Glava Tour 2013 Tour of Norway 4.Etap: Yeni Lider Edvald Boasson Hagen

18/05/2013  //     //  Genel

 

Glava Tour-Tour of Norway dördüncü etabı, 195 kilometre mesafede gerçekleşti. Tur başından beri kendi evinde galibiyet şansı bulamayan ve her etapta rakiplerini geçemeyen Norveç ulusal şampiyonu Edvald Boasson Hagen’den bugün hırs dolu performans etap galibiyetine dönüştü. Yarışın lideri; birinci ve ikinci etabın galibi yine Norveçli Alexander Kristoff’un 14 saniyelik farkla elinde tuttuğu sarı mayoya, 

genel sıralamada ikinci sırada yer alan Edvald Boasson Hagen’den inanılmaz bir performansa tanık olundu. Hagen solo zaferi ile gün sonunda sarı mayoyu aldı.

 

 

 

Brumunddal’dan start alan dördüncü etap, final etabı öncesi büyük sürprizleri beraberinde getirdi. Damalı bayrağın inmesiyle agresif ataklar eşliğinde başlayan gün, son kilometreye kadar zengin isimler eşliğinde devam etti. Günün kaçış grubu starttan sonra 7 kişiyile oluştu. Rudiger Selig(Katusha), Sander Cordell(Lotto-Belisol), Nicolas Vogondy(Accent Jobs-Wanty), Magnus Cort Nielsen(Cult Energy), Johann Van Zyl(MTN-Qhubeka), Edvin Wilson(Joker Merida), Kristian Dyrnes(Oster Hus-Ridley)’den oluşan kaçış grubu, ana gruba maksimum zaman farkını 73.kilometrede 7 dakika 40 saniyeye kadar çıkardı.

 

İlk dağ primleri kapısına gelindiğinde bugün 23 derece olan Norveç’te yağmur sürprizi bugün de etkisini gösterdi. Dördüncü etap profilindeki iki dağ kapısından ilk geçen isim, kaçış grubundan Sander Cordell(Lotto-Belisol) oldu. İlk dağ kapısı, Jorstadhogda’dan geçişte ana gruptan atak yapan iki Joker Merida takımı sporcusu Vegard Bren ve Kristoffer Skjerping, takımın diğer üyeleri gibi agresif performanslarını en fazla temsil eden Joker Merida gücünü yansıtsa da, profesyonel anlamda strateji hatası yaptılar. Uzun süre kaçışı yakalama çabasında olan ikili, ana grubun temposunu erken arttırıp, kaçış grubunun erken yakalanmasına katkıda bulundular. Oysa kaçış grubunda sprinti güçlü takım arkadaşları Edvin Wilson’un finiş için daha fazla şansı vardı.

 

 

Lillehammmer’de atılacak 2 etap sonunda tamamlanacak 4.etabın kaçış grubu şehir merkezine girdiğinde zaman farkı 2 dakikaya kadar düşmüştü. Blanco ve SKY’ın tempo verdiği ana grup kaçış ve kaçış takip grubunu yakalamak üzere hızı arttırdığında ana grupta bölünmeler de başladı. Sarı mayo Alexander Kristoff(Katusha) 3.grupta, geride kalırken, ana grubu yakalamak üzere ekstra performans sergiledi. Finişe 14 kala ana gruba dahil olmayı başardığında ise genel sıralamadaki 14 saniye farkla en yakın rakibi Edvald Boasson Hagen kaçış grubundaydı. Kaçış grubunun, ana gruba son yakalanan üyesi Johann Van Zyl(MTN-Qhubeka) ile finişe 35 kilometre vardı.

 

Erken yakalanan kaçış grubu kalan kilometrelerin oldukça hareketli geçmesine, ard arda gelen kaçış denemelerine sahne oldu. Birkaç kez kaçış için atak deneyen Johann Tschopp(IAMCycling), Edvin Wilson(Joker Merida) gibi isimler ana grubu silkeleyemese de yarışın nabzı hayli yükselmişti.

 

Finişe 25 kilometre kala atak yapan Sergio Paulinho(Saxo-Tinkoff), ana gruptan kaçmayı başarabildi. Bir kilometre sonra Paulinho’ya Edvald Boasson Hagen’de katıldı. İkili kalan kilometreleri işbirliği yaparak geçmeye başladığında Edvald Boasson Hagen, zaman farkını 25 saniye üzerine çıkaramadığı performansına karşılık ana grup farkı kapatmaya başladığında Sergio Paulinho öne geçip çalışmaya başladı. Hagen performansıyla finişe 5 kilometre kala 8 saniyeye inen zaman farkı Sergio Paulinho’nun çabalarıyla 15 saniyeye çıktı. Kısacası Paulinho olmasaydı Boasson Hagen bu uzun soluklu kaçışa girme riskinin faturasını ödeyecekti. Öte yandan Edvald Boasson Hagen son kilometre kapısından sonra atak yaparak etap galibiyetini aldı. Norveç turunun 4.etap finişindeki bu galibiyetten yaklaşık yarım saat önce Giro d’italia’nın 14.Etap zaferindeki centilmenlik zaferi arasındaki fark, Sergio Paulinho’nun etap sonunda yarınki final etabı ile sarı mayoyu tehdit edebilecek kadar yakınlaşacak olmasıydı.

 

 

Glava Tour-Tour of Norway 4.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 15)

 

1 BOASSON HAGEN Edvald             Sky Procycling                   5:01:31
2 MOREIRA PAULINHO Sergio Miguel     Team Saxo-Tinkoff        0:11
3 MOLLEMA Bauke             Blanco Pro Cycling Team                     0:29
4 ENGER Sondre Holst             Team Plussbank              ,,
5 REICHENBACH Sebastien         IAM Cycling             ,,
6 SKUJIņš Toms                 Rietumu – Delfin        ,,
7 BILLE Gaetan                 Lotto Belisol Team        ,,
8 TSCHOPP Johann             IAM Cycling             ,,
9 HOLLENSTEIN Reto             IAM Cycling            ,,
10 CARDOSO Andre Fernando S. Martins     Caja Rural-Seguros RGA        ,,
11 DELAPLACE Anthony             Sojasun           
12 FERRARI Fabricio             Caja Rural-Seguros RGA        ,,
13 HANSEN Jesper             Team Cult Energy        ,,
14 TEN DAM Laurens             Blanco Pro Cycling Team        ,,
15 KRISTOFF Alexander             Katusha Team            2:12

 

4.Etap Sonunda Genel Sıralama:(ilk 10)

 

1             BOASSON HAGEN Edvald     Sky Procycling     17:56:42
2             MOREIRA PAULINHO Sergio Miguel     Team Saxo-Tinkoff     0:27
3             MOLLEMA Bauke     Blanco Pro Cycling Team     0:44
4             ENGER Sondre Holst     Team Plussbank     0:47
5             BILLE Gaetan     Lotto Belisol Team     0:49
6             CARDOSO Andre Fernando S. Martins     Caja Rural-Seguros RGA     0:50
7             HANSEN Jesper     Team Cult Energy     0:51
8             TEN DAM Laurens     Blanco Pro Cycling Team     ,,
9             TSCHOPP Johann     IAM Cycling     ,,
10             SKUJIņš Toms     Rietumu – Delfin     1:51

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın