Giro d’Italia 3. Etap Sonunda Pembe Mayo’nun Yeni Sahibi Luca Paolini

06/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 3. Etap: Sorrento – Marina di Ascea (222 km – Orta Seviye Tırmanış)

 


 

 

Giro d’Italia, bugünkü orta seviye tırmanış profiline sahip etapta, işin içine dağların da girmesiyle birlikte zorlaşmaya başladı. Tiren Denizi’nin Amalfi kıyılarında bulunan parkurun ilk yarısında düz sayılabilecek bir profilde yarışan sporcular, ikinci yarıdaki iki tırmanışta 600 metreye kadar çıktılar ve finaldeki teknik inişin sonunda oldukça hızlı bir şekilde finiş çizgisine vardılar. Yarış başladığında hava bulutluydu ve finişe yağmur yağmıştı, ancak ilerleyen saatlerde hava düzelmeye başladı ve finişi kuru zeminde yapabildiler. Yerel saatle 11:40’ta Sorrano’da verilen startla başlayan etabın Marina di Ascea’daki finişine ilk sırada varan sporcu Luca Paolini (Katusha) oldu. Böylece yeni genel sıralama puanlarına göre yarınki etapta Lider Mayo’yu Luca Paolini (Katusha) giyecek.

 

Paolini’nin podyum sevinci

 

222 km’lik bu uzun etabın 6. km‘sinde ilk kaçış gerçekleşti. Genel sıralamada, Pembe Mayo’yla yarışan Puccio’nun sadece 22 saniye gerisinde olan Fabio Taborre (Vini Fantini-Selle Italia)‘nin yanı sıra Manuele Boaro (Team Saxo-Tinkoff), Willem Wauters (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team), Jarlinson Pantano (Colombia), Bert De Backer (Team Argos-Shimano), Dirk Bellemakers (Lotto Belisol) ve Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli)‘den oluşan 7 kişilik kaçış grubu, 20. km‘ye gelindiğinde ana gruba 4’20” fark atmıştı ve bu esnada dünkü etabın galibi Sky takımı pelotonun önünde tempoyu belirliyordu.

 

69.8 km‘de fark 7 dakikaya çıkmışken, sporcular ara sprint puanları için ilk mücadele noktası olan Salerno’ya vardılar. Bu noktadan ilk geçmeyi başaran isim, Vini Fantini-Selle Italia’dan Fabio Taborre oldu ve bu noktadan sonra etabın uzun düzlüğüne girildi. 

 

Pembe Mayo’yu kaptırmaya niyeti olmayan Sky takımı, tüm kadrosuyla pelotonun önünde çalışıp farkı sabit tutmaya devam ederken, 113.9 km‘de Agropoli’deki ikinci ara sprint noktasından ilk sırada geçen isim, Argos-Shimano’dan Bert De Backer oldu.

 

Sky takımı pelotona liderlik ediyor

 

Son 100 km‘ye girildikten sonra kaçış grubuyla peloton arasındaki fark azalmaya başladı ve Astana ve BMC takımları da Sky‘ın baştan beri liderlik ettiği pelotonun ön sıralarında yer almaya başladılar. Cavendish’i tırmanışta tutmaya çalışan Omega Pharma-Quick Step de pelotonda önlere geldi.

 

Etabın 2. kategori tırmanışı olan San Mauro Cilento tırmanışına geçildiğinde fark azalmaya başladı. Bu tırmanışta De Backer (Team Argos-Shimano) kaçış grubunun gerisinde kalırken pelotonun arkasında da dökülmeler oldu. 70 km kala, pelotonun temposunu artıran Sky takımının çabalarıyla, fark 4 dakikanın altına indi. Ön grupta Pantano (Colombia), Taborre (Vini Fantini-Selle Italia) ve ardından da Boaro (Team Saxo-Tinkoff) tırmanış puanları için atak yaptılarsa da, Vacansoleil-DCM’den Willem Wauters çok iyi bir son saniye atağıyla 153. km‘deki tırmanış puanları noktasına ilk varan isim oldu.

 

İnişe geçildiğinde 6 kişi kalan kaçış grubuyla peloton arasındaki zaman farkı tekrar artmaya başladı. Vini Fantini-Selle Italia’dan Fabio Taborre, finişe 53 km kala tek başına atağa kalktı. 40 km kaldığında Taborre diğer 5 kişinin 1 dakika kadar önüne geçti ve ana gruba da 4 dakikaya yakın fark atmıştı. 35 km kala, 2. grupla fark artarken, Katusha ve Omega Pharma-Quick Step takımlarının pelotonun temposunu artırmaya başlamasıyla pelotonla aradaki fark 2’35”e düştü ve 5 kişilik kaçış grubu da sonunda peloton tarafından yakalandı.

 

Fabio Taborre’nin kaçışı

 

Son tırmanışa geçmeye yakın, Garmin-Sharp takımı tempo yaptı ve Astana da öne geldi. Sky da bu ataklara cevap verdi ve toplamda 8 kişi bir süreliğine grubu kopardı. Son 25 km’ye yaklaşırken geçen yılın Giro galibi Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) tek başına bir atak yaptı ve artık zorlanmaya başlayan Taborre’yi geçti. Hesjedal daha sonra temposunu düşürerek, tırmanışa tek başına girmemek için tekrar pelotona katıldı. Yarışçılar, birbirini az farkla takip eden 3 gruba ayrıldı. Ön gruba bir süre Nibali ve takımı Astana liderlik etti. 20 km kala Visconti (Movistar Team) bir atak yaptı ve etabın 2. tırmanış noktasından ilk sırada geçmeyi başardı.

 

Eğimler ve dönüşler açısından oldukça zor ve teknik olan inişte, finişe 17 km kala Agnoli (Astana Pro Team) atağa kalktı, Hesjedal (Garmin-Sharp) ona cevap verdi ve Paolini (Katusha Team) de onlara katıldı. Kaçışa liderlik eden bu 3 isim, 14 km kaldığında hala hızlı inişe devam ediyorlardı. 11 km kala önde 10 kişilik bir grup vardı ve pelotonla aralarında 5 dakika fark oluştu. Bu kilometrelerde, etap galibiyetiyle kazanılacak olan zaman primini kapmak için kıyasıya mücadele izlendi ve özellikle Hesjedal (Garmin-Sharp) oldukça fazla hareketlendi.

 

6 km kala finiş heyecanı iyice artarken, Paolini (Katusha Team) tek başına atak yaptı. 4 km kala pelotonun önünde giden Scarponi (Lampre-Merida) ve 2 sporcu daha virajı alamadılar ve kaza yapıp zaman kaybettiler.

 

Son km‘ye girildiğinde ataklar arttı.  İlk kez Giro’ya katılan Paolini (Katusha Team), favorilere fark atıp 6 km’dir sürdürdüğü kaçışını finiş çizgisinde zafere dönüştürürken, Nibali (Astana Pro Team) ve Hesjedal (Garmin-Sharp)‘ın da bulunduğu takip grubunda toplu sprint yaşandı. Sprintin galibi Cadel Evans (BMC) etap ikincisi olurken, Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) da üçüncülüğü elde etti.

 

Paolini bitiş çizgisinde

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

1  Luca Paolini (Katusha) 5:43:50
2 Cadel Evans (BMC Racing Team) 0:00:16  
3 Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp)  
4 Mauro Santambrogio (Vini Fantini-Selle Italia)  
5 Samuel Sanchez Gonzalez (Euskaltel-Euskadi)     
6 Giampaolo Caruso (Katusha)    
7 Pieter Weening (Orica-GreenEdge)    
8 Bradley Wiggins (Sky Procycling)    
9 Benat Intxausti Elorriaga (Movistar Team)  
10 Robert Gesink (Blanco Pro Cycling Team)

 

3. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

1 Luca Paolini (Katusha) 9:04:32    
2 Bradley Wiggins (Sky Procycling) 0:00:17  
3 Rigoberto Uran Uran (Sky Procycling)  
4 Benat Intxausti Elorriaga (Movistar Team) 0:00:26  
5 Vincenzo Nibali (Astana Pro Team) 0:00:31  
6 Valerio Agnoli (Astana Pro Team)    
7 Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp)  0:00:34  
8 Giampaolo Caruso (Katusha)  0:00:36  
9 Yury Trofimov (Katusha)
10 Sergio Luis Henao Montoya (Sky Procycling)          0:00:37

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın