Giro d’Italia-İtalya Bisiklet Turu 4.Etap: Wouter Weylandt Anısına Yaşandı

10/05/2011  //     //  Genel

 

 

        Her yarış etabında, sizlere yarışın zevkini aktarırken, bugün size belki de yazıya döktüğüm en kara, en acı hislerin hakimiyetinde bir yazı yazmak durumundayım. Bu yazımda heyecan yok, bu yazımda mutluluk, hırs, zafer, galibiyet yok. Başlar başlamaz bu hisleri doğrudan iletmemin sebebi, 4. etap haberinde sadece Wouter Weylandt’ın yaşadığı trajik kazada hayatını kaybetmesi. Bu tabloda Giro’nun pembesi değil, siyah, hem de olabildiğince siyah bir gün hakim.

_____Bugün herkes için zor bir gün olarak başladı. Giro d’Italia’nın her etabında esen karnaval havası yerine bugün her köşede, her yüzde hüzün hakimdi. Gün Wouter Weylandt’sız başlıyordu. Dünün trajik kazası sonucu aramızdan ayrılan güler yüzlü sempatik sporcu bizleri bu denli etkilemişken, beraber yarıştığı arkadaşları tarafından acı bir hüzün tablosu ile anıldı. İmza tablosunda 108 numara bugün boş kalacaktı. Wouter Weylandt’ın sırt numarası olan 108 nolu alana R.I.P (Rest in peace – Huzur içinde yat) notu düşüldü.

 

 

 

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse  

 

_____Giro d’Italia yarış direktörü Angelo Zomegnan, açılış konuşmasında bugün nötralize bir etap olarak zamanlamaya hiçbir etkisi olmayan bir sürüş yapılacağını, takımların aldığı karar ile 4. etabın Wouter Weylandt anısına çevrilecek 216 km’lik saygı sürüşü hakkında bilgi verdi. Wouter Weylandt’ın takımı Leopard Trek ile de konuşan Angelo Zomegnan, Wouter Weylandt’ın acısını paylaştı. Bugün herkes için oldukça zor bir gündü.

 

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere/ Lapresse

 

 

_____Etap öncesi tüm sporcuların yüzünde dünkü olayın şoku ve üzüntüsü okunurken, her zaman yoğun müzik seslerinin hakim olduğu start alanında bu sefer ölüm sessizliği ve burukluğu hakimdi. 207 kişinin start alacağı 4. etapta herkes 208. sporcu için pedal çevirecekti. Ki Giro başlarken kimse böyle bir gün yaşanacağını aklına dahi getirmemişti. Artık etap da yarış da kimsenin umurunda değildi. Bugün pedallar Wouter Weylandt için çevrildi. Televizyon yayıncıları Wouter Weylandt’ın arkadaşları ile röportajlarını yaparken çoğu sporcu röportajın sonunu getiremedi. Tyler Farrar’ın dün etabı bitirdikten sonra aldığı, dostu Wouter Weylandt’ın ölüm haberi sonrası acı ve şokun etkisiyle bisikletini attığı, akşam ise kendinde olmadığı haberi ulaştı. Dün akşam Wouter Weylandt’ın annesi, takım menajeri Jeff Van den Bosch ile Wouter Weylandt’ın 5 aylık bebeğini taşıyan Anne Sofie Milano’ya ulaştı. Düne dair ilginç olan bir detay, Wouter Weyalndt’ın etap öncesi Jeff Van den Bosch’a yazdığı mesajda “Bugün zor bir etap olacak. İnişler tehlikeli ve zor, bu yüzden gerginim. Daha öncekilerden farklı bir gerginlik” ifadelerini kullanmış olmasıydı.

_____Aslında Leopard Trek takımının Giro d’Italia’da yarışacak 9 kişilik sporcu kadrosunda olmayan Wouter Weylandt, Giro kadrosunda ismi bulunan Daniele Bennati’nin geçen hafta düşüp köprücük kemiğini  kırması üzerine Bennati’nin yerine gelmişti.  Bennati’nin yerine gelen Weylandt’ın hayatını kaybetmesi ayrı bir acı oldu.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

_____Wouter Weylandt’ın takımı Lepoard Trek takım arkadaşları start alanına doğru ilerlerken kağıt üzerinde rakip takımlar olan, ama aslında aynı kadere pedal çeviren dostlarından alkışla destek geldi. Wouter Weylandt’a saygı etabında katılım gösteren halkın alkışları eşliğinde fotoğrafa yansıyan yüzlerde desteğin ne derece etkili olduğu açıkça görülüyor. Bu alkışlar aynı zamanda Wouter Weylandt’aydı.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 

_____Bugün Quarto dei Mille’deki hüzünlü start öncesi Leopard Trek takımı önde olmak üzere, arkalarında diğer takımlarla birlikte bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Kasklar çıktı. Yüzlerdeki acı ve hüzün had safhada yaşanırken İtalya Bisiklet Turu’na katılmak üzere gelen 9 sporcudan geriye kalan 8’inin önlerde kendilerini zor tuttukları görüldü. Saygı duruşunda kendilerini tutmaya çalışsalar da kendilerini tutamayan takım arkadaşlarının yanı sıra dünkü trajedi ile yıkılan diğer sporcu arkadaşları bugün Wouter Weylandt’ın anısına çevirecekleri pedallarla kendisine saygı göstereceklerdi. Amaç buydu, ama bu kelimelere dökülecek hislerden olmadığı gibi, duyguların tam karşılığı olan sözler de hiçbir dilde ve hiçbir sözlükte yer almıyordu.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse


 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 

_____Zamanlamaya etki etmeyecek olan bu etabın startında Leopard Trek takımı önde başladı. 23 takım 10’ar km ara ile peloton önüne gelerek Wouter Weylandt’a saygı niteliğinde sürüş yaptılar. Son finişe girecek takımın Wouter Weylandt’ın takımı Leopard Trek olması kararlaştırılmıştı.

_____Etap boyunca solgun yüzlerle, sanki kendileri ile konuşuyormuşçasına pedal çeviren dostları saygı etabında Wouter Weylandt anısına pedal çevirdi. Yarış aksiyonundan uzak bir havada tamamıyla hüznün hakim olduğu simsiyah bir gün oldu. Bu yıl 94. kez start alan Giro d’Italia (İtalya Bisiklet Turu) Wouter Weylandt’ın acı haberi ile anılacaktı. Belki batıl inanç, belki saçma bir düşünce, ama 94. kez start alan Giro’nun ilk etabı bir ölümün, Pietro Ferraro’nun 18 Nisan’da Güney Afrika’da bisiklet sürüşü sırasında yaşadığı kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetmesi anılarak başlamıştı. İlk etap açılışında Pietro Ferrero yası ile başlanmıştı. Hani derler ya, “bir şey nasıl başlarsa öyle gider” diye… Böylesi bir başlangıcın ardından 3. etapta Wouter Weylandt’ın ölümünün sadece bir tesadüf ve “nasıl başlarsa öyle gider sözünün” de sadece batıl inanç olarak kalmasını temenni ediyorum.

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere/ Lapresse

 

 

_____4. etap sonunda Eurosport yayınında spiker Caner Eler’in, Eurosport’a ulaşan adli tıp raporu sonucunu bildirmesi ile ölüm sebebi ve anının kesin verileri açıklanmış oldu. Adli tıp raporuna göre Wouter Weylandt kafasını çarptığı anda hayata gözlerini yummuştu. Kazadan 15-20 saniye sonra olay yerine ulaşan sağlık ekibinin müdahaleleri onu hayata döndürememişti. Başını duvara vurur vurmaz hayatını kaybetmiş olması ve yine de ölümünün İtalyan yönetimince geç açıklanmasının sebebi olarak, Wouter Weylandt’ın 5 aylık hamile eşi Anne Sophie’nin o dakikalarda araba kullanıyor oluşu gösterildi. Anne Sophie güvene alındıktan sonra Wouter Weylandt’ın ölümünün açıklandığı belirtildi. Kaza anındaki çarpma hızı ile yüzünde büyük kırıklar oluştuğu bilenen Wouter Weylandt’ın dünkü 3. etapta Passo del Bocco inişinin sonuna doğru 70km/saat hız ile duvara çarptığı bildirildi. Böylesi bir darbe ile kaskı da onu koruma konusunda yetersiz kalmış ve kırılmıştı.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

_____Livorno’daki finişe doğru ilerlerken Tyler Farrar göz yaşlarını tutamadı. Finişte Wouter Weylandt için bekleyen babasına doğru ilerleyen 8 kişilik Leopard Trek takımının eksik olan 9. üyesinin yerinde Tyler Farrar bulunuyordu. 9 Sporcu aynı anda finişe girerken artık kimse göz yaşlarını tutamıyordu. Bunu izlerken gözleri dolmayan var mıdır ki? Böylesi acı bir tabloda Wouter Weylandt için çevrilen pedallarla birlikte tüm dünyadan takipçiler, günü Wouter Weylandt anısına yaşadı.

 

 

 

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse


 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=FFSJbnldzMM:550:0]

_____Leopard Trek takımı Giro’ya devam etme kararı aldı. Belki de bu olaydan güç alacaklardır. 1995 yılındaki Fransa Turu’nun 15. etabında düşerek kafa travması sebebiyle hayatını kaybeden Fabio Casartelli’nin takımı Motorolla da devam etme kararı almıştı. Takım lideri Lance Armstrong, kazandığı 18. etapta ellerini gökyüzüne kaldırarak finişe girmişti ve etabı Casartelli’ye armağan etmişti. Leopard Trek devam etme kararı alarak bunu düşünmüş olmalı. Sonuç ne olursa olsun takım için eksik, hüzünlü ve zor bir Giro olacağı kesin.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=mQBGoOHeQuk:550:0]

  

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın