Giro d’Italia Takım Zamana Karşı Etabının Galibi Sky Procycling ve Salvatore Puccio

05/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 2. Etap: Ischia – Forio (17,4 km – Takım Zamana Karşı)

 

 

 

Bu yıl Giro’nun tek Takım Zamana Karşı etabı olan 2. etabı, İtalya’nın en kalabalık 3. adası olan Ischia Adası’nda koşuldu. 17,4 km uzunluğundaki parkurun ilk 3 km’sinde hafif yokuş çıkan sporcular, adanın kuzey sahili boyunca pedal çevirerek, ilk kez finiş çizgisine ev sahipliği yapan Forio’ya vardılar. Virajlarından çok, iniş-çıkışları nedeniyle teknik anlamda zorlu olan etapta takımların savaşını kazanan ekip ise Garmin Sharp, Omega Pharma – Quick Step ve Orica-GreenEdge gibi favoriler arasında yer alan Sky Procycling takımı oldu. Pembe Mayo “Maglia Rosa”yı ise Sky’ın genç İtalyanı Salvatore Puccio giydi. Giro’ya ilk kez katılan Puccio’nun, şaşkınlığını uzunca bir süre üstünden atamadığı gözlendi. Bugün Pembe Mayo’yla yarışan Mark Cavendish ise topladığı puanlar sayesinde yarınki etapta bu kez Puan Mayosu olan Kırmızı Mayo‘yu giyecek.

 

 

Birçok takım, adaya bu sabah vardıkları için parkuru daha önceden deneme imkanı bulamamıştı. Dolayısıyla da neyle karşılaşacaklarını tam olarak bilmiyorlardı. Ayrıca beklendiği üzere, etabın başındaki ilk 6 km genel olarak büyük oranda belirleyici oldu. Bu aşamadan sonra takımların çoğu, finişe 5 kişiyle varmayı seçtiler. Finiş çizgisinde takımın 5. isminin derecesi baz alındığından, diğerlerinin arkada kalması çok da önem taşımıyordu. Her bir takım, dünkü başarılarına göre, 3’er dakika arayla start aldı.

 

Yerel saatle 15:40 itibariyle Colombia takımı yarışa ilk sırada başladı ve 7.9 km’deki ilk zaman ölçüm noktasından 10’35” ile geçerek finişe 23’01”de varabildi. Ardından AG2R çıkış yaptı ve 22’55” ile finişe vardı. Onlardan sonra start alan Blanco takımı ise finişe 22’33” ile vararak bir süreliğine birinci sıraya oturdu. Ardından gelen Bardiani ValvoleArgos-Shimano, Saxo-Tinkoff ve Lotto-Belisol takımları bu zamanı geçemediler.

 

Etaba 8. sırada başlayan ve etabın favorilerinden olan Sky Procycling takımı ise ara ölçüm noktasından 10’12” ile geçti. Takımın yüksek temposundan dolayı 4 sporcu arkada kaldı ve finişe giren 5 kişi 22’05” ile en iyi zamanı yaptılar.

 

 

Vini Fantini, Selle Italia22:27″ile iyi bir zaman yaptıysa da, Vacansoleil ve Cannondale Pro Cycling‘den sonra yarışanKatusha Team, 22:24‘lük derecesiyle onu geçti. Sky takımı liderliği sürdürürken, Androni Giocattoli-Venezuela ve ardından da Euskaltel-Euskadi çıkış yaptı. Euskaltel takımı finişi 4 kişi geçti ve finiş zamanı için baz alınan 5. sıradaki sporcu olan ve dün geçirdiği kazada yaralanan Pablo Urtasun Perez, yarışı onların 9 saniye gerisinde tamamladı.Lampre-Merida da 22’27” ile beklenen performansı gösteremedi.

 

16. sırada yarışa Movistar Team başladı ve ara noktadan en iyi zamanlamayla geçti ve finişteki 22’14” derecesiyle de sıralamada 2. sırayı kaptı.

 

 

Hemen ardından yarışan Astana Pro Team de ara noktadan 10’18” gibi iyi bir dereceyle geçti ve finişte de bu performansı sürdürerek 22’19”la 3. sıraya oturdu.

 

 

Daha sonra yarışa FDJ, RadioShack Leopard, Garmin-Sharp, BMC Racing Team, Orica-GreenEDGE ve son olarak da Omega Pharma – Quick-Step girdi. Bu takımlar arasında etabın favorilerinden, Radioshack de, takımda iyi zamana karşıcılar olmasına rağmen, finişte başarılı olamadı. Geçtiğimiz yıl Giro’da Verona’daki Takım Zamana Karşı yarışını kazanan ve yine kazanması beklenen takımlardan biri olan Garmin de kendi standardına göre kötü bir derece olan 22’30” ile ancak 7. sırayı alabildi. Orica-GreenEdge de kendinden beklenenin aksine, 22’33”lük derecesiyle hayal kırıklığı yarattı. Etaba son sırada start alan ve dünün galibi Cavendish’in de bulunduğu Omega Pharma – Quick-Step de beklenenden düşük bir performans sergilediği için, etap sıralamasında ilk 10’a bile giremedi. Böylece Sky takımı, günün galibi oldu.

 

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

1 Sky Procycling 0:22:05   
2 Movistar Team 0:00:09  
3 Astana Pro Team 0:00:14  
4 Katusha 0:00:19  
5 Vini Fantini – Selle Italia 0:00:22  
6 Lampre – Merida 0:00:22  
7 Garmin Sharp 0:00:25  
8 Blanco Pro Cycling Team 0:00:28  
9 Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team                     0:00:34  
10 Cannondale Pro Cycling Team 0:00:35

 

 

2. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

1 Salvatore Puccio (Sky Procycling) 3:20:43      
2 Bradley Wiggins (Sky Procycling)  
3 Sergio Luis Henao Montoya (Sky Procycling)          
4 Dario Cataldo (Sky Procycling)  
5 Rigoberto Uran Uran (Sky Procycling)   
6 Benat Intxausti Elorriaga (Movistar Team)  0:00:09  
7 Giovanni Visconti (Movistar Team)     
8 José Herrada Lopez (Movistar Team)     
9 Alex Dowsett (Movistar Team)  
10 Eros Capecchi (Movistar Team)

 

 

 

Lider Mayosu: Salvatore Puccio (Sky Procycling)
Puan Mayosu: Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick-Step)
Tırmanış Mayosu: Giovanni Visconti (Movistar Team)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Alex Dowsett (Movistar Team)

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın