‘dan (RadioShack-Leopard) geldi Etap sonunda evine  İsviçre’ye yaklaşan Dünya Şampiyonasına hazırlanmak için döneceğini açıkladı. Etap öncesinde sert ve  çapraz rüzgarlara karşı Fabian’a güvendiğini bu arada da Fabian’ın gitmeden önce ortalığı epey bir dağıtacağına dair beyanları olmuştu.

 

Yarışa gelince elbetteki kaçışların beklendiği bu etapta günün kahramanları Caja Rural‘dan Javier Aramendia  ve Lotto Belisol‘dan Adam Hansen oldu çok çalışan bu ikili bitime çok uzun süre yarışı kaçarak sürdürdüler yarışın bitimine 139 kime kala ana gurupla olan farkı 8 dk ya çıkardılar ama açıkçası kırmızı mayoyu ve genel sıralamayı tehtit etmeyen bu ikiliyi ana grup kontrol altında tutarak kaçışlarına izin verdi diyebiliriz.

Bitime 116 km kala Lampre ve  Orica-GreenEdge önderliğinde tempoyu arttıran ana gurup ile kaçanlar arasındaki fark 6 dakikanın altına doğru inmeye başladı Yedi sene ara vermeksizin üç büyük tura katılarak bitiren ve  seneye yine bu turların üçüne de katılmayı planlayan Lotto Belisol’den Hansen gerçekten izleyenlerde hayranlık uyandırdı.

 

 

İlk tırmanış kapısı  Hansen tarafından geçildikten sonra  bitime 69 km kala Hansen ve  Aramendia ikilisi ve ana grup arasındaki bir ara 3:39 a düşen fark tekrar  4:30 saniyenin üzerine çıktı. Tırmanıştan sonra ana grup parçalandı.

Finişe 56 km kala 3. kategoride ki Alto de Valmala Tırmanışında ana gurup bir kez daha parçalandı. Üç dakikanın altına inen farkla beraber ikinci tırmanış kapısı bir kez daha  Hansen’in birinciliği  Aramendia’nın ikinciliğinde geçildi.   Bitime 42.6km kal aradaki fark 2 dk’nın altına düştü ve bu ikilinin kahramanca kaçışlarının sonuç vermeyeceği bu noktadan sonra artık netleşti. Öne gelen ve grubu domine eden Lampre takımı özellikle en çok çalışan isim oldu ve Orica GreenEdge ile beraber  bir miktarda Saxo-Tinkoff Takımı farkın kapanmasına destek verdiler.

Son 25 km’de 1 dakikanın altına düşen farkla beraber önde olan gurubun içerisinde genel sırlamadaki iddialı isimlerden  Nibali, Horner ve Valverde birbirlerinden hiç kopmadılar. Bu son bölümde açık alanlardan gelen güçlü ve çapraz rüzgarlar sürücülerin tam bir baş belası oldu. Favorilerin içerisinde olduğu gurup arkadaki grupla olan fakı açarak önde sağlam bir öncü grup oluşturdular.

Ve nihayet bitime 29 km kala kaçan kahramanlar ilk gruba yakalandılar.İlk gurup ile ikinci grup arasında 22 sn üçüncü ikincinin arasında ise 14 sn fark oluştu.  Bitime 16 km kala dördüncü bir grup daha oluştu. Son iki grup bu noktada birleşerek favorilerin olduğu grupla olan 40 sn farkı indirmeye çalıştılar bu grubun içindeki irlandalı Nicolas Roche grubu çekti.

 

 

Son 14 km kal Castle of Burgos Tırmanışından hemen sonra kırmızı mayonun içinde olduğu gruba Roche’un çektiği  grup 5 sn ye ye kadar yaklaştı  ve sonrasında yakaladı.9 km kala gruba Astana ve Katusha liderlik yaptı,

Lampre‘den  Diego Ulissi ile bir atak geldi ve bir dakika kadar  fark açılınca Euskaltel sürücüsü Egoi Martinez Ulissi’nin arkasına gelmeyi başardı fakat son 5.5 km kala favorilerin gurubu yine kaçanları yakaladı.  Edvald Boasson Hagen in olduğu gruba favorilerin olduğu grup son iki km de yakalamak üzereydi. Ancak aralarında etabın galibi Bauke Mollema‘nın da olduğu 5 kişi arasında son 1 km de muhteşem bir taktik savaşı başladı. son 650 mt ye kadar takım arkadaşının arkasında kalan Mollema soldan kendini bitirircesine yaptığı oldukça uzun sprint atağı  ile  favori güçlü sprinterlerin arasından yarışı almasını bildi ve günün kazanı oldu.

 

17. Etap Sonuçları
1 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 4:44:28
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
3 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
4 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
5 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard
6 Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
7 Luca Paolini (Ita) Katusha
8 Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura
9 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
10 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff
11 Vladimir Gusev (Rus) Katusha
12 David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team
13 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
14 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
15 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
16 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard
18 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
19 Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura
20 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
22 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
23 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
24 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
25 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
26 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
27 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural
28 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff
30 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Sharp
31 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
32 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
33 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 0:00:13
34 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
35 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha 0:01:31
36 Anthony Roux (Fra) FDJ
37 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
38 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
39 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
40 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha
41 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural
42 Georg Preidler (Aut) Team Argos-Shimano
43 Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard
44 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
45 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural
47 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step
48 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
49 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
50 Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano

 

Genel Sıralama
1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 68:50:29
2 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard 0:00:28
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:01:14
4 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:02:29
5 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:03:43
6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:05:09
7 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:06:08
8 Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura 0:06:17
9 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:07:33
10 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:10:52

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın