Giro d’Italia 15. Etap: Kar Kaplı Zirvede Giovanni Visconti Zaferin Adı

19/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 15. Etap: Cesana Torinese – Col du Galibier (149 km – Dağ Etabı)


 

 

Giro’ nun 15. etabında sporcuların en büyük düşmanı soğuk oldu. Özellikle ağır tırmanışlardan sonra iniş sırasında soğuk ile karşılaşan bisikletçiler karlarla kaplı Col du Calibier zirvesine geldiğinde rahat bir nefes aldı. Movistar formasını terleten İtalyan bisikletçi Giovanni Visconti etabın 40. km’ sinde oluşan kaçış grubunda yer aldıktan sonra son 10 km’ de tek başına yaptığı atak ile temposunu sonuna kadar koruyarak bitiş çizgisinden ilk sırada geçti. Son 3 km’ deki atağıyla Carlos Betancur dün elde ettiği 3.’ lükten sonra bugün de bitiş çizgisinden 2. sırada geçmesini bildi. Kürsüdeki son sıra ise Lampre Merida’ dan Michele Scarponi’ nin oldu. Betancur’ un elde ettiği ikincilik aynı zamanda ona En İyi Genç Bisikletçi formasını da kazandırdı. 

 

Maglia Rosa’ nın sahibi Vincenzo Nibali yarın ki dinlenme günü öncesinde bugün nispeten sakin bir etap geçirdi. Zorlu etap boyunca pelotonun kontrolünü elinde tutan Astana ekibi sayesinde 15. etapta da Nibali en yakın takipçisi Cadel Evans ile birlikte bitiş çizgisinden geçti. Giro son haftaya girerken, dinlenme günü öncesi böylesine bir etapta atak yapması beklenen Evans ise, Nibali ile birlikte giderek herkesi şaşırttı. Nibali ve Evans ile birlikte Sky’ ın tek umudu Rigoberto Uran ve dünün kazananı ve genel klasman 4.’ sü Maura Santambrogio da Nibali’ nin hemen arkasında bitiş çizgisinden geçti. 

 

 

Maglia Azurra (Tırmanış Mayosu) sahibi Stefano Pirazzi ise bugün başından beri kaçış grubunda yer alarak ve etabın başlarındaki Dağların Kralı kapısından ilk sırada geçerek mayoyu korumayı başardı. 

 

 

Giro’ nun organizatörleri dün Sestriere tırmanışını ardından bugünkü etapta da Galibier ve Cenis tırmanışlarının yoğun kar yağışı nedeniyle iptal edildiğini açıklamıştı. Ancak akşam saatlerinde hava şartlarının takip edildiği açıklaması gelmiş ve bugün sabah saatlerinde de tırmanışların kalacağı ancak Galibier tırmanışının 4 kilometre kısaltılarak, Marco Pantani Anıtı’ nın önünde sonlandırılacağı açıklandı. 1998 yılında Marco Pantani yine bu etapta ancak Tour de France sırasında son 45 kilometrede atağına başlamış ve sarı mayoyu kazanmıştı. 

 

2013 Giro son haftaya girerken, dün Nibali’ yi geride bırakarak kazandığı zaman bonuslarıyla da müthiş bir ilerleme kaydeden Mauro Santambrogio, genel sıralamada yalnızca 1 saniye geriden 4. sıraya yükseldi. Böylece bugünkü etap Nibali, Pantani anıtı önünde podyumun zirvesine etap kazananı olarak çıkabilecek mi?, Cadel Evans pembe mayo için atak yapacak mı?, Rigoberto Uran ve Mauro Santambrogio, kürsü mücadelesi hatta zirve için yeni bir mücadeleye girecek mi? soruları ile başladı. 

 

 

Geçilen ilk 40 kilometrenin ardından hiç bir bisikletçi pelotondan ayrılmadı. Son 98 kilometreye girilirken günün ilk tırmanışında da kimseden atak gelmedi. İnişe geçilirken tüm sporcular rüzgarlıklarını ve boyunluklarını soğuk  havadan korunmak için giymeye başladı. İkinci tırmanışın zirvesine yaklaşırken bisikletçiler kar kaplı arazinin arasından etaba devam etti. Bu sırada pelotondan da ataklar gelmeye başladı. Tırmanışın zirvesine ilk ulaşan isim Orica GreenEdge’ ten Pietr Weening oldu. Weening peloton ile farkı açarken onu yakalamaya çalışan bir başka grup daha oluştu. İnişin ardından son 70 kilometreye girilirken, Weening ile peloton arasındaki fark 2:30′ a kadar çıktı. Weening’ i yakalamaya çalışan, Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole), Matteo Robottini (Vini Fantini), Giovanni Visconti (Movistar), Robison Chalapud (Colombia), Rubiano Chavez (Androni Giacattoli), Francesca Bongiorni (Bardiani Valvole)’ den oluşan grup ise farkı 30 saniyeye indirdi. 

 

 

Son 63 kilometreye girildiğinde fark 4 dakikaya kadar çıkınca Astana ekibi bugün ilk defa pelotonun liderliğine geçti. Ön tarafta ise Weening’ Maglia Azura (Tırmanış Mayosu)’ lı gruba katıldı. Kaçış grubunun birleşmesiyle hızı da arttı ve peloton ile olan farkı son 58 kilometrede 5 dakikanın üzerine çıkardı. Son 50 kilometreye girildiğinde fark 6 dakikaya kadar çıktı. 

 

Son 40 km’ ye girilirken Lotto Belisol ve Ag2R La Mondiale ekipleri, pelotonun liderliğine geçti ve fark kapanmaya başladı. Son 35 km’ de fark 3:12 olarak ölçüldü. Son 30 km’ ye girildiğinde kaçış grubu 11 km’ lik Col du Telegrafi tırmanışına da başladı. Müthiş çalışan Lotto Belisol ve Ag2r ekipleri farkı 2 dk’ ya kadar düşürdü. Son 27 km’ ye girildiğinde Rubiano Chavez kaçış grubundan kopan ilk isim oldu. Bu sırada pelotondan Robert Gesink (Blanco), önderliğinde bir atak geldi. Gesink’ e Lotto Belisol ve Garmin-Sharp’ tan iki sporcu eşlik etti. Daha sonra Migeul Esteban (Euskatel Euskadi) de pelotona atak çekti. Gesink, diğer 2 sporcuyu koparmasına karşın Estaban, Gesink’ i yakaladı ve ikili birikte çevirmeye başladı. 

 

Son 26 km’ ye girildiğinde kaçış grubundan yalnızca Weening ve Pirazzi kaldı, diğerleri bu ikilinin temposuna ayak uyduramadı. Fark peloton ile 2 dakikada kalırken, Gesink ve Esteban ikilisi liderler ile olan farkı 1:30′ a indirdi. Son 25 kilometrede kaçış grubu tekrar birleşti ve sayısı 4′ e ulaştı. Bu sırada, Henao, Kiserlovski, Di Dula gibi isimler pelotona atak çekti ancak peloton liderliğindeki Astana ekibi herhangi bir reaksiyon göstermedi. Team Sky’ in önemli tırmanışçılarından olan Sergio Henao ve RadioShack’ ın tırmanışçısı Robert Kiserlovski takipçi grup olan Gesink ve Esteban’ ı yakaladı ve böylece 4 kişilik bir takipçi grup oluşmuş oldu. 

 

Bitişe 22 kilometre kala takip grubu farkı 1:22′ ye indirdi. Bu arada Danilo Di Luca (Vini Fantini) da Sergio Henao önderliğindeki takipçi grubu yakaladı. Bu sırada kaçış grubundan Giovanni Visconti’ den bir atak gldi ve farkı açmayı başardı. Yarışın liderliğini sürdüren Visconti, Maglia Rosa’ lı grup ile farkı 2:52′ ye çıkarmayı başarırken, Gesink, Henao, Kiserlovski, Di Luca’ lı grup ile olan farkı da 2 dk’ ya çıkardı. Visconti’ yi en yakın takip eden grup ise 1:30′ la başından beri içinde bulunduğu kaçış grubundan Pirazzi, Rabottini ve Weening oldu. 

 

 

Son 13 km’ ye girildiğinde etabın liderliğin sürdürüren Giovanni Visconti, son tırmanış olan Col du Galibier’ e başladı. Pirazzi liderliğindeki ilk takip grubu ile olan fark 50 saniyeye düşerken, Gesink liderliğindeki ikinci takip grubu ile olan fark 2 dakika oldu. Pembe Mayolu grup ise liderin 5 dakika gerisinde kaldı. 

 

Son 10 km’ ye girildiğinde Rabottini ilk kaçış grubundan ayrıldı ve Visconti ile olan farkı kapatarak 42 saniyeye kadar düşürdü. Bu sırada yağış da başladı. Hava sıcaklığı ise 4 santigrad olarak ölçüldü Maglia Rosa’ lı grup ise farkı 2 dakikaya kadar düşürdü. Bitişe 6 kilometre kala Visconti temposunu yeniden arttırdı ve takipteki Matteo Rabottini ile olan farkı 55 saniyeye çıkardı. 

 

Lider Visconti son 5 kilometreye girerken 2 dakika geriden gelen pelotondan, Samuel Sanchez ve Damiano Caruso’ dan atak geldi. Takipteki Rabottini ise temposunu kaybetmeye başladı. Visconti son 3 kilometreye girerken kar yağışının olduğu bölgeye de giriş yapmış oldu. Samuel Sanchez ve Damiano Caruso farkı ancak 1:45′ e kadar indirebildi. Ancak bu ikili temposunu daha fazla koruyamayarak tekrar pelotona katıldı. Carlos Betancur ile birlikte Michele Scarponi pelotuna atak çetki. Visconti’ yi yakalamak için bu ikili çok çaba sarf etti. 

 

Son 1 km’ ye girilirken Giovanni Visconti temposunu düşürmeden etaba devam etti. Son 700 m’ ye girdiğinde arkadaki grup çok yaklaşsa da Visconti bugünün kazananı olmayı başardı. Bitiş çizgisinden Betancur ikinci sıradan geçerken arkasından Scarponi 3. olarak geçti. Nibali, Evans ve diğer iddialılar birlikte bitiş çizgisinden geçti. 

 

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 4:40:48
2 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale 0:00:42
3 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:00:42
4 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:00:42
5 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia 0:00:47
6 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:00:54
7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:54
8 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:54
9 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:54
10 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:54 

 

 

15. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 62:02:34
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:01:26
3 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:02:46
4 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:02:47
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:03:53
6 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:04:55
7 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:05:12
8 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:05:32
9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:05:39
10 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:05:51 

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali (Astana) 
Puan Mayosu: Mark Cavendish (Omega Pharma – Quickstep) 
Tırmanış Mayosu: Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole) 

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Carlos Betancur (Ag2R La Mondiale) 

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın