Giro d’Italia: 2. Dağ Etabında Mauro Santambrogio Sislerin Arasından Zafere Ulaştı

18/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 14. Etap: Cervere – Bardonecchia (168 km – Dağ Etabı)

 

 

 

Giro’ nun 2. dağ etabı olan,14. etapta soğuk hava hem parkuru hem yayıncı kuruluşu hem de sporcuları kötü etkiledi. Etabın birincisi son kilometrede kaçış grubunu yakalayan grupta yer alan ve son 600 m’ de sislerin arasından Vincenzo Nibali ile birlikte çıkan Mauro Santambrogio (Vini Fantini-Selle Italia) oldu. ikinci sırayı pembe mayolu Astana’ nın bu yıl ki transferi Vincenzo Nibali olurken, üçüncülük Ag2r La Mondiale formasını terleten Alberto Betancur’ un oldu. 

 

Bugünkü etapta soğuk ve sisli hava ile  yer yer kar yağışına dönüşen yağış nedeniyle canlı yayın yapılamadı. Yalnızca bitiş alanından yayın yapabilen yayıncı kuruluş izleyicelere ancak son kilometrede yaşananları canlı olarak göstrebildi. Aynı zamanda etabın başında Sestrie tırmanışı parkurdan çıkartıldı. Geçtiğimiz 2 günde olduğu gibi bugünkü etapta da oluşan kaçış grubu ancak son 2 kilometrede yakalanabildi. Vincanzi Nibali ise Mauro Santambrogio ile yaptığı atak sayesinde en yakın takipçisi Cadel Evans’ ın 33 saniye önünde bitiş çizgisinden geçerek çok stratejik bir 2.’ lik elde etmiş oldu. 

 

 

Giro’ nun 14. etabı yarış organizatörlerinin bugünkü etabın parkurunun uzatıldığı haberiyle başladı. Kötü hava şartları nedeni ile Sestrie tırmanışının kaldırıldığı bu nedenle parkurun 12 km daha uzun olacağı bildirildi. Daha önce de 1996 yılında Tour de France’ ın 9. etabındaki çıkışlardan biri olan Sestriere, etap öncesi çıkartılmış ve parkur 46 km daha kısa olmuştu. 

 

 

 Ayrıca bugünkü etabın başında Daniele Bennati (TST), Karsten Kroon (TST) , Gert Steegmans (OPQ) ve Jack Bobridge (BLA)’ nın yarıştan çekildiği haberi de ulaştı. Yarışın başlamasıyla birlikte beklenen oldu ve yağış başladı. Yarışın ilk 12 kilometresi geride kaldığında peloton içerisinden atak gelmedi. Bu kilometrelerde, bu yılki Giro’ nun en agresif takımlardından Androni ve Vini Fantini ekipleri pelotonun liderliğini yaptı. Daha sonra pelotondan 4 kişiden oluşan bir atak geldi. Kaçış grubunu Sonny Colbrelli (Bardiani Valvole-CSF Inox), Luca Paolini (Katusha), Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step) ve Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) oluşturdu. Kaçış grubundaki Luca Paolini bu yıl ilk etaplarda Maglia Rosa’ nın sahibiydi. Geçilen ilk 27 kilometrenin ardından fark 1:30′ a çıktı. 

 

Geçilen ilk 50 kilometrenin ardından oldukça iyi çalışan kaçış grubu farkı 7 dakikanın üzerine çıkardı. Yarışın henüz ortasına gelinmeden pelotonda düşüş gerçekleşti. Vanotti, Battaglin ve  Chalapud düşen isimlerdi. Battaglin ve Vanotti, ambulansa bildi ve yarıştan çekildi. Daha sonra Battaglin’ in kürek kemğinin kırıldığı bilgisi ulaştı.


Etabın ilk yarısı geride kaldığında kaçış grubu ile peloton arasındaki fark 8:41′ e yükseldi. Ayrıca yağış altında devam eden etapta, hava sıcaklığı 5 santigrad olarak ölçüldü. Bu anlarda Astana ve Team Sky ekipleri pelotonun liderliğine geçti. Son 55 kiloemtreye girildiğinde kaçış grubu temposunu korumaya devam etti ve ana grup ile olan farkı 9:44′ e çıkardı. Son 35 km’ ye girildiğinde ise artık fark kapanmaya başladı. Bitişe 35 km kala kaçış grubu ile peloton arasındaki fark tekrar 7 dakikaya düştü. 

 

Bu arada etap devam ederken, Giro d’Italia organizatörü RCS Sport’ tan yapılan açıklamaya göre, yarın yapılacak etapta Galibier ve  the Col du Mont Cenis kısımlarının kötü hava şartları nedeniyle iptal edildi. Bölgeden çekilen fotoğraflarda yolların karla kaplı olduğu da gözükmekteydi. Bugün yapılan etaptan daha da kötü durumda olduğu genel olarak herkesin ortak görüşü oldu.

 

 

Son 20 kilometreye girildiğinde fark 5:30′ a kadar indi. Kaçış grubu yakalanmamak  için mücadele etse de pelotonun liderliğini yapan Sky ekibi, Rigoberto Uran için avantaj yakalama çabasıyla farkı eritmeye başladı. Son 15 kiloemtreye girilirken bitiş alanındaki sis yavaş yavaş dağılmaya başlasa da havanın soğukluğu ve hafif yağış devam etti. Son 12 kilometrede fark 5 dakikanın da altına indi. Bitişe 8 kilometre kala fark 4 dakikanın da altına indi. Tırmanışın başlamasıyla da pelotonun sayısı yaklaşık 40′ a düştü. 

 

Bitişe 6 kilometre kala, kaçış grubunun da sayısı 2′ ye düştü. Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step) ve Daniele Pietropolli (Lampre-Merida) kaçış grubundan koptu. Ancak Pietropolli tekrar öndeki Colbrelli ve Paolini’ yi yakaladı. Bu sıralarda pelotonun liderliğini de Dario Cataldo ve Henao ile birlikte Rigoberto Uran yaptı.

 

Son 3 kilometrede peloton aradaki farkı kapatmaya devam etti. Bitişe 2 km kala fark 1:23′ e indi. Zorlu tırmanışa bir de soğuk havanın eklenmesi sporcuları oldukça kötü etkiledi. Daha önce kaçış grubundan kopan ancak daha sonra tekrar yakalayan Pietropolli tekrar koptu. Paolini ve Colbrelli yalnız başlarına pelotona yakalanmamak için büyük çaba gösterdi. Son km’ ye girilirken Maglia Rosa’ lı grup farkı 43 saniyeye kadar indirdi. Bu sırada Colbrelli de koptu ve Paolini yalnız kaldı. 

 

 

Vincenzo Nibali temposunu iyice arttırdı. Evans ve Uran ile birlikte Samuel Sanchez de Nibali’ ye tutunamadı. Nibali ile birlikte Vini Fantini Selle Italia’ dan Maura Santambrogio sisin arasından çıktı. Son metrelerde öne Santambrogio geçti ve bitişe kadar temposunu koruyan Santambrogio bu zorlu etapta zafere ulaşan isim oldu. Pembe mayo sahibi Nibali ise hemen arkasından bitiş çizgisinden geçti. Arkada ise Evans’ ın olduğu gruptan atağına başlayan ve Nibali’ yi yakalamak için büyük çaba gösteren Carlos Betancur (Ag2R La Mondiale), etabın üçüncülüğünü aldı.

 

Genel klasman ikincisi Cadel Evans birinciden 33 saniye sonra gelerek zaman farkının açılmasına izin vermiş oldu. Genel klasmanda 3. sırada yer alan Rigoberto Uran ise hemen Cadel Evans 3 saniye önünde bitiş çizgisinden geçti.

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

1 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 4:42:55
2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
3 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:00:09
4 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:26
5 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:30
6 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:33
7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:00:33
8 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard 0:00:33
9 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox 0:00:55
10 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:00:58 

 

 

14. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 57:20:52
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:01:26
3 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:02:46
4 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:02:47
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:03:53
6 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:04:55
7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:05:02
8 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:05:32
9 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:05:39
10 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:05:41 

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali (Astana) 
Puan Mayosu:  Mark Cavendish (Omega Pharma-Quickstep)
Tırmanış Mayosu: Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu:  Rafael Majka (Saxo-Tinkoff)

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın