Giro d’Italia 16. Etap: Benat Intxausti Etabın Galibi

21/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 16. Etap: Valloire – Ivrea (238 km – Orta Seviye Tırmanış)

 

 

 

Giro d’Italia’ nın son hafta etabının ilk gününde bu kez kötü havadan eser yoktu. Kaçış grubu için çok uygun olan atakta etabın ilk 40 km’ sinde oluşan kalabalık grup bir türlü organize olamayınca yarışın son 20 km’ sinde kaderi de belirlenmiş oldu. Uzun tırmanışın ardından uzun iniş ve ardından düzlük ile biten etabın son 3 kilometresinde oluşan 3′ lü kaçış grubunda yer alana İspanyol bisikletçi Benat Intxausti, son 300 m’ deki sprinti ile etabın galibi oldu. İkinci sırayı Astana’ dan  Tanel Kangert alırken, üçüncülük ise Lampre Merida’ dan  Przemyslaw Niemiec ‘ in oldu. 

 

Son etaplarda olduğu gibi bugün de Vincenzo Nibali oldukça kontrollü bir etap çıkardı. Özellikle etabın son kısımlarında yer alan uzun ve virajlı inişte Michele Scarponi’ nin kaçmasına izin vermeyen Nibali, Cadel Evans’ ın 1:26 önünde genel klasman liderliğini sürdürdü. 14. etapta oldukça başarılı tırmanış performansı ile etabı kazanan ve bir anda genel klasman üçüncüsü Rigoberto Uran’ ın bir saniye arkasından 4.’ lüğe yükselenen Mauro Santambrogio (Vini Fantini – Selle Italia) ise bu sefer tırmanıştaki kötü performansı sonucu, bitiş çizgisinden etap liderinin 2:23 kötü bir dereceyle geçerek gene klasmanda 6.’ lığa geriledi. 

 

Betancur ve Nibali son 10 km içerisinde 

 

Bir günlük aradan sonra başlayan etapta bisikletçiler 78. km’ de Fransa topraklarından tekrar İtalya topraklarına geri döndü. Bugünün bir başka özelliği de sprint etaplarda fırtına gibi esen Mark Cavendish’ in doğum günü olması. Profesyonel kariyerinin 100. galibiyetini elde eden ‘Manxman’ bugün 28. yaş gününü kutluyor. Ancak Cavendish, etabın son 20 km’ sindeki zorlu tırmanışta pembe mayolu gruptan koparak mücadelenin gerisinde kaldı. 

 

Sprinterler ve kaçış grubunun oluşması için oldukça uygun olan etabın ilk bölümlerinde beklenildiği gibi herhangi bir atak gerçekleştirilmedi. Etabın 70. km’ sine kadar olan tırmanışlar ve son olarak da zorlu Col du Mont Cenis tırmanışı nedeniyle bisikletçiler ilk kilometrelerde peloton ile birlikte gitti. 

 

Arada bir kaç tane atak gelse de ilk ciddi atak 40. kilometre de geldi. 16 kişiden oluşan kalabalık bir grup pelotona atak çekti ve aradaki farkı hemen açmayı başardı. Kaçış grubunda, Danny Pate (Sky), Wilco Kelderman (Blanco), Eros Capecchi (Movistar), Jose Herrada (Movistar), Grega Bole (Vacansoleil DCM), Tobias Ludvigsson (Argos), Christian Meier (Orica GreenEDGE), Stefano Pirazzi (Bardiani), Matteo Rabottini (Vini Fantini), Jackson Rodriguez (Androni), Emanuele Sella (Androni), Jose Serpa (Lampre-Merida), Rory Sutherland (Saxo-Tinkoff), Gorka Verdugo (Euskaltel), Pieter Weening (Orica GreenEDGE) ve Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp) yer aldı. Bu gruptan Pieter Weening, Matteo Rabottini ve Stefano Pirazzi 15. etapta uzun süre kaçış grubunda yer almıştı. Pirazzi aynı zamanda etap öncesi tırmanış mayosunun da sahibi. Jackson Rodriguez ve Jose Herrrada’ yı ise bu yıl ki Giro’ da sık sık kaçış gruplarında görmüştük. Son olarak Ramunas Navardauskas ise 11. etapta zafere ulaşmıştı. 

 

Pembe Mayo sahibi Nibali ve Beyaz Mayo sahibi Betancur 

 

Daha sonra pelotondan Danilo Di Luca (Vini Fantani), Damiano Caruso (Cannondale), Darwin Atapuma (Colombia) ve Robinson Chalapud (Colombia) ayrıldı ve kalabalık kaçış grubuna katıldı. Son 90 kilometreye girildiğinde kaçış grubu ile pembe mayolu grup arasındaki fark 4 dakikanın üzerine çıktı. Bu anlarda kaçış grubundan Emanuella Sella sık sık atak çekmeyi denesede başarılı olamadı ve tekrar kaçış grubuna döndü. Son 80 km’ ye girildiğinde aradaki farkın 5 dakikaya kadar çıkmasıyla, Astana ekibi pelotonun liderliğine geçti. Bu andan itibaren Astana liderliğindeki peloton hızını arttırdı ve farkı son 64 km’ ye girildiğinde tekrar 4 dakikaya kadar düşürdü. 

 

Oldukça kalabalık bir kaçış grubu olmasına rağmen peloton temposunu çok iyi ayarladı ve son 53 km’ ye girildiğinde fark 2:30′ a geriledi. Bitişe 50 km kala fark 2 dakikanın da altına düştü. Farkın bu kadar azalmasından sonra kaçış grubundan ataklar da gelmeye başladı. İlk olarak Pieter Weening önderliğnde bir atak geldi. Ancak daha sonra Ramunas Navardauskas kontra atak yaptı ve Weening’ in grubunu yakaladı. Bu ataklar sayesinde fark da tekrar açılmaya başladı. 

 

Son 40 km’ ye girildiğinde kaçış grubu parçalandı. Danny Pate, Wilco Kelderman ve Emanuella Sella kaçış grubunun önünde çevirmeye başladı. Bu üçlü farkı açmaya çalışırken kaçış grubundan yalnızca Greg Bole, Stefano Pirazzi, Gorka Marcotegui, Ramunas Navardauskas ve Jose Herrada liderleri takip etti. 

 

Bitişe 30 km kala kaçış grubu ile takipçi grup arasındaki fark 15 saniye, ana grup ile ise 1:30 oldu. Son 25 km’ ye girildiğinde takipçi grup öndeki üçlüyü yakaladı. Ancak Katusha önderliğindeli peloton da farkı 45 saniyeye kadar indirdi. Etabın son ve oldukça zorlu tırmanışının başlamasıya, kaçış grubundan da kopmalar başladı. Yalnızca Navardauskas, Marcategeui ve Herrada üçlüsü birlikte kaldı. Son 20 km’ de pembe mayolu grubun sayısı da iyice azaldı. Maglia Rosa’ lı grup farkı 17 saniyeye kadar düşürdü. Daha önce pelotondan ayrılan Fabia Duarte (Colombia) öndeki grubu yakaladı. Daha önce kaçış grubundan kopan Pirazzi de Duarte ile birlikte öndeki grubu yakaladı .

 

Daha sonra bu gruptan yalnızca Duarte ve Pirazzi kaldı. Ancak bu ikilinin mücadelesi sonuç vermedi ve tekrar pembe mayolu grubu yakalandı. Bitişe 18 km kala bu sefer en iyi genç formasına sahip ve genel klasmanda Nibali’ nin 5 dakika gerisinde yer alan Carlos Betancur’ dan bir atak geldi. Zirveye yakın gerçekleşitrdiği bu atak ile Betancur inişe lider olarak girdi. Ancak Nibali bu ikiliyi yakaladı ve Cadel Evans, Scarponi, Uran gibi isimler bu grupta yer aldı. Ancak tırmanışta geride kalan genel 4.’ sü Santambrogio inişte de öndekileri yakalayamadı ve son 5 km’ ye 2 dakika geride girdiler.

 

Bitişe 3 kilometre kala Maglia Rosa’ lı gruptan Movistar’ ın yıldız isimlerinden Benat Intxausti önderliğinde bir atak geldi. Intxhausti ile birlikte Astana’ nın Estonya Şampiyonu bisikletçisi Tanel Kangert ve Lampre Merida’ nın Polonyalı sporcusu Przemslaw Niemiec 3′ lü oluşturdu. Bu üçlü ana grup ile olan farkını korudu ve son km’ ye birlikte girdi. Son 600 m’ de önce Niemec atak yaptı ancak temposunu uzun süre koruyamadı ve tam arkasını kolladığı sırada Intxausti  atağına başladı ve bitiş çizgisinden ilk sırada geçti. 

 

Intxausti zafere ulaşan isim 

 

Son 20 kilometrede başlayan zorlu tırmanışın son bölümlerinde geride kalan ve Nibali’ nin grubuna tutunamayan 14. etabın galibi ve genel klasman 4.’ sü Mauro Santambrogio ise, Nibali’ den ancak 2:10 gerisinden bitiş çizgisinden geçti ve ilk üç şansını zora sokmuş oldu. 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

POSN. NAME COUNTRY TEAM TIME D TIME BONUS
1 INTXAUSTI ELORRIAGA Benat ESP MOV 5:52:48 0:00 20″
2 KANGERT Tanel EST AST 5:52:48 0:00 12″
3 NIEMIEC Przemyslaw POL LAM 5:52:48 0:00 8″
4 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU GRS 5:53:02 0:14
5 EVANS Cadel AUS BMC 5:53:02 0:14
6 PELLIZOTTI Franco ITA AND 5:53:02 0:14
7 SCARPONI Michele ITA LAM 5:53:02 0:14
8 MAJKA Rafal POL TST 5:53:02 0:14
9 HERRADA LOPEZ Jose’ ESP MOV 5:53:02 0:14
10 BETANCUR GOMEZ Carlos A. COL ALM 5:53:02 0:14

 

16. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

POSN. NAME COUNTRY TEAM TIME D
1 NIBALI Vincenzo ITA AST 67:55:36 0:00
2 EVANS Cadel AUS BMC 67:57:02 1:26
3 URAN URAN Rigoberto COL SKY 67:58:22 2:46
4 SCARPONI Michele ITA LAM 67:59:29 3:53
5 NIEMIEC Przemyslaw POL LAM 67:59:49 4:13
6 SANTAMBROGIO Mauro ITA VIN 68:00:33 4:57
7 BETANCUR GOMEZ Carlos A. COL ALM 68:00:51 5:15
8 MAJKA Rafal POL TST 68:00:56 5:20
9 INTXAUSTI ELORRIAGA Benat ESP MOV 68:01:23 5:47
10 POZZOVIVO Domenico ITA ALM 68:03:10 7:34

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali (Astana) 
Puan Mayosu: Mark Cavendish (Omega Pharma-Quickstep) 
Tırmanış Mayosu: Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole-CSF Inox)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Carlos Betancur (Ag2r La Mondiale) 

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın