İspanya Turu 6.Etabında Liquigas Şovu… Peter Sagan Etap Galibi

25/08/2011  //     //  Genel

 

İspanya Turu’nda gün nihayet sprinterlerin günüydü. 193,4 kilometrelikmesafesi ile 6. etap  “gerçekten” düz bir etap profiline sahipti. İspanyaTur Organizasyonu’nun etap kategorisi belirlemesinde düz etap kavramınabakış açılarının farklılığını dünkü etapta görmüştük. Bugün Ubeda’dan startıalınan etap bizim bildiğimiz gerçek düz etap kategorisinde sprinterlere göreseçilmiş güzel bir rotaydı ve Liquigas takımının da katkısıyla zevkli biretap izledik.

Start sonrası gruplar halinde birçok kaçış denemesi yaşandı. Gerçek anlamdakaçış yapmayı başarabilen günün kaçışı ise 4 kişiden oluştu. Martin Kohler (BMC),Aleksejs Saramontis (Cofidis), Yukihiro Doi (Skil-Shimano) ve AdrianPalomares Villaplana (Andalucija Caja Granada) gün içerisinde kaçış zamanfarkını maksimum 8 buçuk dakikaya kadar çıkartabildiler. Yüksek zaman farkıiçin erken basılan yüksek tempo, finişe 30 kilometre kala başlayacak olanAlto del Catorce por Ciento tırmanışında avantaj elde etmek yerine güçleritüketmiş, yanlış bir kaçış stratejisi olmuştu.

Ana grup önünde Leopard Trek tempo vermeye başladığında hızla kapanmayabaşlayan zaman farkı kaçışın sonlanacağını gösteriyordu. Erken yakalanankaçışların daha riskli ve daha güçlü isimlerin oluşturduğu yeni bir kaçışgrubunun oluşmasına sebep verdiğini hatırlayalım. Özellikle bugün Alto delCatorce por Ciento tırmanışı ve inişi avantaja çevirmek isteyen isimlerkendilerini gösterebilirdi. Kaçış grubundan Martin Kohler (BMC) finişe 32kilometre kala ana gruba kalan 1 dakikalık farkın tırmanışta kapanacağınıgörerek kaçıştan atak şansını denedi. Ancak ana grubun Leopard Trekliderliğinde muhteşem tırmanış performansı Martin Kohler’in de finişe 26kilometre kala yakalanmasıyla sona erdi. Ancak bu çabasıyla günün “EnMücadeleci Sporcu” ödülünü kazandı.

Finişe 26 kilometre kala kaçış grubu olmadan tırmanışa devam edilmesiyukarıda bahsettiğim yeni ve daha güçlü bir kaçış grubunun oluşması içinyeterli bir mesafeydi. Finişe 23 kilometre kala ilk atak Codifis takımısporcusu David Moncoutie’den geldi. Moncoutie’den 2 kilometre sonra anagruptan Tony Martin atağını yaptı. David De La Fuente (Geox-TMC) ve KevinSeeldrayers da (QuickStep) kaçış için şansını deneyen isimler oldu. 4kişilik kaçış grubu inişe geçildiğinde ana gruba zaman farkını açmayabaşladı. Finişe 12 kilometre kala 3. etabın galibi Pablo Lastras da anagruptan atağını yaptı. İnişin ortalarına doğru ana grup önündeki LeopardTrek takımının yerine iniş üstatları ana grup liderliğine geçti. Liquigastakımının inişteki performansı karşısında tempoya uymaya çalışanlar veuyamayanların sergiledikleri performans görüntüsü elbette parçalanmış anagrup olarak ekranlara yansıdı.

[View:http://vimeo.com/28161929:550:0]

Oluşan kaçış grubu Liquigas takımının iniş tekniği ve hızı karşısındayakalanıp geri kalsa da tek bir isim Liquigas takımı 4’lüsüne tutunmayıbaşardı. Pablo Lastras (Movistar) finişe dek Liquigas temposuna eşlik ederekilerledi. Son kilometre içerisinde Liquigas takımı haricinde gelip takımasürpriz yapan Pablo Lastras Liquigas için etap galibiyeti riski taşıyordu.Liqigas takımının son 500 metre içerisinde sprint finişi temposununcanlandığı metrelerde Vincenzo Nibali biraz geri kaldı. Eros Capecchi veValerio Agnoli (Liquigas) Lastras’ın sürpriz performansının şaşkınlığı ileönde takım liderleri Vincenzo Nibali’nin önünde kaldılar. Son 150-200metrede Lastras’ın atağa kalkıp etap galibiyetini alabileceğini gören PeterSagan muazzam bir güçle sprint finişini atarak etap galibiyetini aldı. PaoloLastras’ın sprinti Sagan’ı geçmeye yetmedi ve 2. oldu. İlginç olan şu ki,Valeri Agnoli, takım lideri Vincenzo Nibali’nin önünde kalınca finişe ilk3’te giremeyen Nibali puan alamadı alamadı ve genel sıralamada finiş bonusuavantajını yaratamadı.

6. Etap Sonunda Sıralama:

1-Peter Sagan – Liquigas-Cannondale4:38:22

2-Pablo Lastras Garcia – Movistar

3-Valerio Agnoli – Liquigas-Cannondale

4-Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale

5-Eros Capecchi – Liquigas-Cannondale+00:03

6-Jakob Fuglsang – Leopard Trek+00:17

7-Joaquim Rodriguez Oliver – Katusha          +00:17

8-Marzio Bruseghin – Movistar+00:17

9-David Moncoutie – Cofidis+00:17

10-Sylvain Chavanel – Quickstep+:00:17

6. Etabın Sonunda Genel Sıralama:

 

1-Sylvain Chavanel – Quickstep                  22:41:13

2-Daniel Moreno Fernandez – Katusha           +00:15

3-Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale       +00:16

4-Joaquim Rodriguez Oliver – Katusha           +00:23

5-Jakob Fuglsang – Leopard Trek                 +00:25

6-Fredrik Kessiakoff – Astana                       +00:41

7-Maxime Monfort – Leopard Trek                 +00:44

8-Sergio Pardilla Belllón – Movistar                +00:49

9-Marzio Bruseghin – Movistar                      +00:52

10-Michele Scarponi – Lampre                      +00:57

 

   

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın