Glava Tour 2013 Tour of Norway Açılış Etabının Galibi Norveçli Alexander Kristoff

15/05/2013  //     //  Genel

 

 

Glava sponsorluğunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen Glava Tour, Tour of Norway’in bugün, 190,3 kilometrelik açılış etabı ile 5 etaplık mücadleeye başlandı. 2012 galibi Norveçli, ulusal uol şampiyonu forması ile Edvald Boasson Hagen(SKY) günün en büyük favorisiydi. Genç şampiyonun kendi evinde, geçen yıl kazandığı etabın galibiyetini yenilemek istediği biliniyordu. Ancak günün galibiyeti bir başka Norveçli, Katusha takımının 1987 doğumlu sporcusu Alexander Kristoff’un oldu. Kristoff uzun metrajlı, güçlü sprint performansıyla, Edvald Boasson Hagen’in geçemediği isim oldu. Üçüncülüğü ise IAmCycling takımının Fransız sprinteri Sebastien Hinault aldı.

 

 

UCI Avrupa yarış takviminde 15-19 Mayıs tarihlerini kapsayan 5 etaplık 2.1 kategori Norveç turunun ilk etabı 190,3 kilometrede gerçekleşti. 198 sporcunun start aldığı Fredrikstad sonrası, toplu sprint finişi beklentili etabın 6 kişilik kaçış grubu hızla oluştu. Günün kaçış grubunda; Aleksandr Gingsjö(Team people4you-Unaas Cycling), Rony Martias(Sojasun), Vegard Robinson Bugge(Team Joker Merida), Filip Eidsheim(Team Oster Huds-Ridley), Bob ShonnBroodt(Cyclingteam De Rijke-Shanks) ve Caja Rural takımından Amets Txurruka vardı. Kaçış grubu etabın 75.kilometresinde ana gruba maksimum zaman farkını 6 dakikaya çıkardı.

 

Açılış etabının galibiyet onurunu, geçen yıl ilk etabın ve turun galibi olan Edvald Boasson Hagen hedefliyordu. Bu sebeple SKY takımını gün boyu ana grubu kontrol eden takım olarak izledik. Kaçış grubu her ne kadar ağırlıkla yerel sporculardan oluştuysa da kaçış performansı ve ortak çalışma becerisi kuvvetli isimlerden ve Txurruka gibi tecrübeli yeteneklerden oluşuyordu. Buna rağmen kaçış grubu tırmanışta bölünüp bir ara 3 kişiye kadar düştü. İniş ile kaçış grubu 5 kişide sabitlenerek devam edildi.

 

 

Salpsburg’daki finiş çizgisinden 2 kez geçilen (2 turun atıldığı), 3.geçişte finiş mücadelesinin yaşandığı Salpsburg’a ilk girişte kaçışta sadece 4 sporcu kalmıştı. Rony Martias(Sojasun), Filip Eidsheim(Team Oster Huds-Ridley), Amets Txurruka(Caja Rural) ve Aleksandr Gingsjö(Team people4you-Unaas Cycling)’den oluşan 4’lü yarış liderinin gün içinde zaman farkı bir ara 26 saniyeye kadar düştü. Ancak kaçış grubundan Amets Txurruka ve Filip Eidsheim’ın atağıyla zaman farkı yine iki dakika seviyelerine çıkmıştı. Salpsburg’da atılan 2 turda ise ana grup, kaçış grubunu erken yakalayıp yeni kaçış grubu riskine girmemek için son tur beklendi. Son turda, finişe 11 kilometre kala ana gruba dahil olan kaçış grubu yerine artık ana grup önlerinde oluşan takım trenleri liderliğinde sprint finişine hazırlanıldı.

 

 

Açıkçası Salpsburg’daki criteryumun 2 turu ve finiş dahil omak üzere yolun darlığı etap sonucunda hayli etkili oldu. Son kilometreye lider giren takım trenleri; Katusha, Blanco, SKY, Saxo Tinkoff kalabalığını sığdıramayan yol darlığı finiş için bilenlerin alenen gözlemleyebileceği karmaşaya sebep oldu. Son 500 metreye önde giren Alexander Kristoff ve Edvald Boasson Hagen’i taşıyan son leadout için dahi sprint için yeterli bir genişlik olmadığı aşikardı. Alxander Kristoff, nadir denk geldiğimiz 500 metrelik sprint performansı sergiledi. Öyle ki, bugün açılış etabının finiş çizgisi, Hagen’in leadout’u çekildiğinde Boasson Hagen, Kristoff’un sprintini geçemeyecek kadar sağlam bir sprint performansına sahne oldu. Hagen’in geçemediği sprinti, finişe 500 metre kala başlatan Alexander Kristoff için kendi evinde kazandığı galibiyet ve ilk günden aldığı liderlik mayosu, klasikçi Kristoff’un aynı zamanda muazzam sprint yeteneğini gösterdi.

 

Amets Txurruka, bugünkü kaçış performansıyla etabın tırmanış primlerini alarak gün sonunda kırmızı benekli mayoyu aldı. Puan mayosu Alexander Kristoff’da ancak yarın lider mayoyu Kristoff taşıyacağı için yeşil puan mayosu Edvald Boasson Hagen’de olacak.

 

Glava Tour-Tour of Norway 1.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

1 Alexander Kristoff (Katjusja Team)       04:41:59 +10
2 Edvald Boasson Hagen (Team Sky)    04:41:59 +6
3 Sébastien Hinault (IAM)                          04:41:59 +4

4 Amets Ansola Txurruka (CajaRural)

5 Theo Bos (Blanco)

6 Kristian Sbaragli (MTN_Qhubeka)

7 Tom Van Osbroeck (TopSport Vlaanderen-Baloise)

8 Jean Pierre Drucker (Accent Job-Wants)

9 Sven Vandouesse Laere (TopSport Vlaanderen-Baloise)

10 Francesco Lasca (CajaRural)

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın