İngiltere Erkekler Pist Bisiklet Takımı Londra Olimpiyatları’nda Şampiyonluklarını Rekorla Taçlandırdı

03/08/2012  //     //  Genel

 

Pist bisikletinin efsanevi isimlerinden Sir Chris Hoy’un da aralarında bulunduğu ev sahibi takım pistte ne kadar yetenekli olduklarını bir kez daha kanıtlamış oldu. Pist bisikletindeki Fransa-İngiltere mücadelesi Olimpiyatlar’da da devam etti. Fransa final karşılaşmasında İngiltere’yi çok zorlasada gülen taraf İngiltere oldu.

 

 

 

İngiltere adına yarışan ilk sporcu Philip Hindes’di onun ardından Jason Kenny pedal çevirdi ve son olarak Olimpiyat oyunlarının açılışında Britanya bayrağını taşıyan Sir unvanlı bisikletçi Chris Hoy’a sadece finiş çizgisini geçmek kaldı. İngiliz sporcular sıralama turlarındaki göz dolduran performanslarıyla  finale kalacaklarını belli ettiler. Finalde daha ilk turda Almanya’nın 2011’de kırdığı rekordaki geçiş zamanından daha iyi bir zaman elde ettiler. Yarışın sonunda gelen rekor ile bu mesafede tarihin en hızlı 3 adamı olduklarını herkese göstermiş oldular.

 

İngiliz ekip finalde Gregory Bauge, Kevin Sireau ve Michael d’Almeida’dan oluşan Fransa takımıyla karşılaştı. Bu zorlu rakip İngiliz ekibin derecelerini seçmelere göre daha da iyileştirmelerini sağladı Böylece İngiliz sporcular kendi ülkelerinde rekor kırarak altın madalyayı kazanmanın gururunu yaşadılar. 2. olan Fransız takımı 2008 Pekin olimpiyatlarında aldığı gümüş madalyaya bir diğerini eklemenin buruk sevincini yaşarken şampiyon olabilecek kadar iyi olduklarını ancak ikinci olduklarınada sevindiklerini söylediler.

 

 

3. olan Alman takımı Rene Enders, Robert Forstemann ve Max Levy’den oluşuyordu. Yarışta Avustralya takımından 0.149 saniye daha iyi sürerek olimpiyat podyumunda yer almayı başardılar. Alman takımının çok daha iyi sıralarda yer alması bekleniyordur. Son anda zorunlu olarak yapılan bir değişim onları ancak  kürsünün 3. basamağına taşıyabildi. Atinada şampiyon olan ve Pekin’de 3. olan takımda bulunan Stefan Nimke sırtından yaşadığı bir problemden dolayı takım sprintte yarışamadı. Onun yerine Robert Forstemann takımı tamamladı.

 

 

Takım sprint Dünya Şampiyonu olan Avustralya Olimpiyatlarda büyük hayal kırıklığına uğradı. Avustralya takımındaki Shane Perkins Alman takımından Rene Enders ile arasındaki farkı 0.3 saniye açınca arkasından gelen Scott Sunderland ve Matthew Glaetzer bu farkı kapatamadı ve dördüncülükle yetinmek zorunda kaldılar.

Olimpiyatlarda takım sprintin açılışında bazı aksilikler yaşandı. İlk 2 grup ( Polanya-Venezuella, Çin-Japonya) çıkışlar sırasında aksilikler yaşadı. Sorunlar ev sahibi takımla Almanya arasındaki karşılaşmada da devam etti. İngiliz takımının bisikletçisi Philip Hindes’in tekerleği çıkış kapısından geç bırakıldığı için sporcu çıkş esnasında dengesini kaybederek düştü. Bu nedenle yarışın startı tekrar verildi ve İngiliz ekip rahat bir şekilde yarışı alarak final müsabakasına adını yazdırdı. Fransa, Avustralya ve Rusya ilk turdaki diğer hızlı isimlerdi. İlk turda şampiyon isim az çok belli olsa da ikinci ve üçüncülüğü kimin alacağı heyecanla bekleniyordu.

 

 

2. turda Avustralya Çin’i, Almanya’da Rusyayı mağlup etti. Fransız takım yarışın ilk 43 saniyenin altına inen takımıydı ve bu sayede Yeni Zellandayı kolayca devirdi. Ama İngiliz takımı çok geçmeden bu derecenin sadece en iyi ikinci derece olabileceğini onlardan daha iyi bir derece elde ederek herkese göstermiş oldu. Böylece hem en iyi dereceye sahip oldular hemde Japonya’yı mağlup ettiler. Ancak rahatlığa kapılmadılar. Çünkü bu yılın başında yapılan Dünya Şampiyonasında kaybettikleri şampiyonluğu finalde daha dikkatli davranarak olimpiyat altınıyla telafi etmek istiyorlardı. Kendilerine güvenerek iyi bir yarış çıkardılar ve Bradley Wiggins’den sonra bisiklette ikinci altın madalyayı ülkelerine armağan etmiş oldular.

 

 

2012 Londra olimpiyatları erkekler takım sprint final sonuçları:

1 İngiltere

2 Fransa

3 Almanya

4 Avustralya

5 Yeni Zellanda

6 Çin

7 Rusya

8 Japonya

9 Venezuella

10 Polonya

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın