Giro d’Italia 2011-İtalya Bisiklet Turu 14.Etap: Organizasyon Kaosu Etabını Igor Anton Kazandı

21/05/2011  //     //  Genel

Giro d’italia’nın 14.etabına başlanmadan önce sesini duyurmaya başlamıştı. Etap içerisinde bulunan Monte Crostis tırmanışı ve inişi olarak 20 kilometrelik bölüm, etap öncesi bir kaç gündür tedirginliğini yaşatıyordu. Monte Crostis tırmanış ve inişi bozuk asfalt yolu, tehlikeli inişi ile takımların sportif direktörlerinin itirazlarına sebep oldu. Her ne kadar Crostis inişi güvenlik ağları ile güvenliğe alınsa da, yolun darlığı sebebiyle takım arabalarının bu tehlikeli inişte sporcuların ardından araba ile lojistik destek veremeyecekleri için takımlarca problem olarak görüldü. UCI(Uluslararası Bisiklet Federasyonu)’na başvuru yapan ve çekincelerini ileten takım yöneticilerinin talebi doğrultusunda UCI başkanı McQuaid, Organizasyonun sportif idare problemi ve takımların lojistik destek problemi sebebiyle Monte Crostis çıkışının etap profilinden çıkarılacağını onadı.   Monte Crostis tırmanışının iptal edilmesi sebebiyle 20 kilometre kısalan etabın çıkarılan bu bölümü yerine Monte Tualis bölümünde ilave yapılarak etap profilinde değişiklik yapılmıştı. Fakat bisikletseverlerin yoğun baskısı ve protestoları sebebiyle etap içerisinde finişe ilerleyen sporculara yepyeni bir sürpriz yapıldı. UCI hakem kurulunun yaptığı açıklama ile Monte Tualis de iptal edildi. Böylelikle normalde 210 km olması gereken etap bu değişiklikler ve iptaller sebebiyle 170 kilometreye düşmüş oldu. Organizasyon kaosunun yarattığı dengesizlik yarışın seyir dengesini oldukça etkiledi.

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse

Gün, zaten Lienz startından sonra yarış havasını erken hissetmeye başladı. Ana grup hızı olabildiğince yüksek tempoda ilerledi. Hatta bu tempoya ayak uyduramayanlar yüzünden etabın henüz başlarında görülmeye alışık olunmayan ana grubun ikiye bölünüşünü ilk 35 kilometre içerisinde izledik. Kaçış nihayet 35.kilometrede 3 kişilik grubu ile oluşabilmişti. 3 kişilik kaçış grubunda; Matteo Rabottini(Farnese Vini), Gianluca Brambilla(Colnago), Bram Tankink(Rabobank) vardı. 3’lü kaçış grubu, ana gruba günün en yüksek zaman farkı olan 10 dakika 45 saniyeyi etabın 98.km’sinde oluşturdu.   Ana grup önünde Saxo Bank gün boyu ana grup liderliğini elinde tutarak ana gruba tempo verdi. Finişe doğru yaklaştıkça 8 km kala yavaş yavaş kapatılan kaçış grubunun açtığı zaman farkı 3 dakika 23 saniye idi. Zorlu Zoncolan çıkışında kaçış grubunun yakalanacağı zor bir tahmin de olmadı. Her ne kadar Monte Tualis’in etap içerisinde ilerlenirken iptal edilmesi ve etabın daha da kısalması kaçış grubunu yakalama stratejisine etki edebilecek gibi görünse de finişe son 10,1 km. kala başlayan efsanevi Zoncolan çıkışı kaçış grubu için sonun başlangıcı olacaktı. Zoncolan çıkışında eğimin yüksek olan bölümlerinde 1 kilometrede 1 dakika kapatılan zaman farkı kaçışın sonlanacağını da açıkça göstermiş oldu. Finişe 6,5 km. kala ana gruptan Igor Anton(Euskaltel) kaçış atağını başlattı. Anton’un atağına cevap Alberto Contador(Saxo Bank)’dan geldi. Contador’un atağa cevap vermesini rekabet anlamında atağa cevap olarak yorumlamak yanlış olur. Contador ile Euskaltel takımının yakınlığı aslında tüm pro yarış dünyasında bilinen bir gerçek.

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse   Igor Anton(Euskaltel), kaçışına devam etti. Alberto Contador ise bu kaçışa bir müdahale yapmadı. Günlerdir Euskaltel takımı ile birlikte starteji yapan bir genel sıralama liderinden bu aşamada bir müdahale gelmemesi oldukça normaldi. Igor Anton finişe 4 kilometre kala etabın kaçış grubunu yakaladı. Solo kaçışını, zorlu Zoncolan eğimine karşı mücadele etmeye devam etti. Anton’un hemen ardında Alberto Contador, Scarponi ve Vincenzo Nibali(Genel sıralamanın ilk 3 ismi) bir grup oluşturdu.

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse   Igor Anton, işkence eğimindeki Zoncolan tırmanışında muhteşem bir performans sergiledi. Alberto Contador ise finişe atağını son bir kilometre yaptı. Ama bu atak Igor Anton’u yakalamak için değil, kendi grubunda genel sıralama liderliğinde risk oluşturan isimlerden Scarponi’nin çoktan kopmuş olduğu, kendisine tek risk oluşturan Vincenzo Nibali’yi silkelemek üzere yapılmış olan bir ataktı. Ve elbette ki başarıya ulaşan bir atak olarak Nibali geri kalmaya başladı. Nibali’nin silkelenmesi görevini de tamamlayan Albert Contador etap 2.liğini garantileyip 12 saniyelik zaman primi avantajı hakkını garantiye aldıktan sonra Nibaliye biraz zaman farkı yarattı.  

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse   Bugün Alberto Contador, yakın dostu olan Euskaltel takımının kazanmasını istedi. Nibali’yi biraz geride bırakıp az bir zaman farkı açıp üstüne 2. olmanın getirdiği 12 saniye zaman avantajını da ekleyip günü tamamlamak istedi. Ve işte Giro’nun 14. etabı da bu istekler ve sonuçlar doğrultusunda Zoncolan zirvesinde sona erdi.   [View:http://www.youtube.com/watch?v=5EylAXvrsJ8:550:0]

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse     14.Etap Finiş Sıralaması:

1 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5:04:26
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard 0:00:33
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:40
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:11
5 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC 0:01:21
6 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:38
7 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:52
8 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:55
9 Kanstantsin Sivtsov (Blr) HTC-Highroad 0:02:05
10 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:02:11

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse   14.Etap Sonu Genel Sıralama:

1 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard 54:45:45
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:03:20
3 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:21
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:04:06
5 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:23
6 Kanstantsin Sivtsov (Blr) HTC-Highroad 0:05:37
7 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC 0:06:06
8 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:12
9 Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana 0:06:40
10 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team 0:06:43
11 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:07:29
12 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:07:47
13 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:08:09
14 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 0:08:44
15 Dario Cataldo (Ita) Quickstep Cycling Team 0:08:57
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın