Glava Tour 2013 Tour of Norway 3.Etabın Galibiyetiyle Theo Bos Geri Döndü

17/05/2013  //     //  Genel

 

Tour of Norway 2013 üçüncü etabında nihayet yarış için elverişli hava şartları belirmeye başladı. Dünkü fırtınalı yarışın galibi iki de iki galibiyet alarak sarı mayoyu elinde tutan Alexander Kristoff(Katusha) olmuştu. Kristoff, bugünün yine toplu sprint finişi beklentili Drammen finişinde üç de üç galibiyet arayacağından büyük favoriydi. Ancak, bu yıl ki Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun ikinci etabında kazaya karışan Theo Bos, Norveç turu ile yarışlara dönmüş, dün formda olduğunu söylemişti. Bugün, Blanco takımı Theo Bos için çalıştı ve toplu sprint finişinde Bos etabın galibiyetini aldı. Sarı mayo Alexander Kristoff ikinci, IAM Cycling takımından Matteo Pelluchi üçüncü oldu.

 

 

Üçüncü etap Tonsberg’den, dünkü fırtına sonrası sakin, yağmursuz günün 162 kilometreslik mücadelesine start aldı. 2012 Your of Norway’in galibi Edvald Boasson Hagen(Sky) bu yıl ilk iki etapta aradığı galibiyeti bulamadı. Bugün 26 yaşına giren sporcunun doğum günü zafer hediyesi araması bekleniyordu. Öte yandan üç de üç galibiyet hedefleyen sarı mayo Alexander Kristoff(Katusha)’da yine toplu sprint finişi beklentili etabın galibiyet mücadelesini zorlayacaktı. Yarın seyrinde, Tonsberg startından hemen sonra ilk iki günde olduğu gibi kaçış denemeleri, hızlı tempo eşliğinde geldi. İlk kaçış denemesi 5 kişi ile gerçekleşti. ancak 5’li ana grubu silkeleyemedi. İkinci kaçış denemesi Lars Boom (Blanco) ve Amets Txurruka(Caja Rural) atağı ile başarıya ulaştı. İkiliye Tim Wellens(Lotto) ve Sven Erik Bystrm(Oster Hus-Ridley)’de dahil olunca, günün kaçış grubu 4 kişi ile oluştu.

 

Yarışın 4 kişilik lideri maksimum zaman farkını fazla açamadı ve 2 dakika 50 saniyelik zaman farkı, toplu sprint finişi beklentili etap için yetersiz galibiyet şansı içeriyordu. Finişin yapılacağı Drammen’de atılacak 5 tur sonrası 6.geçişin finiş ile sonlanacağı profilde, kaçış grubu Drammen şehir merkezine ulaştığında zaman farkı 1 dakikanın altına gerilemişti. Drammer’de atılan ikinci turda kaçış grubundan Tim Wellens(Lotto) tempoya ayak yduramayıp ana gruba dahil olduğunda yarışn 3 kişilik lider grubu sadece 30 saniye öndeydi. Ve günün kaçış grubu da ana grubun hızına daha fazla dayanamadı ve ginişe 29 kilometre (3 Tur) kala yakalandı.

 

Kaçışın yakalanmasıyla, zaten dar olan parkur yolundaki yüksek temponun kaza riskini azaltmak isteyen iddialılar ana grup önünde konum mücadelesine başladı. Açıkçası bu son üç tur, sprint finişi temposunda ortalama 60km/h ile geçildi. Katusha takım treni Alexander Kristoff için, Sky takım treni Edvald Boasson Hagen’e doğum günü hediyesi için, MTN-Qhubeka Kristian Sbaragli için, Blanco ise Theo Bos için çalıştı. Drammer’de en göz dolduran performans MTN-Qhubeka’dan geldiyse de, finişe 1 kilometre kala Katusha ve SKY takımı ana grubun önünde tutunması zorlu bir sprint treni performansı sergiledi. Bernhard Eisel SKY treninin son Hagen taşıyıcısı olarak son kilometreye girildiğinde beklenen toplu sprint mücadelesi heyecanı, halkın yoğun ilgisi eşliğinde yaşandı. 

 

Son 300 metrenin muhteşem sprint mücadelesinde Theo Bos, Türkiye turundan çekilmesine sebep olan kas zedelenmesi etkilerini tamamen atlattığı görüldü. Bos, yakalanması zor, güçlü sprinti ile etap galibiyetini aldı. Sarı mayo Alexander Kristoff az bir farkla ikinci oldu. Bos’dan daha geç sprinte kalkan IAM Cycling takımının sprinteri Matteo Pelluchi üçüncü olurken, Edvald Boasson Hagen elde ettiği dördüncülükle bugün podyum göremedi. Hagen için Norveç turu, performansın ötesinde moral-motivasyon anlamında da zorlu geçiyor.

 

[View:http://vimeo.com/66421094:550:0]

 

Glava Tour-Tour of Norway 3.Etap Finiş Sıralaması:

 

1     BOS Theo         Blanco Pro Cycling Team        4:02:22
2     KRISTOFF Alexander     Katusha Team       
3     PELUCCHI Matteo     IAM Cycling       
4     BOASSON HAGEN Edvald     Sky Procycling   
5     VANDOUSSELAERE Sven     Topsport Vlaanderen – Baloise   
6     VAN ASBROECK Tom     Topsport Vlaanderen – Baloise   
7     ENGER Sondre Holst     Team Plussbank        
8     BERTILSSON Christian     Team People4you – Unaas Cycling   
9     SISKEVICIUS Evaldas     Sojasun           
10     MIYAZAWA Takashi     Team Saxo-Tinkoff

 

 

3.Etap Sonunda Genel Sıralama:(ilk 10)

 

1 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 12:55:13  
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:08  
3 Michael Reihs (Den) Team Cult Energy 0:00:15  
4 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling 0:00:16  
5 Sondre H Enger (Nor) Team Plussbank    
6 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:17  
7 Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:20  
8 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise    
9 Evaldas Siskevicius (Ltu) Sojasun    
10 Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs-Wanty    

 

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın