Giro d’Italia 4. Etap Finişine Mücadelede Galip Enrico Battaglin

07/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 4. Etap: Policastro – Serra San Bruno (246km – Orta Seviye Tırmanış)

 

 

İtalya Bisiklet Turunun dün başlayan ortalama dağlık profilinde pembe mayoyu sırtına geçiren Luca Paolini’nin solo galibiyetine, bugün dördüncü etapla devam ediyoruz. Tırmanışların başlamasıyla dengeleri değişen ve tur boyunca görmeye alışacağımız genel klasman mücadelesi ve stratejilerinde bugün sürprizler yaşandı. Gün sonunda genel sıralamada zaman kaybedip gerileyen 2012 Fransa Bisiklet Turu galibi Bradley Wiggins bu sürprizlerin en önemli gelişmesi olarak yorumlanabilir. Öte yandan son 40 kilometresi ayrı ayrı ele alınıp, sayfalarca yorumlanabilecek ataklar, mücadelenin yılmaz savaşçılarının perde perde değerlendirilebilecek, her biri ayrı hikaye kaçış denemelerine sahne oldu. Bir yandan sisler arasında ilerlemeye çalışan takım kadroları, kara bulutları yarıp ilerlemeye çalışırken finişe doğru artan yağmurun da etkisiyle muazzam yarış heyecanını, İtalya turunun henüz ilk günlerinden itibaren yaşatmaya başladı. Günün unutulmaz anlarından en etkilisi, finiş galibiyeti değil, son 10 kilometre yarış akışında son metrelere kadar direnen Danilo di Luka(Vini) performansıydı. Son 300 metreye dek direnen 37 yaşındaki italyanın geçildiği ana dek pedalına aktardığı galibiyet umudu gücünün yenilip pelotona karıştığı anki hayal kırıklığı hissiyatı olsa gerek. Günün galibi, bu yıl Giro d’italia’ya özel davetle katılan takımlardan Bardiani-Valvoli sporcusu Enrico Battaglin’in son metrelerde elde ettiği üstünlükle gelen galibiyet, günün büyük tur etap finişi zevkinde heyecanı dolu dolu empoze eden detayları olarak geride kaldı. Luca Paolini ise genel sıralama liderliği avantajını kayıpsız tamamlayarak mayosunu elinde tuttu.

 

 

 

Giro d’italia’nın en uzun etaplarından biri olarak 4.etap parkurunu oluşturan, Policastro Bussentino – Serra San Bruno arasında  246 kilometre mesafede geçilen etap 2 sprint 2 tırmanış kapısı bulunduruyordu. Profili gereği erken oluşabilecek güçlü bir kaçış grubu zaman farkını açabilirse finişe doğru olan tırmanışlarda hız kaybetse de etap galibiyetinin alınabileceğini vaad ediyordu. Bilinen ve beklenen kaçış stratejisi bu sebeple starttan 8 kilometre sonra 7 kişi ile oluştu. 7 kişilik lider grup zaman farkını 48.kilometrede 7 dakika 40 saniye maksimum avantaja kadar çıkarabildi. Emanuele Sella(AND), Francis Mourey(FDJ), Julien Berard(ALM), Johan Le Bon(FDJ), Ioannis Tamouridis(EUS), Pim Ligthart(VCD) ve Miguel Mingueaz(EUS)’den oluşan kaçış grubu, zaman avantajını etabın yarısından sonra 4 dakika altına düşürünce, kaçış grubundan ataklar başladı.

 

 

Minguel Minguez(EUS), Johan Le Bon(FDJ), Julien Berard(ALM) ve Pim Lingthart(VCD)’dan oluşan 4 kişilik yarış lideri kapanmakta olan zaman farkını biraz olsun arttırmayı başarabildi. Ancak 2013 Giro’nun en uzun etaplarından birinde, sisleri geçip, kapkara yağmur bulutları altında soğuğa karşı verilen mücadele kaçış grubu için kolay olmadı. Finişe 55 kilometre kala, henüz etabın iki tırmanışına geçilmeden 1 dakikanın altına inen zaman farkı kaçışın beklenenden çok daha önce yakalanacağının bir göstergesiydi. Öngörüler ne olursa olsun, kaçşla gelebilecek etap galibiyeti bu grubun içerisinden çıkmayacaktı. Günün ilk tırmanışı, kategori 3 düzeyindeki Vibo Valentia tırmanışında Berard ve Minguez yeniden atak çektiyse de günün kaçış grubu son üyesi Miguel Minguez(EUS)’in 42 kilometre kala, tırmanışın zirvesi öncesi yakalanarak sona erdi.

 

 

Bu aşamadan sonra yarışın her anı, ataklar, kaçış denemeleri, stratejiler odaklı geçti. Bu erken başlayan hareketlenmenin en büyük yönlendiricisi kuşkusuz ki başlayan yağmura karşı henüz turun ilk günlerinde riski göze almak istemeyecekleri düşünülen peloton üyeleriydi. Ancak Ana grup sağlam bir kaçışa izin vermedi. Hava şartlarının ekstra zorladığı etapta, en etkili kaçış Colombia takımından Robinson Chatapud Gomez’i ardına alarak finişe 8 kilometre kala kaçışını başlatan Danilo di Luka(Vini)’dan geldi. Etabın kategori iki düzeyindeki son tırmanışı Croce Ferrata’nın etapta kilit noktası olması bekleniyordu. Tecrübeli italyan Di Luka bu tırmanışta başlattığı atağını Chatapud ile son kilometreye kadar sürdürdü. Son kilometre kapısından geçerken ardlarında beliren ana gruba direnen di Luka’nın galibiyete uzanan nefes kesici performansı ne yazık ki 300 metre kala yakalanması ile sonra erdi. Grup önünden son 100 metrede atağa kalkan Enrico Battaglin, Bardiani takımını podyumun en yükseğine taşıdı.

 


Etap Sıralaması – İlk 30:

 

1 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 6:14:19  
2 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli    
3 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team    
4 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling    
5 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ    
6 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team    
7 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team    
8 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp    
9 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard    
10 Luca Paolini (Ita) Katusha    
11 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team    
12 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli    
13 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team    
14 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi    
15 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia    
16 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha    
17 Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
18 Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
19 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale    
20 Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team    
21 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step    
22 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida    
23 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team    
24 Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia    
25 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp    
26 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida    
27 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
28 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli    
29 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling    
30 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff    

 

 

4. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

 

1 Luca Paolini (Ita) Katusha 15:18:51  
2 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:17  
3 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:00:26  
4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:31  
5 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:00:34  
6 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling    
7 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha 0:00:36  
8 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:00:37  
9 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:39  
10 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:42  

 

 

 

Lider Mayosu: Luca Paolini (Katusha)
Puan Mayosu: Luca Paolini (Katusha)
Tırmanış Mayosu: Giovanni Visconti(Astana)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Fabio Aru(Astana)

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın