GPS Cihazları

07/08/2009  //     //  Genel
İsmail AKMAN

 

 

Teknolojinin bisikletçiye sunduğu en büyük lütuflarından biri GPS cihazları. Düşünsenize, önünüzdeki rampanın eğimini, ne kadar süreceğini, rampa bittiğinde arkasında ne olduğunu bileceksiniz. En yakın yerleşim yerinin ya da benzin istasyonunun nerede olduğunu göreceksiniz. Eve döndüğünüzde bilgisayara attığınız rotanızı başkalarıyla paylaşacaksınız. Tur boyunca ne kadar yol yaptığınızı, ne kadar yükseklik çıktığınızı, ne kadar iniş yaptığınızı göreceksiniz. Ve daha başka bir sürü şey.

GPS’te tüm dünyada iki büyük marka mevcut. Bunlar Garmin ve Magellan. GPS cihazlarının teknik detaylarını, nasıl çalıştığını, farklı amaçlar için kullanımını bir kenara bırakıp, kabaca dalıyorum konuya. Nasıl olsa bu konuda internette sürüyle bilgi ve kaynak mevcut.


GPS almaya karar verirseniz, ilk dikkat edeceğiniz özellik cihaza opsiyonel harita yüklenip yüklenemediği. Bazı cihazlarda hiç harita yüklenemediği gibi, bazılarında ise üzerinde gelen baz haritayla yetinmek zorundasınız. Oysa dilediğiniz özellikte haritayı yükleyebilmeniz ya da zaman zaman bu haritaları güncelleyebilmeniz iyi bir özellik.

Cihazın dahili hafızası ne büyüklükte olursa olsun, mutlaka harici hafıza kartı desteği sunmalı. Yüklemek istediğiniz bazı haritaların dahili hafızaya sığmadığını görüp de ileride pişman olmamak için, en baştan bu özelliği akılda bulundurmakta fayda var.

Cihazı arazide, dağda bayırda kullanacaksanız, topografik harita da yüklemeniz gerekecek. Alacağınız firmanın bunu yapabiliyor olması önemli. Garmin ve Magellan‘ı, Türkiye temsilcileri dışında bir yerden alıyorsanız, detaylı topografik haritalar için kıvranırsınız.

Ekran büyüklüğü bir diğer mevzu. Ekranınızın büyük olması özellikle seyir esnasında size kolaylık sağlayacaktır. Eğer topografik harita kullanacaksanız renkli ekran olmazsa olmaz. Zira yüksekliği gösteren çizgilerle yol, akarsu, sınır vs çizgileri birbirine karışıyor siyah beyaz ekranda.

Bir diğer önemli husus, cihazın su geçirmez olması. Araçlar için üretilen navigasyon cihazlarından farklı olarak, doğada kullanılan el tipi GPS alıcılarının mutlaka suya ve toza karşı dirençli olmaları gerekiyor.

GPS cihazları, aynı cep telefonu gibi li-ion bataryayla çalıştıkları gibi, bazı modeller AAA pille çalışır. Hatta bazı modeller iki seçeneği de destekler. Arazide şarj cihazı aramaktansa, yedek pil taşımayı tercih edeceğinizi umuyorum. Benim tercihim bu konuda AAA’dan yana.

Alacağınız cihazın pusula ve altimetresinin uydu bağımlı olması da bir diğer detay. Barometrik altimetreler yükseklik bilgisini hava koşullarına göre hatalı verebilirler. Uydu bağımlılarda bu hata olmaz.

İleride konunun detaylarına girmek üzere şimdilik burada noktayı koyuyorum. Son olarak , bisiklet üstünde GPS’in nimetlerinden yararlanmak için, cihazı gidonunuza takmanıza yarayan bisiklet kitini satın almayı unutmayın.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın