Giro d’Italia 2011-İtalya Bisiklet Turu 15.Etap: Kraliçe Etabında Muazzam Performans, Mikel Nieve Ituralde…

22/05/2011  //     //  Genel

Giro d’italia’nın 15.etabı yani Kraliçe Etabı bugün 229 km mesafede geçilmek üzere Cpnegliano’dan start aldı. 5 zorlu tırmanış ve toplamda 6500 metre irtifa çıkılarak geçildi. Profesyonel yarışların sıkı takipçileri neden Mark Cavendish ve diğer sprinterler 12.etap sonunda Giro’dan çekilme kararı aldı? sorularına 15.etap ile Giro cevabını kendi vermiş oldu. Bugünkü Kraliçe etap 7 saat 20 dakika sele üstünde, vurucu tırmanışların ardından ölümcül zirve finişi ile görsel bir cevap vermiş oldu. Sprinterler kalmış olsaydı bu etabı tamamlama olasılıkları yok denecek kadar düşük olurdu.

 

 

Görkemli profili ile heyecan yaratan Kraliçe etabının start alanında herkesin ilgi odağı, turun en büyük favorisi Alberto Contador serin kanlı duruşunu koruyarak etaba ne denli hazır olduğunu gösteriyordu. Conegliano startında gözler sporcuların yüz ifadelerinde dolanırken aslında herkesin gözü Pembe Mayonun pırıltısıyla büyüleyen büyük favori Alberto Contador(Saxo Bank)’taydı.

 

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse   Kraliçe etabı 172 cesur sporcu ile Conegliano’dan start alırken, tatil gününe denk getirilen bu etap ile bisiklet severleri soluksuz ekran başında tutacak, Giro etaplarının en yüksek zirvesine çıkılacak etabı ile 5 kez ciddi tırmanış irtifalarına sahne olacaktı. Bu etabı, bugün etap zaferiyle bitirebilme şan’ı ötesinde bitirebileni de tebrik etmek gerektiğini yarışı izlerken, yarış sonunda ister istemez herkes düşünmüştür.

 

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse   5 kez duvar gibi karşılarına çıkacak zorlu eğimlere karşı avantajlı olabilmek adına start sonrası kaçışlar hemen gözler önüne serildi. İlk kaçış denemesi Emannuelle Sella(Androni) ve Jhonny Hoogerland(Vacansoleil)’den geldi. Etabın henüz başında gelen bu atağa cevap vermek isteyen gönüllü sporcular, bu etap profilinde şaşırtmayacak kadar fazla oldu. 2 kişi ile başlayan kaçış denemesine ilk cevap 5 sporcudan geldi. Jaroslav Popovych(RadioShack), Kevin Seeldraeyers(QuickStep), Aliaksandr Kuschynski(Katusha), Francisco Aramendia(Euaskaltel) ve Olivier Kaisen(Omega Pharma Lotto) 2 kişilik kaçış grubuna eklenmesiyle kaçış grubu 7 kişi oldu. Ana grubu silkelemek için çalışan kaçış grubunun temposuna ayak uyduramayan Olivier Kaisen(Omega) geçilken 37 kilometreden sonra erken pes ederek geri kalmaya başladı. Bu aşamada ana gruba zaman farkı tam açılamamasından teşvik bulan 11 kişilik bir grup ana gruptan kaçarak öndeki kaçış grubunu yakalamak üzere, kaçış takip grubu oluştu. Kaçış grubunu yakalamaları fazla uzun sürmedi ve artık etabın kaçış grubu 18 kişi ile oluşumunu tamamlayarak ana gruba zaman farkı açmak üzere birlikte çalışmaya başladı.   Kaçış grubunda bulunan 18 sporcu;   Emannuelle Sella(Androni), Jhonny Hoogerland(Vacansoleil), Jaroslav Popovych(RadioShack), Kevin Seeldraeyers(QuickStep), Aliaksandr Kuschynski(Katusha), Francisco Aramendia(Euaskaltel), Carlos Sastre(Geox-TMC), Javier Arambula(Euskaltel), Mikel Nieve Ituralde(Euskaltel), Luis Pasamontes(Movistar), Danilo Di Luca(Katusha), Jan Bakelandts(Omega), Stefano Pirazzi(Colnago), Johann Tshoop(BMC), Alberto Losado(Katusha), Evgeny Petrov(Astana), Philip Geignan (RadioShake), Stefano Garzelli(Acqua&Sapone). Kaçış grubu 18 üyesi ile birlikte çalışarak etap içeirinde ana gruba maksimum zaman farkını 116.km’de 10 dakika 50 saniye olarak açabildi. Fakat etabın zorlu tırmanışı Passo Giav’da finişe 93 kilometre kala duvar gibi karşılarına çıkınca kaçışın ve zaman farkını yaratma telaşında tükenen enerjilerin yerini kaçış grubunda kopmaların görülmesiyle devam etti. Passo Giav’ın aşılması gereken 15,9 kilometrelik tırmanışı ortalama 6,5 bazı yerlerinde ise %16’yı bulan eğimine tempo tutmak bir yana, sele üstünde kalabilmek bile bir meseleyken tempoyu bırakıp sele üstünde kalmanın yeterli olacağını düşünen tek tek kaçış grubundan kopmaya başladı.   18 Kişilik kaçış grubundan geriye sadece 2 cesur ve güçlü adam oluşturdukları kaçış temposuna ayak uydurabildi. Stefano Garzelli(Acqua&Sapone) ve Johnny Hoogerland(Vacansoleil). Finişe 59,3 km kaldığında ise gücü iyice tükenen Johnny Hoogerland, Garzelli’nin gerisinde kalmaya başladı.

 

İşte günün kaçış kahramanı olarak adlandırılması gereken isimlerden biri Stefano Garzelli(Acqua&Sapone) herkese eski günlerdeki kondüsyonunun hala var olduğunu sergilemekteydi. 18 kişilik kaçış grubundan geri kalan Mikel Nieve Ituralde(Euskaltel) geri kalmış olsa da ana gruba yakalanmayacak temposu ile Garzelli’nin peşinden gitmeye devam etti. Günün diğer başarılı ismi Mikel Nieve Ituralde tırmanıştaki eğimlere verdiği uzun mücadeleyi etap zaferi ile sonlandırmak için pes etmeden Garzelli’nin peşinden uzun süre devam etti.  Bu arada ana grup önünde Saxo Bank ve Liquigas takımı istikrarlı bir tempo ile ana gruba liderlik yapıyordu.   Finişe 32 kilometre kala 15.etap Stefano Garzelli liderliğinde ilerlerken 1 dakika 15 saniye fark ile ardından gelen Mikel Nieve, 1 dakika 30 saniye ardından Jan Bakelandt ve 8 dakika 20 saniye gibi ciddi bir fark ile Alberto Contador’un bulunduğu grup geliyordu. Contador’un grubu tempoyu yükseltip genel sıralama liderliğinde risk yaratabilecek isimler veya zaman farkını birbirlerine daha fazla açılmaması için Contador’un ensesinde devam etmeye çalışıyordu. Ama yine de günün diğer zorlu tırmanışı Passo Fedaia’nın inişinde, finişe 9,6 km kala Joaquin Rodriguez’in başlattığı atak ile güç bulup riskli isimleri silkeleme adına atak yapan Alberto Contador istediği silkeleme stratejisini geçici olarak başarıya ulaştırdı. Ama bu etabı çok riskli gören iddialılar son güçlerini Contador’un zaman farkı yaratmamasına adarcasına silkelemesine izin vermediler.

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse   Garzelli’nin peşinden takipte gelen Mikel Nieve Ituralde(Euskaltel) zirvesinde finiş çizgisini bulunduran Gardecci tırmanışına başlarken Stefano Garzelli’yi yakaladı. Hız kesmeden tırmanışa avantajla devam etmek isteyen Mikel Nieve Ituralde, Garzelli’yi geçerek yarışın liderliğini aldı. Finişe 5 kilometre kala Contador’un Mikel Nieve’ye zaman farkları 6 dakika 8 saniyeydi. Zirvedeki finişe ulaşmak öldürücü bölüm olarak tabir edilen Gardecci zirvesine doğru fark nasıl kapatılır‘ı Contador’dan bu etap yine izledik. Verdiği zaman farklarını geri alma zamanı olarak finişe 3,6 km kalayı seçen Contador selesinden kalktı. Ve o meşhur, rakipleri için ise korkulan valsini yapmaya başladı. Bu dansı en öldürücü, en zorlu eğimlerde yapmayı seçen İspanyol Lider Contador yine peşindekilerin en zorlu anında dansını yapmaya başladı.

 

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

 

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse     Kariyerinde ilk defa Giro d’italia’ya katılan 26 yaşındaki Mikel Nieve Ituralde (Euskaltel) etabı zaferle tamamlarken Stefano Garzelli(Acqua&Sapone) 1 dakika 41 saniye ardından finiş çizgisini geçerek 2. oldu. Alberto Contador ise eğimlerle karşılaştırıldığında yelkovanın akrep gibi değerlendirildiği tırmanışta, 5 kilometre kala 6 dakika olan zaman farkını finiş çizgisinden 3. olarak geçerek tamamladı. 3. olarak finiş çizgisinden geçtiğinde Mikel Nieve’nin sadece 1 dakika 51 saniye ardından girmiş oldu. Herkesin ağlama duvarı gibi gördüğü son eğim, vurucu ötesi öldürücü eğim Contador’un selesinden kalkıp dansına karar verdiği bölüm olarak geride kalmıştı. Contador’dan yine izleyicilere yönelik adrenalin ve yarış zevki gösterisi Kraliçe etabında da başarıya ulaşmış oldu. Yarın Giro’nun 2. ve son tatil günü olarak geçecek… Salı günü ise Kategori 1 içeriği ile Bireysel Zamana Karşı yapılacak. Tırmanış ve hız… Tam Alberto Contador’a göre düşünülmüş sanki. Diğer sporcular ise Giro’da kalmak. Giro’yu tamamlayabilmek için start alacak.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapress

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse   [View:http://www.youtube.com/watch?v=_kgiuZsNxsw:550:0]  

 

15.Etap Finiş Sıralaması:

Michele Scarponi bugün formdaydı. Zorlu etapta açılabilecek devasa farkını minimize etmeyi başararak etabı 4. sırada tamamladı. Zaman primi farkı haricinde Contador’dan sadece 6 saniye farkla etabı tamamlamayı başardı. Bugün böyle bir finiş yapmasaydı Giro’da isteyip de yapamadıkları başlığı altında görecekleri sporu bırakmasına sebep oldur diye endişe ettiriyordu. Bugün bu başarısı ona moral sağlayacaktır.

1 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 7:27:14
2 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 0:01:41
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard 0:01:51
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:57
5 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:28
6 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:02:35
7 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:03:34
8 Joaquím Rodríguez (Spa) Katusha Team
9 Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana 0:04:01
10 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 0:04:13

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

15.Etap Sonu Genel Sıralama: Mikel Nieve Itualde’nin bugünkü başarısı genel sıralamada 6.sıraya çıkmasını sağladı.

1 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard 62:15:29
2 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:04:20
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:05:11
4 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:08
5 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:06:32
6 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:07:03
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın