Giro d’italia 9.Etapta Maxim Belkov’dan Solo Zafer

12/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 9. Etap: Sansepolcro – Firenze (170 km – Ortalama Tırmanış)

 

İtalya Bisiklet Turu’nun dokuzuncu gününde yine sürpriz gelişmelere tanık olarak geçildi. 170 kilometrelik etabın uzun soluklu kaçışında yer alarak, son 54 kilometreyi solo kaçış performansıyla galibiyete çeviren Katusha takımının Rus sporcusu Maxim Belkov etabı aldı. Etabın ikinciliğini 44 saniye sonra kazanan Carlos Betancour(AG2R)’un galibiyet edasındaki finiş çizgisi sevinci görülmeye değerdi. Öte yandan günün kaybedeni, geçen yılın galibi Ryder Hesjedal’di dün genel sıralama iddiasında kaybettiği 1 dakika 8 saniyenin üzerine, bugün de 1 dakika 55 saniyeyi ekleyerek genel sıralama listesinde 11.sıraya geriledi. Son iki günün bilançosu Hesjedal’ın 3 dakika 11 saniye zaman farkı ile pembe mayodan uzaklaşması ile tamamlandı. İlk haftanın sürprizlerle dolu galibiyet onuru kahramanları yarınki ilk dinlenme gününün ardından Salı günü mücadeleye daha zorlu profillerin yeni maceralarına start alacaklar.

 

 

 

 

San Sepolcro’dan 170 kilometrelik, ortalama dağlık profilin Firenze finişine start almayan Francesco Chicchi(Vini Fantini-Selle İtalia) ile günün mücadelesine 199 sporcu ile başlandı. San Sepolcro startı sonrası 6. kilometrede ilk kaçış denemesi 11 isimle belirdi. Kaçış denemesi başarıyla sonuçlanmayınca ilerleyen kilometrelerde kaçış atakları ard arda boy göstererek, yarış yine yüksek tempo ile açılışını yapmış oldu. Günün ilk başarılı kaçışı ise 19. kilometrede 12 sporcu ile gerçekleşti. Tırmanışlar öncesi oluşan 12 kişilik kaçışın üyelerindeki tırmanışçılar, açıkçası bugün için kaçıştan galibiyetin gelmesi yönünde tahminleri güçlendirmeye yetiyordu.

 

 

 

12 kişilik kaçış grubunda; Juan Manuel Garate(Blanco), Michal Golas(Omega Pharma QuickStep), Evgeny Petrov(Saxo Tinkoff), Stefano Pirazzi(Bardiani), Giovanni Visconti(Movistar), Jarlison Pantano(Colombia), Fabio Felline(Androni), Robinson Eduardo Chalapud Gomez(Colombia), Alessandro Proni(Vini Fantini), Tobias Ludvigsson(Argos), Ricardo Mestre(Euskaltel-Euskadi) ve günün kahramanı Maxim Belkov(Katusha) vardı. 12 sporcunun genel ortalamasına bakıldığında tırmanış yeteneği ortak nokta olup, içlerinden Visconti ve Pirazzi gibi isimlerin de Giro’nun tırmanış mayosu için tırmanış kapılarındaki puanları hedeflediklerini belirtmek yanlış olmaz. Hal-i hazırda bu veriler doğrultusunda günün ortalama dağlık tırmanışlarında kaçışın oluşturacağı yüksek tempoya tutunabilecek isimler içinden etap galibiyeti alacak kadar ana gruba yaratılacak zaman avantajını galibiyete dönüşmesi olasılığını kuvvetlendiriyordu. Pirazzi, bugünkü taktiği ve performansıyla etap sonunda mavi mayoyu Visconti’den almayı başardı.

 

 

Günün kaçış grubu beklendiği gibi tırmanışların geliişi ile 7 dakikaya kadar çıkardıkları ana grup önündeki liderliklerini, tırmanışlardaki puan savaşına artan tempo ile de kaçış temposuna tutunamayıp kopmaya başlayan isimlerin ekranlara yansımasına sahne oldu. İlk tırmanış ve puanları için atağı başlatan Stefano Pirazzş(Bardiani), mavi tırmanış mayosu hedefindeki muhteşem temposu ile Passo Della Consuma tırmanışında kaçış grubu üyelerinin sayısını elemeyi başardı. Bu atak Pirazzi’ye mavi mayodaki en güçlü rakibi, sırtında mavi mayoyu taşıyan Giovanni Visconti’yi silkeleme şansını yarattı. Pirazzi atağa cevap, Robinson Chalapud(Colombia)’dan geldi. İlk tırmanışta bu erken atağa cevap veremeyen günün galibi Maxim Belkov, ikinci tırmanış Vallambrosa’dan önce ikiliye katılarak lider grupta devam etti.

 

Finişe 54,5 kilometre kala yağmurun da etkisiyle tempo soruna yaşayan lider grup üyelerinin kopmasıyla Belkov tek kaldı. Kalan kilometreleri solo performansıyla aşan, 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Sprint Mayosu sahibi Rus sporcu bu kez tırmanışlardaki yeteneğini İtalya Turu tırmanışlarında sergiledi. Maxim Belkov, bu yıl da Türkiye Turu’na katılmış Elmalı zirve finişli 3.Etabı ve Meryem Ana finişini 26.sırada tamamlamıştı. Giro d’italia için Türkiye Turu ile hazırlık yapan Luca Paolini ve Maxim Belkov, tırmanış profilli TUR performansını tamamlayarak final gününden bir gün önce Giro için Türkiye turundan çekilmişti.

 

 

Maxim Belkov, uzun kaçışın, uzun soluklu solo kaçış performansında eski kaçış grubundan kalan isimlere ve ana gruba zaman farkını açmayı başararak, 9.etabın galibiyetini 44 saniye önde tamamladı. Kariyerinin ilk büyük tur galibiyetini alan Belkov’dan 44 saniye sonra kaçış takip grubu olarak gelen ikili Carlos Betancour(AG2R) ve Jarlison Pantano(Colombia) arasında ikincilik mücadelesi yaşandı. Carlos Betancour’un ikincilik onuru ile finişten geçiş sevinci, galibiyeti kazandığını sanmış olmalı izlenimini verdiyse de, günün en haklı galibi Maxim Belkov ardından ikincilik gerçeğini öğrenmesi fazla uzun sürmemiş olsa gerek. Genel sırlama mücadelesinde bugün yine stratejiler konuştu. Bradley Wiggins’e daha fazla zaman kaybettirme stratejilerinden en tutkulu strateji Garmin-Sharp takımından geldi. Ancak Voughters’ın stratejisi bu kez Garmin aleyhine sonuçlandı. Bradley Wiggins, pembe mayolu Vincenzo Nibali ile grup içerisinde girdi ve zaman kaybetmedi. Ancak, taktisyen Garmin Sharp takımı için bugün taktikler geri tepti ve kendi takım liderleri Ryder Hesjedal 1 dakika 55 saniye zaman kaybederek, pembe mayoya 3 dakika 11 saniye uzağa, genel sıralama listesinin 11.sırasına yerleşti.

 

2013 sezonun başında pro tour lisans sorunu ile  başında kara bulutlarl dolaşan Rus takımı Katusha’nın, lisans probleminin yanı sıra Giro’ya davet alamadığını hatırlarsınız. CAS kararı ile gelen Katusha’nın Pro lisansı ile Giro’ya katılması ve önce Luca Paolini ve ardından bugün Maxim Belkov’un galibiyeti alması UCI kararı ve davet vermeyen RCS için, Katusha’nın sözlü olmayan ancak net cevaplar olarak nitelendirilebilir. Belkov’un Rusya Bayrağı ile podyuma çıkması da bu anlamla oldukça manidardı.

 

 

Bugün, Vincenzo Nibali liderliği ile ilk haftayı tamamladığımız 2013 Giro d’italia için yarın dinlenme günü. Giro ve kafilesi, Salı günü zorlu ikinci hafta için Cardenos’dan, ilk zorlu dağlık etabı olarak zirve finişli 167 kilometrelik mesafesine start alacak.

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

 

1 Maxim Belkov (Rus) Katusha 4:31:31  
2 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:00:44  
3 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 0:00:46  
4 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano 0:00:54  
5 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:01:03  
6 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team    
7 Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia    
8 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia    
9 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling    
10 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team    

 

 

9. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 11:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 34:19:31  
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:29  
3 Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:15  
4 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:01:16  
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:01:24  
6 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:02:11  
7 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:02:43  
8 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:02:44  
9 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:02:49  
10 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:03:02  
11 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:03:11  

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali(Astana)
Puan Mayosu: Cadel Evans(BMC)
Tırmanış Mayosu: Stefano Pirazzi (Bardiani)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu:  Wilco Kelderman(Blanco)

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın