II. Tour of Alanya Etap 4 : Etabı Hüseyin Özcan Aldı, Turun Galibi Gabor Kasa

09/10/2011  //     //  Genel

 

 

II. Tour of Alanya’nın 114.7km’lik 4. ve son etabı bugün 25C sıcaklıkta bulutlu bir havada 42 yarışçının katılımıyla saat 10:00’da start aldı. Etabın galibi kaçış yapan ikili arasından Konya Torku Şeker Sporlu Hüseyin Özcan olurken onu kaçış arkadaşı Ukraynalı Sergiy Shumilov izledi.

 

[View:http://vimeo.com/30298010:550:0]

 

 

 

 

Onların 58 saniye arkasından gelen önceki günün sarı mayo sahibi Manisaspor’un başarılı yarışçısı Gabor Kasa oldu ve önceki gün söz verdiği gibi Sarı Mayosunu bu etapta da koruyarak turun galibi oldu. Kasa’nın takımı Manisaspor da sporcularının başarısının yanı sıra takım sıralamasında en üst sıraya yerleşerek turdan çifte zaferle ayrıldı.

 

 

 

Tırmanış primi olmayan etap sonunda İran Süren’in başarılı sporcusu Mohammad Pouri de tur sonunda Dağların Kralı ünvanını alan isim oldu. Kendisi bir tırmanışçı olmasına rağmen yaptığı ataklarla sprint puanlarını toplayan Brisaspor’un güçlü sporcusu Nazım Bakırcı da Yeşil Mayosunu tur sonunda üzerinden çıkartmadı.

 

 

Turun başından beri beklenen yağmur bugün de yağmadı ve sporcular ideal hava koşullarında II. Tour of Antalya’nın son etabına doğru start aldılar. En yüksek rakımın 20m olduğu sprint profiline sahip etapta önceki günün aksine 34.km’deki sprint primlerine kadar atak yapan olmadı ve peloton Manisaspor ve Sırbistan sporcularının liderliğinde sprint kapısına geldiler. 

 

 

 

 

Prim kapısı yaklaştıkça hareketlenen pelotonda Yeşil Mayo iddialıları arasında çekişme yaşandı. Mücadeleden galip çıkan isimler sırasıyla Nazım Bakırcı (Brisaspor), Andi Baj (Manisaspor) ve Ali Rıza Tanrıverdi (Brisaspor) oldu.

 

 

 

Sprint primleri sonrası Manisaspor ve Sırbistan takımı sporcuları yine pelotonun ön sıralarına yerleşti. İlerleyen kilometrelerde Sarı Mayoyu kovalayan Nazım Bakırcı (Brisaspor) liderliğinde içlerinde sarı mayonun da bulunduğu bir atak denemesi yapılsa da başarılı olamadılar.  Hemen arkasından bu sefer sarı mayoyu geride bırakan bir atak denemesi daha Mert Mutlu (Brisaspor), Hamid Shiri Sisan (Iran Süren Team), Esad Hasanoviç (Serbia National Team), Sergiy Sevostyanov (Ukrayna), Muhammer Atalay (Konya Torku Şeker-Vivelo) ve Gökhan Hasta’dan (Brisaspor) geldi. Arayı fazla açmalarına izin vermeden onlara yetişen Sırbistan ve Manisasporlu yarışçılar aralarına girerek sıyrılıp atağa kalktılar. Bir süre bu şekilde kaçmaya çalıştılarsa da peloton peşlerinden ayrılmadı ve ana grup tekrar toplandı.

 

 

 

 

Devam eden atakları önlemeye çalışan ana grup bir dağılıp bir toplanarak echelon formunda ilerlese de art arda gelen atakların arasında karışıklıktan yararlanan Gökhan Hasta, Hüseyin Özcan (Konya Torku), Sergiy Shumilov (Ukrayna), Hamid Shiri Sisan (Iran Süren) ve Marko Stankovic (Serbia National Team) beşlisi 50.km içinde kaçmayı başardılar.

 

Kaçış grubunda sürekli yer değiştirip çalışanlar Torku, Süren ve Ukrayna takımlarının sporcularıydı. Diğer ikilinin arkada dinlenmesine rağmen 2km içinde arayı 24s açan beşli arasından Hüseyin (Torku) ve Sergiy (Ukrayna) 55.km’lere (ana grupla fark 57sn) doğru dinlenenleri silkelemek üzere atağa kalktılar. 57.km bulunan Alanya’ya doğru U dönüşünden sonra 58. km’de yakalanarak tekrar 5’li olarak atağa devam ettiler. Tekrar birleştiklerinde pelotonla kapanmaya başlayan mesafeyi 61.km’de tekrar 1 dakikaya çıkartan atak grubu bu dakikadan sonra birlikte çalışarak arayı daha da açtı. Bu sırada Manisaspor yarışçıları da pelotonun önünde Sarı Mayolarını korumak için tempoyu artırmaya çalışıyorlardı. Pelotonun hızlanmasıyla aradaki fark 75.km’lere kadar sabit kalsa da kaçan grup etabın 2. Sprint kapısına yaklaştıkça aradaki farkı açmaya başladılar.

 

 

Sprint puanlarını aralarında paylaşan 5’lide puanları toplayan isimler sırasıyla Hamid Shiri Sisan (Iran Süren), Hüseyin Özcan (Torku) ve Gökhan Hasta (Brisaspor) oldu. Turun son prim kapısından sonra 1dk 28 saniyeye çıkan fark pelotonda tedirginlik yarattı ve Sarı Mayo ve takımı Manisaspor’dan atak denemeleri başladı. Hareketlenen pelotonda İran Süren takımının başarılı sporcuları Vahid Ghaffari ve Mohammad Pouri’den de atak denemeleri gelse de kopma yaşanmadı. Ancak ataklar işe yaradı ve lider beşliyle pelotonun arası kapanmaya başladı. Son 20km’de 1dk 5s’ye inen fark son 15km’de kaçan grubun gayretiyle yine 1dk 40s’ye kadar çıktı.

 

 

Fark açıldıkça pelotonda yine başlayan ataklar yine sonuçsuz kalsa da yine farkın kapanmasını sağlayarak son 10km’de 1dk 27s’ye indirdi. Son 8km’de yine ikili atağa kalkan Torku ve Ukrayna sporcuları Sergiy Shumilov ve Hüseyin Özcan yarış sonuna kadar ataklarını koruyarak finişe birlikte geldiler. Geride kalan üçlü ise yarış sonuna doğru peloton tarafından yutuldu.

 

 

Son saniyede atağa kalkan Konya Torku Şeker Sporlu Hüseyin II. Tour of Alanya’nın son etap birincisi oldu. Hemen arkasından gelen Shumilov ikinci, ana grubun toplu sprint finişine girdiği mücadelede de önceki günün Sarı Mayo galibi hem tırmanışı hem de sprinti çok güçlü olan Manisasporlu Gabor Kasa üçüncü oldu ve genel sıralamada birinci sıradaki yerini koruyarak turun galibi oldu.

 

 

 

Yarıştan sonra kendisiyle yaptığımız röportajda Manisaspor Menajeri Luca Zele, “Çok mutluyum, problemlerimiz oldu ancak bugünkü sonuç çok güzel. Çocuklar da gördüğünüz gibi çok mutlu, yorgunlar ama birinci olmak hepimizi çok mutlu etti.” dedi.

 

 

 

 

Haftanın galibi Gabor Kasa günün sonunda, “Yorgunum ama takımım sayesinde kazandım. Atak yapanların gitmesine izin verdik ama son 100 metrede onları yakaladık. İhtiyacım olan Olimpiyat puanlarını da kazandım. Takımıma tekrar çok teşekkür ederim. Çok mutluyum.” şeklinde yorum yaptı.

 

 

Turun sonunda önceki etapta olduğu gibi Yeşil Mayo Brisasporlu tırmanışçımız Nazım Bakırcı’da, Kırmızı Mayo ise İran Süren takımı sporcusu Mohammad Pouri’de kaldı.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın