Giro d’Italia 19. Etap: Zafer Scarponi’nin, Pembe Mayo Basso’nun

29/05/2010  //     //  Genel

 

 

 

 

 

 Giro d’Italia 19. etap muhteşem bir çekişmeye sahne oldu. Etap sonunda birinciliği Michele Scarponi (Androni Giocattoli – Diquigiovanni) alırken, pembe mayo Liquigas-Doimo‘dan Ivan Basso’ya geçti.

 

 

Marco Pantani’ye adanan Brescia – Aprica arasındaki 195 km’lik etap zorlu tırmanışlar içeriyordu. Aprica iki kez geçilecek, ayrıca Trivigno ve Mortirolo zirveleri aşılacaktı. Özellikle Mortirolo, 12.8 kilometrede 537 metreden 1854 metreye ortalama %10 eğim, maksimum %18 eğimle yarışçıları çok zorlayacaktı.

 

 

Etabın 75. kilometresinden sonra tırmanışlar başladı. Etapta yine puan toplamak için kaçan bir grup vardı, ancak genel klasmanı etkilemiyordu.

 

 

İlk Aprica geçişinde peloton pek bozulmadı. Liquigas yine önde tempoyu belirleyen takımdı.

 

 

Trivigno tırmanışında, Liquigas-Doimo tempoyu artırdı ve dökülmeler başladı. Pembe mayo grubu yaklaşık 25 kişiye inmişti. Liquigas 5 yarışçısıyla öndeydi ve çoğunluktaydı. Vinokourov ve Evans, artık alıştığımız gibi tek başınaydı.

 

 

Bu sırada Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) beklenen atağını yaptı. Amacı Pantani’nin yakın arkadaşı olarak, onun anısına Mortirolo zirvesine ilk ulaşan yarışçı olmaktı (bu isteğini ne yazık ki gerçekleştiremedi). 1994’te, son iki İtalya turunun galibi, Fransa Turunu o tarihe kadar üst üste 3 kez kazanmış olan Miguel Indurain (o sene ve sonraki sene tekrar kazanarak beşledi), belki de üçüncü kez bu turu kazanmaya doğru giderken, genç bir yarışçı, Marco Pantani, Mortirolo’da atak yapmış ve Indurain’in üçüncü zaferine ulaşmasını engellemişti (o yıl turu Eugeni Berzin kazandı). Garzelli, arkadaşının anısına müthiş bir atak yaptı ve farkı açmaya başladı.

 

 

Trivigno’dan inilip Mortirolo tırmanışı başladığında Liquigas takımı “gazı açtı”. Önde yine süper domestik Szmyd vardı. Önemli isimlerden ilk dökülenler Damiano Cunego (Lampre) ve önceki etaplarda pembe mayoyu taşımış olan Richie Porte (Saxo Bank) oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Az sonra pembe mayonun sahibi Arroyo da tutunamadı ve geride kaldı. Takım arkadaşı Uran Uran onu geri getirmeye çalıştı ama başaramadı. Fark da açılmaya başladı.

 

 

Szmyd yorulunca, Liquigas’ta bu kez genç Kiserlovski tempo vermeye başladı. Bu arada Sastre de tutunamadı. 

 

 

Kiserlovski de görevini bitirip yorulduğunda, önde 6 kişi kalmıştı artık: Nibali, Basso (Liquigas), Evans (BMC), Scarponi ( Androni Giocattoli), Vinokourov (Astana) ve Gadret (AG2R La Mondiale).

 

 

Derken Ivan Basso yavaş yavaş atak yapmaya başladı. İlk dökülen Vinokourov oldu. Sonra Gadret tutunamadı. Önde Basso, Nibali, Scarponi, Evans dörtlüsü vardı. Bu turda sık sık bir arada görmeye alıştığımız isimler!

 

 

Derken Evans tempoya tutunamadı, ama müthiş bir çaba harcayarak geri geldi! Ancak Evans’ın geldiğini gören Basso tekrar tempoyu artırdı ve Evans bir daha yakalayamamak üzere ön gruptan koptu.

 

 

Artık 3 kişiydiler: Nibali, Basso ve Scarponi. Bu üçlü Garzelli’yi yakaladı. Garzelli etaptaki hedefini gerçekleştiremiyordu böylece. Şimdi önde Basso-Nibali-Scarponi-Garzelli dörtlüsü, arkada da bir araya toplanmayı başaran Evans-Vinokourov-Sastre-Gadret dörtlüsü vardı.

 

 

 

 

 

 

 

Günlerdir tek başına mücadele eden Evans’ın bacakları artık dayanamıyordu. Geride kalmaya başladı. Son bir gayret Vinokourov-Sastre-Gadret’yi tekrar yakaladı, bu sırada Garzelli öndeki gruba tutunamayıp gitgide gerilere düşüyordu.

 

 

Ancak Vinokourov hızlandı, o hızlanınca Evans gruptan koptu.

 

 

Arroyo da yalnızdı artık, Uran Uran dayanamamıştı. Arroyo pembe mayosu için var gücüyle tırmanıyordu.

 

 

Zirveye yaklaşılırken yağmur başladı. İniş çok tehlikeli olacaktı!

 

 

Derken öndeki üçlü zirveye ulaştı ve inişe geçti. Onların 55 saniye arkasından Vinokourov, Vinokourov’un 15-20 saniye kadar arkasından Sastre ve Gadret zirveye ulaştı. Evans zirveye ulaştığında lider üçlüyle arasında 1:42 fark vardı.

 

 

Arroyo zirveye ulaştığında lider üçlüyle arasındaki fark ise 1:55’ti. Pembe mayo Arroyo’nun elinden kayıp gidiyordu, Arroyo ancak ucuna yapışabilmişti. (Etap öncesi Arroyo, Basso’dan 2:27 öndeydi)

 

 

Derken işler karıştı: Dik ve virajlı, üstelik ıslak inişte Basso çok tedirgindi, çok yavaş iniyordu. 14. etapta müthiş bir iniş gerçekleştirmiş olan Nibali sık sık yavaşlayıp onu beklemek zorunda kalıyordu. Arroyo ise uçuşa geçmişti! Az önce ellerinden kayıp gitmekte olan pembe mayoya sıkı sıkı yapışmış bırakmıyordu! Önce Evans’ı yakalayıp geçti. Sonra Sastre-Gadret ikilisini yakaladı, onları da geçti. Vinokourov’a yetişmeyi başardı (ki Vinokourov da iyi bir inişçidir).

 

 

Basso’nun tırmanışta binbir zorlukla kazandığı zamanlar hızla eriyordu.

 

 

İniş bitti. Yağmur da bitti. Son tırmanış başlarken önce Evans, Sastre ve Gadret’yi yakaladı, sonra bu üçlü Vinokourov-Arroyo ikilisine yetişti. Epey güçlü bir beşli olmuşlardı. Öndeki 3’lüye karşı avantajdı bu. Kaldı ki öndeki Scarponi, diğerlerine pek de yardım etmiyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

15 km kapısı geçilirken fark 39 saniyeydi artık. Arroyo pembe mayosunu koruyacak gibi görünüyordu.

 

 

Ama işler umduğu gibi gitmedi. Arkadaki beşli çok iyi isimlerden oluşmasına rağmen, çok yorgundu ve kimse öne geçip tempo yapmıyordu. Arroyo çaresiz öne geçti ve gubu çekmeye başladı. Bu sırada iniş çilesinden kurtulan Basso ve Nibali tempoyu artırdılar. Fark giderek artmaya başladı. 10 km kapısı geçilirken fark 1:08’e çıkmıştı. Pembe mayo yavaş yavaş gene kayıyordu Arroyo’nun ellerinden.

 

 

Arkadaki beşli, 5 kişi olmanın avantajını bir türlü kullanamadılar. Basso ve Nibali ise çılgın bir tempo tutturdular, fark giderek daha hızlı artmaya başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

5 km kapısı 2:19’la geçildi. Zaman bonusu da düşünülürse pembe mayo Basso’daydı artık.

 

 

Son metrelerde Scarponi öne fırladı. Basso ve Nibali etabı ona bıraktılar, Finiş çizgisini Basso 2. sırada geçti ve 12 saniye de bonus kazandı, pembe mayoyu 51 saniye avantajla ele geçirdi. 3. Nibali oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık pembe mayo bekleniyordu. Pembe mayo 3:06 geriden geldi. Arroyo elinden geleni yapmış, ancak çabaları pembe mayonun gitmesini engelleyememişti, üzgündü.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine yıllarca konuşulacak bir etap oldu. Basso ve Nibali’nin fark 39 saniyeye indikten sonra müthiş bir eforla 3:06’ya çıkarmaları olağanüstüydü. Tabii Arroyo’nun muhteşem inişi de. Az kalsın başaracaktı, olmadı.

 

 

Evans ve Vinokourov da ellerinden geleni yaptılar, tek başlarına bundan iyisi olamazdı.

 

 

Etap sonucu:

1 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli 5:27:04

2 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo

3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo

4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 0:03:05

5 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale

6 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:03:06

7 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne

8 Carlos Sastre Candil (Spa) Cervelo Test Team

9 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step 0:05:27

10 Marco Pinotti (Ita) Team HTC – Columbia

11 Bauke Mollema (Ned) Rabobank

12 Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo

13 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank

14 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 0:05:31

15 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank

16 Dario David Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team 0:08:17

17 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini

18 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:10:44

19 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha

20 Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team

 

19. Etap sonunda genel klasman:

1 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo 81:55:56

2 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 0:00:51

3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 0:02:30

4 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli 0:02:49

5 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:04:00

6 Carlos Sastre Candil (Spa) Cervelo Test Team 0:05:32

7 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 0:06:00

8 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 0:06:22

9 Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo 0:12:44

10 Marco Pinotti (Ita) Team HTC – Columbia 0:13:40

11 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:15:23

12 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0:18:36

13 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:20:05

14 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:21:57

15 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 0:23:03

16 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank 0:26:38

17 Dario David Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team 0:29:50

18 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank 0:35:51

19 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 0:36:10

20 Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:40:48

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın