Glava Tour 2013 Tour of Norway Fırtınalı 2.Etabın Galibi Yine Alexander Kristoff

16/05/2013  //     //  Genel

 

Kongsberg’de yağmur ve soğuk kavada alınan starttan Skien finişine, 179 kilometreye alınan start macera yarışı konseptinde gelişti. UCI komiserinin müdahalesiyle Skien’de atılacak iki tur, final turu olarak değiştirilip yarış kısaldı. Hava şartlarının etkisi olmasaydı günün finişi toplu sprint finişi olarak sona ermesi beklenendi. Yarışın kısaldığı haberi Skien’e girildiğinde erken çalan son tur çanı ile sporculara iletildi. Kaçış grubunun azalan farkına hızla müdahale eden etap iddialıları beklenen toplu sprint finişini yine sergiledi. Günün galibi, dünkü etap galibiyeti ile sarı mayoyu taşıyan, Katusha’nın Norveçli sporcusu Alexander Kristoff oldu. Edvald Boasson Hagen bugün yine ikincilikle yetindi. Üçüncü ise, Holst Enger(Plussbank) aldı.

 

 

İtalya Bisiklet Turu ile aynı zamanda gerçekleşen Tour of Norway’in ikinci etabı, bugün italya turununa etki eden yağmur gibi Norveç turunda da peloton için büyük sorundu. Soğuk hava ve yağmur, Kongsberg startında geçilmesi planlanan 179 kilometrelik mesafenin henüz başında etkisini gösterdi. Etabın yaklaşık 30. kilometresinde oluşan 7 kişilik kaçış grubundaki; Sander Cordeel(Lotto), Thomas Degand(Accent Jobs-Wanty), Javier Armendia(Caja Rural), Filip Eidsheim(Oster Hus-Ridley), Laurens De Creese (Topsport Vlaanderen), Stijn Neirynck(Topsport Vlaanderen) ve Michael Reihs(Cult Energy), ana gruba maksimum zaman farkını 50.kilometrede 2 dakika 50 saniyeye çıkarttı.

 

Profilindeki 2 tırmanış, 2 sprint kapısı bulunan, düz etap profilindeki ikinci etapta, kaçış grubunda yer alan Sander Cordeel(Lotto) iki tırmanış kapısından ilk geçen isim oldu. Cordeel 4+4, 8 tırmanış puanı ile, Amets Txurruka’nın 4 puanlık liderliğini alıp, gün sonunda kırmızı benekli mayoyu garantiledi. Bu son tırmanış kapısı, Geiteryggen’in inişinde 1 dakikanın altına düşen zaman farkına müdahale, ana grup önünde tempo vermeye başlayan Katusha ve Sky performansıyla seyir etti.

 

Son tırmanış kapısı Geiteryggen öncesi yayına bağlanması beklenen Norveç turu, hava şartları sebebiyle yayına geçemedi. Aynı anda Giro’da da yağmurun ve soğuğun etkisinde yayının gerçekleşmiş olması oldukça manidar. Norveç çekimini yerel televizyon TV2 değil, yarış için anlaşmalı oldukları Huldra Film’in yaptığını belirtmekte fayda var. İleride Türkiye’de bir spor aktivitesinde yer almak isterlerse, Norveç yayınının ekranlara aktarılamadığını buraya not düşmekte fayda var. Yarışa dönersek, Giteryggen inişi ile 7 kişilik kider grubun zaman farkı finişe 28 kilometre kala 45 saniyeye geriledi. Yarış şartlarını zorlaştıran sadece yağmur ve soğuk hava değildi. İniş ve sonrasında 2 tur atılarak finişe girilecek Skien yolu üzerinde delik asfalt içine dolan yağmur suları büyük risk oluşturuyordu.

 

Sporcuların güvenliği düşünülerek UCI komiserinin talebi ile atılacak 2 tur yerine Skien’de final turu yapılması gerektiğini belirtti. Yarışın Organizatörü Birger Hunghaoldt, TV2’ye “Sporcuların çoğu yağmurda yarış tecrübesine sahip olmadığı için bir tur atılarak ikinci etabın finişi gerçekleştirilecek.” açıklamasını yaptı. Yarış 11,5 kilometre kısalarak 167,5 kilometrede gerçekleşti.

 

Kaçış grubu Skien’e girip final turunu atarken sadece 4 sporcu kalmıştı. Finişe 14 kilometre kala 16 saniyeye inen kaçışın zaman farkı, ana grup önünce tempo veren Katusha ve Sky performansına dayanamayarak ana gruba dahil oldu. Son 3 kilometre kala ana grup önünden gelen atağın sahibi Sep Vanmarcke(Blanco) idi. Belçikalı sporcunun kaçışını riskli gören SKY ve Katusha ekipleri toplu sprint finişi öncesi sprint atağına kalkarak Vanmacke’yi yeniden ana gruba dahil etti. SKY treni Edvald Boasson Hagen’i, Katusha ise sarı mayo Alexander Kristoff’u sprint finişine hazırlıyordu. Son 1 kilometresi, virajsız, dümdüz olan Skien finişinin, day yolu ve kaygan zemini ile virajın olmaması büyük şans olarak nitelendirebilir. Son metrelere kalan sprint mücadelesinde, Alexander Kristoff’dan dünkü gibi güçlü ve uzun bir sprint atağı daha geldi ve galibiyeti aldı. Edvald Boasson Hagen bugün de Kristoff’un sprintini bastıramadı. Norveç ulusal yol şampiyonu mayosu ile yarışan Edvald Boasson Hagen’in elden giden galibiyetleri, ulusal şampiyonluk ünvanı için de rekabetin de kolay olmayacağını işaret ediyor.

 

 

Glava Tour-Norveç Bisiklet Turu 2.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

 

1

KRISTOFF Alexander

Katusha Team

4:11:12

2

BOASSON HAGEN Edvald

Sky Procycling

,,

3

ENGER Sondre Holst

Team Plussbank

,,

4

SISKEVICIUS Evaldas

Sojasun

,,

5

VANDOUSSELAERE Sven

Topsport Vlaanderen – Baloise

,,

6

KUMP Marko

Team Saxo-Tinkoff

,,

7

VAN ASBROECK Tom

Topsport Vlaanderen – Baloise

,,

8

STAUFF Andreas

Team MTN Qhubeka

,,

9

PELUCCHI Matteo

IAM Cycling

,,

10

ROBERT Frederique

Lotto Belisol Team

,,

 

 

 

 

 

2.Etap sonunda Genel Sıralama:(ilk 10)

1             KRISTOFF
Alexander      Katusha Team                                                 8:52:51

2             BOASSON
HAGEN Edvald            Sky Procycling                                  0:08

3             REIHS
Michael   Team Cult Energy                                                           0:15

4             HINAULT
Sébastien        IAM Cycling                                                       0:16

5             ENGER
Sondre Holst      Team Plussbank                                              ,,

6             DE VREESE
Laurens         Topsport Vlaanderen –
Baloise                0:17

7             VANDOUSSELAERE
Sven             Topsport Vlaanderen –
Baloise                0:20

8             VAN
ASBROECK Tom     Topsport Vlaanderen –
Baloise                ,,

9             SISKEVICIUS
Evaldas      Sojasun                               ,,

10           DRUCKER
Jean-Pierre   Accent.jobs – Wanty                                    ,,

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın