Giro d’Italia 2011-İtalya Bisiklet Turu 13.Etap: Alberto Contador un, Jose Rujano ya Etap Zaferi Hediyesi

20/05/2011  //     //  Genel

 

 

 

94.Giro d’italia’nın ilk yarısını geride bırakırken Spilimbergo’dan bugün 13 etap startında olmayacağını dün açıklayan Mark Cavendish ile birlikte 5 sprinter daha bugün start almadı. Start almayan sprinter ve domestikler; Mark Cavendish, Mark Renshaw (HTC-Highroad), Alessandro Petacchi(Lampre), Danilo Hondo(Lampre) ve Manuel Belletti(Colnago)  Cavendish’in bugün start almayacağını dün belirtmişti. Ama Alessandro Petacchi Kırmızı mayo sahibiyken ve dünden de hiç konusu geçmeden bugün start almaması sürpriz bir gelişme olsa da dağlık etaplarda zaten kaybedeceği kırmızı mayoyu şimdi taşıyor diye devam etmemesi aslında yerinde bir karar oldu. Sprinterlere yönelik etapların dün sona ermesi ile çekilen sprinterler bu yıl İtalya Bisiklet Turunun ekstra zorlaştırılmış etaplarının belirlenmesinde organizasyonun bu gelişmelerin olabileceğini göz ardı etmesi Giro’dan çekilen sprinterler ile 13.etaba başlanmasına sebep oldu. Bu organizasyonun büyük eksiğidir. 94 yıllık yarış tarihi geçmişlerinde bunu düşünememiş olmaları ise ayrı bir sorun.

Giro’nun yarısında kadar sprinterlere yönelik bir kaç etap koyulup, yarısından sonrasında sprinterlere yönelik hiç etap koyulmamış olması sebebiyle Giro’dan erken ayrılacak sprinterlerin, erken ayrılabilecekleri olasılığını atlamaları bu yıl Giro organizasyon kalitesi için büyük bir imaj kaybıdır.

 

 

 

Spilimbergo’dan start alan yarış 4 ciddi tırmanış ve tırmanış finişine sahne olarak 167 kilometre mesafe geçilerek Avusturya topraklarında, Grossglockner’da sona ermek üzere başladı. İlk 30 km. ana grup önünde çok sayıda kaçış atakları denemesi yaşandı. Ana grup kaçışları uzun süre baskıladı. Kaçış ancak 41.km’de oluşmaya başladı. 16 kişiden oluşan kaçış grubunda; Rinaldo Nocentini(AG2R), Jose Cayetano Sarmiento(Acqua&Sapone), Angel Vicioso(Andalucia), Rafael Valls(Geox-TMC), Craig Lewis(HTC), Aşberto Losada(Katusha), Alessandro Spezialetti(Lampre), Pablo Lastras(Moviestar), Branislau Samoilau(Movisestar), Robert Kiserlovski(Astana), Andrea Noe(Farnese Vini-Neri Sottoli), Kristof Vandewalle(QuickStep), Lars Petter Nordhaug(SKY), Cameron Meyer(Garmin), Jhonny Hoogerland(Vacansoleil), Pieter Weening(Rabobank) vardı.

 

16 kişilik dev kaçış grubunun ana gruba maksimum zaman farkı 80.km’de 5 dakika 5 saniye olabildi. Ana grup önünde Saxo Bank ve Euskatel takımı etap boyunca ana grup liderliğine tempo verirken kaçış grubunun zaman farkı da kapanmaya başladı. Etap, kaçış için zorlu bir etaptı. Finişe 45 kilometre kala Iselsbergpass tırmanışında kaçış grubundan Robert Kiserlovski(Astana) solo kaçışa başladı. Iselsbergpass tırmanışı ve ardından gelecek olan Kasereck tırmanışı ve son olarak Grossglockner tırmanışındaki finişe doğru kendisini bekleyen 3 tırmanışa karşı solo kaçışa başlaması hayallere, umutla çevrilen pedallardan başka bir sonuç getirmedi. Finişe 12 kilometre kala Kiserlovski solo kaçışından sonra geride kalan 15 kişilik eski kaçış grubu tek tek ana gruba yakalanmaya başladı. Robert Kiserlovski de finişe 10 kilometre kala ana gruba dahil oldu.

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

 

Finişe 10,5 kilometre kala ana grup önünden Androni Giogattoli takımından Etna dağı zirvesine doğru atak yapan sporcusu Jose Rujano’dan 13.etap tırmanış finişi için yine bir atak geldi. Jose Rujano’nun atağına Scarponi cevap verirken Alberto Contador ana grup önlerinde tepki vermeden devam etti. Jose Rujano’nun atağı ana grubu silkeleyememesi ile kısa sürdü. Atak için en doğru yeri bekleyen Alberto Contador belli ki bu atağı erken ve gereksiz görmüştü. Finişe 8,8 km. kala Jose Rujano’dan gelen 2.atağa olumlu tepki veren Alberto Contador tırmanışın en zorlu yerinde ardından gelenleri silkelemeyi başardı. Josa Rujano hariç…

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

 

Rujano ile finişe ilerlerken konuşan Alberto Contador etap zaferini bir anlamda erken hediye ettiğinin işaretlerini izleyenlere verdi. Contador bilindiği gibi tırmanışlarda fazla konuşmaz, konuşmasına da gerek yoktur aslında… En fazla biraz da sen öne geç der ve tepkiye bakar. Ama bu sefer finişe tırmanan ikilinin diyaloğu biraz daha uzundu. Sanki ‘öne geç sen de çalış’ın ötesinde tempoyu yüksek tut, çünkü arkadan gelirlerse etabı veremem gibi bir diyalogtu. Contador meşhur silkeleme hareketini 1,5 km kala yapmadı. Evet artık kesinleşti, Contador bu etap zaferini Jose Rujano’ya hediye edecekti. Son kilometre içinde sağ eliyle geç işareti veren Alberto Contador’u ilk an anlamayan Jose Rujano son metrelerde öne geçmesiyle Contador’dan tepki almaması arasında bocalayan şaşkınlığı yaşadı. Alberto Contador hiçbir şekilde etabı alma temposuna girişmezken duruma inanamayan Jose Rujano tam ardından gezi mantığıyla gelmekte olan Contador’a ve duruma inanamayarak 3-4 kez Alberto Contador’u kontrol ederek tedirgin… kendinden olmayan zafer işaretlerini finişten geçtikten sonra ancak yapabildi.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=-tr_oCi1bGg:550:0]

 

Alberto Contador ile bir kez daha gurur duydum. Eminim izleyen çoğu kişi aynı gururu yaşamıştır. Jose Rujano’yu ise Contador’un gölgesinden gidebilecek gücü konusunda başarılı buldum. Alberto Contador da peşine takılabilecek gücü olan küçük adamın gücü ve cesareti için onurlandırmak isteyerek asil bir davranış sergiledi. Ama Jose Rujano’nun kilometrelerce önce belli olan hediyeyi anlamaması, finişten geçerken hala tereddüt ve endişeyle etap zaferine hiçbir atak, çaba göstermeyen Alberto Contador’u kontrol etmesi, çok çömez bir görüntüye bürünmesini sağladı. Açıkçası Alberto Contador hayranlığını arttıran bu centilmenliği, sırf erken anlamadığı için bu kadar bariz gözler önüne serilen hediye etap zaferi görüntüleri yüzleri gülümsetmiştir.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

13.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 4:45:54
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard
3 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:27
4 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:29
5 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
6 Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana 0:01:36
7 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale
9 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team
10 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC

 

 

 

13.Etap Genel Sıralaması:

 

1 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard 49:40:58
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:03:09
3 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:03:16
4 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team 0:03:25
5 Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana 0:03:29
6 Kanstantsin Sivtsov (Blr) HTC-Highroad 0:03:53

 

 

Giro d’italya 13.Etap Sonu Kategori Liderleri Mayo Tablosu:

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın