Giro d’italia 8.Etap ile Yeni Lider Vincenzo Nibali, Günün galibi Alex Dowsett

11/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 8. Etap: Gabicce Mare – Saltara (54.8 km – Bireysel Zamana Karşı)

 

 

 

İtalya Bisiklet Turu genel sıralama iddialılarının silkeleyip isimlerine yer açtığı genel sıralama listesinde bugün pembe için savaş günü yaşandı. Sekizinci etabın 54,8 kilometrelik bireysel zamana karşı profilinde gözler, dün rakiplerine bir dakika 24 saniye gibi neredeyse bir buçuk dakikalık zaman kaptıran Bradley Wiggins’teydi. Sir Wiggins,  zamana karşı yeteneği zamana karşı performansını bu kez dün kaptırdığı zamanlara karşı verecekti. Ancak bugün Wiggo’nun planı elbette tüm bisiklet camiası ve özellikle rakipleri tarafından bekleniyordu. Zorlu zamana karşı profilinde favoriler saniyelere karşı ter dökerken, gün sonunda genel sıralama listesi de beklendiği gibi yeniden şekillendi. Pembe mayo, Vincenzo Nibali(Astana)’ye geçti. Etabın galibi, son ana dek zaman tablosundan gözlerini ayırmayıp heyecanla günün bitmesini bekleyen Alex Dowsett(Movistar) oldu.

 

 

 

Dün yağmurun, kaderin ve şansın yön verdiği 7.etapla bozulan dengeler bugün 54,8 kilometrelik bireysel zamana karşı performansıyla adeta rekabetin düello alanına dönüştü. Gabicce Mare start rampasından, genel sıralama listesinin tersinden alınan 1’er dakikalık çıkışlar arasında, dünkü şanslıkları ile genel sıralamada ilk 20 den düşen Bradley Wiggins’de vardı. Genel sıralamanın 3’er dakika arayla start aldığı turda zamana karşı üstadının yaşadığı 1 dakikalık fark çıkışı, kaybettiği zamanın ve hataların kısa bir özeti mahiyetinde gibiydi.

 

 

Günün en hızlı sporcusu olarak 1 saat 16 dakika 27 saniyelik dereceyle Saltara finişine giren Alex Dowsett(Movistar), çıkardığı mükemmel derecenin galibiyete dönüştüğü anı beklerken, her favori isimde galibiyet sevincinin dualara dönüştüğünü gösteren yüz ifadesi eşliğinde zaman tablosunu izledi. Özellikle son 3 kilometrenin tırmanışla bittiği etap profilinin, güç tüketici zamana karşı performansının son ve en etkili kısmı, zorlanarak finişe giren isimlerin görselleri ile geçildi. Son kilometrenin %9-%10’u bulan eğimi, zafer mücadelesinin nasıl noktalandığını ve Giro pembesi için mücadelenin zorluğunu, turun erken etaplarında gösteren mini bir özet niteliğindeydi. İlk zaman ölçüm kapısında Wiggins’in derecesi 52 saniye kötü çıktığında Dowsett için bitmek bilmez saniyeler, Wiggins için tek mücadele amacıydı. Bradley Wiggins, mekanik problem yaşayıp bisikleti yol kenarına fırlatırken, hiç bu kadar hırs ve konsantrasyondan uzak bir ifadesiyle ekranlara yansımamıştı. Teknik araçtan hızla gelen yeni bisiklete binerken kaybettiği her saniye uğruna bugün tüm gücünü vereceği pedalından kopup gitti. Wiggins ikinci zaman kapısından geçtiğinde, Downsett’ten 59 saniye daha kötü derece çıkardığında Wiggins için umutsuzluğun hakimiyeti ve belki de şansını Fransa Turunda denemek üzere Giro’yu terk etme ihtimalini taşıyordu.

 

 

 

Bradley Wiggins, Saltara finişine Alex Dowsett’in zamanlamasından sadece 10 saniye kötü derece çıkartarak girdiğinde, günün uzun soluklu profilinin Wiggins için bir şans olduğu aşikardı. Son bölümde 1 dakikalık farkı 10 saniyeye düşüren Wiggo, etap daha kısa olsaydı bugün hedefine ve belki de Giro’ya veda startını aldığını söylemek yanlış olmazdı. Günü en iyi ikinci dereceyi çıkartarak tamamlayan Bradley Wiggins’den sonra etabı tamamlayacak favorilerin dereceleri herkes için önemliydi.

 

 

Güne genel sıralamada, pembe mayoya 5 saniye farkla, ikinci sırada başlayan Vincenzo Nibali, Dowsett’ten 21 saniye geriden 4.sırada tamamladığı etap sonunda genel sıralama liderliğini aldı. Nibali, “Bu kadar erken pembe mayoyu giymeyi beklemiyordum. Benim için çok şeyi feda etmemi gerektirdi.” yorumunu paylaştı, “Köpekbalığı” yarın pembe mayoyu taşıyor olacak. Nibali’nin sözlerinde belirttiğinin aslında bugün hedeflemediği pembe mayonun, asıl hedeflediği Wiggins’e zaman kaptırmama çabası arasındaki fedakarlıkla, erken kendisine geldiğini vurgulamak mümkün olacak. Cadel Evans ise 2011 sezonundaki müthiş performansının tekerrürünü gizli tutmak istercesine fazla yorum vermeden, dereceleri ile sessizce gösteriyor. Evans bugünkü performansıyla Alex Dowsett’ten 39 saniye geride tamamladı ve genel sıralamada ikinci sıraya yükseldi.

 

Wiggins, zamana karşı performansıyla genel sıralamada yine ilk 10 arasına ismini taşırken, ortaya çıkan GC ilk 10 isimleri Giro Pembesine savaş veren favoriler olduğunu görmek şaşırtıcı olmadı. Figüranlar çekildi, baş roldekiler boylarını gösterdi.

 

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

 

1 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 1:16:27  
2 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:00:10  
3 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:14  
4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:21  
5 Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:00:32  
6 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge 0:00:35  
7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:39  
8 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:00:45  
9 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:53  
10 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida    

 

8. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

 

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 29:46:57  
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:29  
3 Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:15  
4 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:01:16  
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:01:24  
6 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:02:05  
7 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:02:11  
8 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:02:43  
9 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:02:44  
10 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:02:49  

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali(Astana)
Puan Mayosu:  Mark Cavendish(Omega Oharma QuickStep)
Tırmanış Mayosu: Giovanni Visconti(Movistar)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Wilco Kelderman(Blanco)

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın