Giro d’Italia Açılış Etabında ‘Maglia Rosa’ Mark Cavendish

04/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 1. Etap – (Napoli – Napoli: 130 km)

 

 

 

Bu yıl 96.sı düzenlenen ve tüm dünyadaki bisiklet severler tarafından heyecanla beklenen Giro d’Italia 2013’ün 130 km uzunluğundaki ilk etabına, bugün yerel saatle 14:20’de Napoli’de coşkulu bir şekilde start verildi. Dünyaca ünlü sporcuların 21 etapta toplamda 3405 km pedal çevirecekleri turda, İtalya yarımadasının güneyinden kuzeyine doğru yapılacak olan “Pembe Mayo Savaşı”nın ilk gün galibi, tüm gün pelotonun temposunu belirleyen Omega Pharma – Quick Step takımından Mark “Cannonball” Cavendish oldu.

 

 

Geçen yıla oranla daha dengeli şekilde düzenlenmiş profillere sahip olan turun ilk etabı, düz bir profile sahipti. İtalyan izleyicilerin alkışları ve çığlıkları arasında verilen nötral starttan sonra, resmi start verildiğinde peloton hızla yola koyuldu.

 

4. km’de 4 kişi ile başlayan ilk kaçış denemesi başarılı oldu ve 5. km’de 7 kişiye ulaştı. 13. km’ye gelindiğinde Cameron Wurf (Cannondale), Giovanni Visconti (Movistar), Guillaume Bonnafond (AG2R), Ricardo Mestre (Euskaltel), Brian Bulgac (Lotto Belisol), Martijn Kaiser (Vacansoleil) ve Marco Canola (Bardiani-Valvole-CSF Inox)‘dan oluşan kaçış grubu pelotonla aralarındaki farkı 1:19’a çıkardığında, Wurf ve Visconti ikilisi atağa kalkarak az farkla önde sürmeye başladılar. Bu sırada pelotonda Omega Pharma – Quick Step takımı tempoyu belirliyordu.

 

19. km’ye gelindiğinde pelotonun önünde Omega Pharma – Quick Step ve Argos-Shimano takımları tempoyu belirlemeye devam ederken, öndeki kaçış grubu tekrar birleşti ve 7 kişi oldu; zaman farkı ise 1:50 civarındaydı.

 

Etabın 23. km‘sindeki Dağların Kralı prim kapısına yaklaşırken, pelotonla ön grup arasındaki fark 2:20‘lere çıkmıştı ve bu sırada Bonnaford tek başına atağa kalktı. Ancak  Visconti ve Canola bu atağa karşılık verdi ve son anda Bonnaford’un önüne geçti. Bu kapıda ilk sırayı Visconti, ikinci sırayı ise Canola aldı.

 

28. km’de arkada FDJ’den Laurent Pichon düştü ve gerekli müdahale yapıldıktan sonra yarışa döndü.

 

İlk 30 km geride kaldığında fark 1:02’ye düştü. Omega Pharma -Quick Step ve Argos -Shimano takımları baştan beri olduğu gibi, pelotonun temposuna hakimlerdi.

 

Etabın bitmesine 90 km kala, 5 bisikletçinin anlık olarak etkilendiği küçük bir kaza oldu. Bu sırada ön gruptan Cameron Wurf (CAN) tek başına atağa kalktı ve az sonra vardığı 2. tırmanış primleri kapısından ilk sırada geçmeyi başardı. Onu ikinci sırada Guillaume Bonnafond (AG2R) ve üçüncü sırada Martijn Kaiser (Vacansoleil) izledi.

 

 

80 km kaldığında Cameron Wurf liderliği hala yalnız başına elinde tutuyordu ve halen Omega Pharma ve Argos-Shimano liderliğinde ilerleyen pelotonla aradaki fark 2 dakika idi.

 

78 km kala, bir kaza daha oldu; bu kez daha fazla sporcunun dahil olduğu kazadan en çok etkilenen Euskaltel’den Perez zorlukla ayağa kalıp yarışa devam etti.

 

61 km kala etabın bitmesine 8 tur kaldığında pelotonda Team Sky başı çekmeye başladı ve liderliği sürdüren Wurf’la aradaki fark 1:50 civarındaydı. Bu esnada kaçıştaki diğer 6 isim tekrar pelotona dahil oldu.

 

47 kala son 6 tura girildi. Bu turda da Omega Pharma, Sky, Orica GreenEdge ve Argos-Shimano takımları, pelotonun temposunu belirleyen takımlardı.

 

Son 4 tura girildiğinde Wurf ile peloton arasındaki fark 30 saniyeye kadar indi. Bu turda Lampre-Merida da pelotonun ön sıralarında yer almaya başladı. Bu dakikalarda ilkinde 1, ikincisinde ise 2 sporcunun bariyerlere çarpması sonucu iki küçük kaza daha atlatıldı.

 

 

105.7 km‘de ara sprint puanlarını alan ilk sporcu doğal olarak Wurf olurken, kapıdan ikinci sırada Danilo Hondo (RadioShack), üçüncü sırada ise Marco Marcato (Vacansoleil) geçmeyi başardı. Finişe 19 km kala, baştan beri kaçışta olan Wurf, peloton tarafından yakalandı.

 

Son 15 km’de Mark Cavendish için çalışan Omega Pharma, Mathew Goss için çalışan Orica GreenEdge ve Wiggins için çalışan Team Sky liderliğinde ilerleyen pelotonun temposu bir hayli arttı.

 

Son 8 km’de son tura girildiğinde toplu sprint için tüm takımlarda hareketlenmeler arttıkça heyecan da artmaya başladı. Etabın son 5 km’sine girildiğinde favori sprinterler son sprint mücadelesine hazırlanırken Orica’dan Leigh Howard taktiksel bir kaçış yaptı ama yakalanması çok sürmedi.

 

Son 2 km içinde keskin virajda bir kaza daha oldu ve peloton bölündü ve son km‘ye girildiğinde, Mark Cavendish, Matthew Goss ve Leigh Howard gibi favorilerin bulunduğu ön tarafta kalanlar arasında son sprint ve etap galibiyeti için kıyasıya mücadele başladı. Omega Pharma’da Cavendish’e destek olmak için bulunan Steegmans teknik bir sorun yaşadı ve Cavendish yalnız kaldı. Mücadelenin son 200 metresinde takımı tarafından oldukça iyi taşınan Goss sağdan çıkış yaptı ve hızla finişe doğru ilerlemeye başladı, fakat son saniyelerde arkasından gelen Cavendish (OPQ)‘e ve 3 sporcuya daha geçilerek yarışı ancak 5. sırada tamamlayabildi. Finiş çizgisini zafer sevinciyle geçen Cavendish’i Cannondale takımından Elia Viviani 2. sırada izlerken, liderin hemen solunda bulunan ve etabı 3. sırada bitiren Bouhanni (FDJ)‘nin, çizgiyi geçerken üzüntüden bisikletinin gidonuna defalarca vurduğu anlar da kameralara yansıdı.

 

 

Gün sonunda Pembe Mayo‘yu sırtına geçirerek Giro’daki 11. etap galibiyetini alan Cavendish, etapta çok fazla viraj olduğu için ve hava da sıcak olduğu için zorlandığını, ancak takımının kendisi için çok iyi çalıştığını ve Giro’da bir etap daha kazandığı için mutlu olduğunu söyledi.

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick Step 2:58:18  
2 Elia Viviani (Ita) Cannondale 0:00:08  
3 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:00:12  
4 Danilo Hondo (Ger) Radioshack – Leopard 0:00:19  
5 Giacomo Nizzolo (Ita) Radioshack – Leopard 0:00:20  
6 Matthew Harley Goss (Aus) Orica – GreenEdge    
7 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar    
8 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team    
9 Leigh Howard (Aus) Orica – GreenEdge 0:00:23  
10 Brett Lancaster (Aus) Orica – GreenEdge 0:00:32

 

 

1. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick Step 2:58:18  
2 Elia Viviani (Ita) Cannondale 0:00:08  
3 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:00:12  
4 Danilo Hondo (Ger) Radioshack – Leopard 0:00:19  
5 Giacomo Nizzolo (Ita) Radioshack – Leopard 0:00:20  
6 Matthew Harley Goss (Aus) Orica – GreenEdge    
7 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar    
8 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team    
9 Leigh Howard (Aus) Orica – GreenEdge 0:00:23  
10 Brett Lancaster (Aus) Orica – GreenEdge 0:00:32

 

 

 

Lider Mayosu: Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick-Step)
Puan Mayosu: Cameron Wurf (Cannondale Pro Cycling)
Tırmanış Mayosu: Giovanni Visconti (Movistar Team)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Elia Viviani (Cannondale)

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın