Giro d’Italia 6. Etapta Mark Cavendish ve Omega Pharma-Quickstep Resitali

09/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 6. Etap: Mola di Bari – Margherita di Savoia (169 km – Düz Etap)

 

 

 

Giro d’Italia’ nın 6. etabında dün takımı tarafından yokuşlarda yalnız bırakıldığı için tepkili olduğu gözlenen Mark Cavendish, bu sefer takımın harika çalışmasının büyük katkısıyla bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim oldu. Son kilometrede ipleri eline alan Omega Pharma-Quickstep ekibi tek tek sporcuları ile grubun önünde yer aldı ve son 200 metrede Cavendish’ in önünü açarak zaferi kazanmasını sağladı. QPQ son metrelerde resmen resital yaparak Cavendish’ e zaferi kazandırdı. Son 2 kiloemtrede Elia Viviani’ yi önlere taşıyan Cannondale ekibi ise 2.’ lik ile yetinmek zorunda kaldı. 3. sırayı ise Orica GreenEdge’ ten Matthew Goss aldı. 

 

Luca Paolini ise bu etapta da pelotonun önünde yer almayı başardı ve yarınki etap için Maglia Rosa mayosunu korumayı sürdürdü. Ancak bugünkü zaferin ardından Mark Cavendish puan mayosu olan kırmızı mayoyu Paolini’ den devraldı. Tırmanış mayosu sahibi Giovanni Visconti ve En iyi genç bisikletçi mayosu sahibi Fabio Aru mayolarını korudu. 

Giro’ nun 6. etabında bu sefer start alanına hüzün hakimdi. Bundan 2 yıl önce Giro d’Italia 2011′ in 3. etabında, iniş sırasında Wouter Weylandt arkasından gelen grubu kontrol etmek için arkasını döndüğünde dengesini kaybetmiş ve yolun solundaki duvara sol ayağı ve pedalını çarpmıştı. Çarpmanın etkisiyle yolun sağ tarafına savrulan Weylandt’ a kazadan yalnızca 20 saniye sonra tur doktoru tarafından müdahaleye başlansa da 45 dakikalık geri döndürme çabaları sonuçsuz kalmış ve Leopard-Trek sporcusunun yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Giro yönetimi, Belçikalı bisikletçinin kaza yaptığı sırada giydiği 108 numaranın bundan böyle kimseye verilmeyeceğini açıklamıştı.  Bugün de takım arkadaşları ve Weylandt için saygı duruşunda bulundular. 

 

Startın ardından ilk 6 kilometre geride kaldığında 2 bisikletçi günün ilk atağını gerçekleştirdi. Cannondale’ den Cameron Wurf ve Blanco’ dan Jack Bobridge atağı gerçekleştiren sporcular oldu. Bitişe 110 kilometre kala 2′ li peloton ile olan farkı 4:18′ e kadar çıkardı. Ancak son 96 kilometreye gelindiğinde aradaki fark 3 dakikaya geriledi. Ancak fark bu andan itibaren pek değişmedi. Ara ara 2 dakikaya kadar gerilese de geçilen 20 kilometrenin ardından son 79 kilometreye girildiğinde yine 3 dakika olarak kaldı. 

 

 

Son 56 kilometreye girildiğinde Omega Pharma-Quickstep önderliğindeki peloton lider ikili Wurf ve Bobridge arasındaki farkı tekrar 2 dakikaya çekti. Geçilen 10 kilometrenin ardından uzun bir süreden sonra ilk defa fark 1:30′ un altına indi. Son 40 kilometreye girildiğinde ufak bir kaza oldu. Bir kaç sporcu yere düştü. Düşenler arasında Garzelli, Cobo ve Capecchi de yer aldı. Ancak düşen bisikletçiler, patlayan lastiklerini değiştirdikten sonra tekrar pelotona döndü. Bu sıralarda Bradley Wiggins’ in lastiği patladı ve takım aracını beklemeye başladı. Hemen Sky ekibi de Wiggins için beklemeye başladı. Pelotonu yakalamak için hemen bir grup oluşturdular. 

 

 

Bitişe 34 kilometre kala Wurf ve Bobridge ikilisi pelotona katıldı. Arkada Wiggins’ i pelotona taşımak için Sky ekbi çalışırken bu sefer pelotonun ortasında büyük bir kaza meydana geldi. Ciddi anlamda yaralanan olmasada bir çok sporcu yere düştü ve mekanik problem yaşadı. Bu sıralarda pelotondaki 30 kadar sporcudan oluşan bir grup takım takım araçlarını beklemek zorunda kaldı. 

 

Yaşanan bu kazanın ardından 70 kadar bisikletçinin birlikte çevirdiği lider grup oluştu. Wiggins ve onu taşıyan ekiple ile bu grup arasında 1 dakikalık bir fark ortaya çıktı. Son 30 kilometreye girildiğinde bisikletçiler son 2 turu atmak için bitiş çizgisinden geçtiler. Sky treni çok iyi çalıştı ve son tura girilmeden önce Wiggins’ i tekrar pelotona yetiştirdi.

 

Son tura girildiğinde bu sefer yarışın favorilerinden Vincenzo Nibali‘ nin takımı Astana, pelotona liderlik yapmaya başladı.  Bu sıralarda kaza sırasında düşen ve omzundan hafif yaralanan Orica GreenEdge’ ten Leigh Howard’ ın pelotonu yakalamak için büyük çaba sarf ettiği görüldü. 

 

 Son 5 kilometreye girildiğinde pelotonun hızı iyice arttı. Bu anlarda FDJ ve Team Sky pelotonun önünde yer aldı. Son 3 kiloemtrede bu sefer Wiggins tek başına pelotonun liderliğini yaptı. Son 2 kiloemtrede ise Elia Viviani’ yi sprinte hazırlayan Cannondale takımı liderliğie geçti. Ancak son kilometreye girildiğinde Omega Pharma Quickstep bir sprinter takımı nasıl çalışır gösterdi ve Mark Cavendihs, Elia Viviani ile girdiği sprint mücadelesini kazandı ve bu zaferini Wouter Weylandt’ a adadığını söyledi. 

 


Bu arada bitişin ardından etabı 4. sırada tamamlayan FDJ’ nin Fransız sporcusu Nacer Bouhanni ile son metrelerde sürekli itiştiği ve yarışı 5. sırada tamamlayan Androni Giocattoli-Venezuela’ dan Matia Gavezzi arasında ufak çaplı bir tartışma yaşandı. Fakat ikili sinirleri yatıştıktan sonra birbirlerinden özür diledi ve bu olay da tatlıya bağlandı. 


Etap Sıralaması – İlk 10:

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 3:56:03  
2 Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling    
3 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge    
4 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ    
5 Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli    
6 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale    
7 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale    
8 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard    
9 Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff    
10 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida

 

 

6. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

1 PAOLINI Luca ITA KAT 23:52:42 0:00
2 URAN URAN Rigoberto COL SKY 23:52:59 0:17
3 INTXAUSTI ELORRIAGA Benat ESP MOV 23:53:08 0:26
4 NIBALI Vincenzo ITA AST 23:53:13 0:31
5 HESJEDAL Ryder CAN GRS 23:53:16 0:34
6 WIGGINS Bradley GBR SKY 23:53:16 0:34
7 CARUSO Giampaolo ITA KAT 23:53:18 0:36
8 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL SKY 23:53:19 0:37
9 SANTAMBROGIO Mauro ITA VIN 23:53:21 0:39
10 EVANS Cadel AUS BMC 23:53:24 0:42

 

 

 

Lider Mayosu: Luca Paolini (Katusha)
Puan Mayosu: Mark Cavendish (Omega Pharma-Quickstep)
Tırmanış Mayosu: Giovanni Visconti (Movistar)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Fabio Aru (Astana)

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın