Giro d’Italia 5. Etap: John Degenkolb Etabı Söktü Aldı

08/05/2013  //     //  Genel

Giro d’Italia 5. Etap: Cosenza – Matera (199km – Düz Etap)

 

 

 

Giro d’Italia’ nın 5. etabına, kara bulutlar, yağan yağmur, son kilometreye girerken yaşanan kaza ve John Degenkolb’ un bitmeyen enerjisi damga vurdu. Matera’ da uzun süre yağan sağanak yağışın ardından bitişte ıslak zeminle karşılaşan bisikletçiler, son 2 kilometreye girdiklerinde bitişten önceki son 2 dönüşten ilkinde büyük bir kaza yaptı. Bu sırada yarışın liderliğinde olan Marco Canola yalnız başına liderliği eline geçirse de arkadan müthiş bir hızla gelen Argos Shimano’ dan John Degenkolb’ a yakalanmaktan kaçamadı. John Degenkolb, etabı resmen söke söke aldı. 

 

Etabın ikincisi kazadan kurtulmayı başaranlardan Angel Arcos (Katusha) olurken, üçüncü sırayı Blanco’ dan Paul Martens aldı. 

 

Etabın ardından 3. etapta liderlik mayosu olan Maglia Rosa’ yı sırtına geçiren Luca Paolini bugün de genel klasman liderliğini sürdürdü.

1993 yılında Unesco tarafından Dünya Tarih Mirası olarak sit alanı seçilen İtalya’ nın güneyindeki Matera’ ya ulaşmak için 199 km’ lik etaba başlayan bisikletçilerden startın hemen ardından ilk ataklar da geldi. Etabın henüz 10. km’ si geride kaldığında, Tomas Gil (Androni Venezuela), Stefano Pirazzi (Bardiani Valvoli), Alan Marangoni (Cannondale), Ricardo Mestre (Euskaltel-Euskadi), Brian Bulgac (Lotto Belisol), Rafael Andriato (Vini Fantini Selle Italia)‘ in oluşturduğu 6 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Kaçış grubu ile peloton arasındaki fark hemen 3 dakikaya kadar çıktı. Daha sonra Pirazzi kaçış grubun gerisinde kaldı. 

 

 

Bugünkü etapta, 1. etapta kaza geçiren Pablo Urtasun start alamadı. Böylece Giro 2013′ e devam eden sporcu sayısı 205′ e düştü. Fark bir ara 9 dakikaya kadar çıksa da bitişe 125 km kala özellikle lider mayoya sahip Katusha takımı önderliğindeki peloton, farkı 6 dakikaya düşürdü. Bu sıralarda yarışçılar nispeten açık bir havada etaba devam ederken bitiş alanında müthiş bir yağmur başladı. Hatta yağmur o kadar hızlıydı ki, hava akşam olmuşçasına karardı ve birçok kameraman ve fotoğrafçı ekipmanlarını korumak için saklanacak yer aradı. 

 

Son 95 kilometreye gelindiğinde peloton ile kaçış grubu arasındaki fark tekrardan  yükselmeye başladı ve 7’30″a çıktı. Son 80 kilometreye girildiğinde ise fark tekrar kapanmaya başladı. Ana grup ile kaçış grubu arasındaki fark tekrar 6’30″a geriledi. Bu kilometrelerde Mark Cavendish’ i sprint bitişe hazırlayan Omega Pharma – Quickstep pelotonun liderliğini sürdürdü. Son 72 kilometreye gelindiğinde fark aynı kalırken, bisikletçiler yavaş yavaş yağmurlu bölgeye girmeye başlamış oldu.

 

 

Son 60 kilometreye gelindiğinde aradaki fark uzun bir sürenin ardından tekrar 6 dakikanın altına düştü. Bu sıralarda Orica GreenEdge takımı, geçtiğimiz yıl burada zafere ulaşan Matt Goss için pelotonun önünde yer aldı. Son 45 km’ de ise Argos-Shimano ve Orica GreenEdge önderliğindeki peloton ile kaçış grubu arasındaki fark 4’35″e düştü. 

 

Bitişe 32 kilometre kala hava açtı. Ancak uzun süre yağan yağmur dolayısıyla bitiş alanı aynı ıslaklığını korumaya devam etti. Peloton ile kaçış grubu arasındaki fark ise 2 dakikaya kadar geriledi. Bisikletçilerin yüzde 9 eğimli tırmanışa başlamasıyla fark iyice kapandı. Bu sırada etabın favorileri arasında gösterilen Mark Cavendish ve diğer sprinterler pelotonun arkasında kalmaya başladı. 

 

 

Bitişe 20 kilometre kala peloton inişten önce öndeki grubu yakaladı ve iniş başladı. İniş sırasında Movistar’ dan Juan Cobo dönüş sırasında virajı alamadı ve düştü. Ancak yalnızca bisikleti hasar gören Cobo takım arabasını beklemeye başladı. İniş sırasında avantaj elde eden Ben Gastauer ve Robert Vrecer pelotnun önünde yer aldı. Son 10 km’ ye gelindiğinde Lotto Belisol’ den Lars Bak yüksek bir hızla pelotona atak çekti ve öndeki ikiliyi yakaladı. 3′ lü, farkı 6 saniyeye kadar çıkarsa da bu atak başarılı olamadı. 

 

Son 5 kilometredeki tırmanışın son bölümlerinde bu sefer Ag2r La Mondiale’ den Hupert Dupont atağına başladı. Ancak bu atak yalnızca 2 kilometre sürebildi. BMC ve Blanco önderliğindeki peloton Dupont’ u yakaladı. Son 2 kilometre kaldığında bitişten önceki son 2 dönüşün ilkinde, ıslak zeminin de etkisiyle, pelotonda 10′ un üzerinde bisikletçi yere düştü. Peloton’ un ön kısmında gerçekleşen kazanın ardından Bardiani Valvole’ den Marco Canola kendini bir anda yarışın lideri olarak buldu. Uzun süre mücadele etse de arkadan gelen John Degenkolb şans tanımadı ve son 500 metrede Canola’ yı geride bırakarak etabın kazananı oldu. 

 


Etap Sıralaması – İlk 10:

1 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 4:37:48  
2 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha    
3 Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team    
4 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling    
5 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step    
6 Jarlinson Pantano (Col) Colombia    
7 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team    
8 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge    
9 Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
10 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
5. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

1 Luca Paolini (Ita) Katusha 19:56:39  
2 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:17  
3 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:00:26  
4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:31  
5 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:00:34  
6 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling    
7 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha 0:00:36  
8 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling          0:00:37  
9 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:39  
10 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:4

 

 

 

Lider Mayosu: Luca Paolini (Katusha)
Puan Mayosu: Luca Paolini (Katusha)
Tırmanış Mayosu: Giovanni Visconti (Movistar)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Fabia Aru (Astana)

 

 

 

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın