İspanya Turu 1. Etab Fabian Cancellara’nın

29/08/2009  //     //  Genel


© Unipublic,© Cyclingtr

 

2009 İspanya Turu ilk etabı Bireysel Zamana Karşı (Time Trial) olarak Hollanda’nın Assen şehrinde 4,8 km mesafede startını alarak başlangıcını yaptı.

 


© Unipublic

 

Saxo Bank takımıından İsviçre’li (Olimpik Bireysel Zamana karşı şampiyonu) Fabian Cancellara 4,8 km mesafeyi 5 dakika 20 saniyede alarak 1.etabın galibiyetini aldı. Ve yarınki etapta sarı mayoyu taşıma hakkını elde etti. Quick Step takımından Belçika’lı Tom Boonen 9 saniye fark ile genel sıralamada 2. sırada Garmin takımından Amerikalı Tylar Farrar ise sarı mayoya 12 saniye fark ile 3. sırada etabı bitirerek genel sıralamadaki yerlerini aldı.

 

2007 yılı Tour de France’ı 7. olarak bitiren, fakat kanında doping maddesi tesbit edilip ceza alan Alexandre Vinokourov’un cezası biterek Astana takımına geri dönmesi ile İspanya Turuna katılan Alexander Fabian Cancelleranın 18 saniye gerisinde bitirerek genel sıralamada 7.sırada bulunuyor. Ceza süresi bitip Astana takımına dönmesi takım içerisinde büyük sansasyon yaratan Alexander 2010 yılı Astana takım kaptanı olacak. Alberto Contrador Astananın 2010 sözleşmesini kabul etmediği ve Lance Armstrong’un da Radio Shack Takım oluşumu sebebi ile takımdan ayrılması yeni bir Astana yapılanmasını beraberinde getirdi.

 

2008 İspanya Turu Galibi Alberto Contador bu yıl İspanya Turuna Katılmadı. Temmuz ayında 2009 Fransa Turunun 12.etabında finişe 2 km kala talihsiz bir kaza sonucu bileğini kıran Levi Leipheimer da katılamadı. Lance Armstrong yeni takımı Team Radioshack’i UCI işlemleri ile uğraştığı için İspanya Turuna katılamadı. Bu yıl İspanya Turunu kim kazanacak sorusu herkesi meşgul ederken, adı 2 kez kokain skandalına karışan ve ceza alan Tom Boonen’ in takımının desteği ve çabası ile son anda Tour de France listesine eklenmesi fakat uzun süre uzak kalmasının verdiği sonuç ile Fransa Turunda ciddi bir başarısı görülemeyen fakat geçmişin hatrı sayılır güçlü tecrübeli ismi Tom Boonen dikkatleri bu noktada üzerine çekiyor. Ban cezasının bitmesi ile yarışlara yeni dönen Astana takımı 2010 takım kaptanı Alexander Vinokourov da bir çıkış yapabilir.

 

8.Etaba kadar düz etaplar izleyeceğimiz İspanya Turunda yarınki 2.Etap Yine Hollanda toprakları üzerinde Assen ile Emmen arasında 203,7 km mesafede gerçekleşecek.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın