Giro d’Italia 14. Etabı Liquigas-Doimo’dan Vincenzo Nibali kazandı

23/05/2010  //     //  Genel

 

 

İtalya Turu’nun 14. etabı olan 205 kilometrelik Ferrara – Asolo (Monte Grappa) etabını Liquigas-Doimo’dan Vincenzo Nibali kazandı. Pembe mayo ise Caisse d’Epargne’dan David Arroyo Duran‘a geçti.

 

Etap, 107 kilometrelik bir düzlükten sonra fazla zor olmayan yokuşların ardından 146. kilometrede 18.2 kilometrelik, yer yer %14 eğime ulaşan zorlu Monte Grappa tırmanışını içeriyordu. Bu tırmanışın ardından yaklaşık 26 kilometrelik zor ve tehlikeli bir iniş, arkasından da finişe kadar uzanan 15 kilometrelik bir düzlük vardı. Liquigas-Doimo takımı, etabı çok iyi analiz etmişti, çok başarılı bir taktik uygulamasını etapta ilk iki sırayı alarak ve genel klasmanda iddialı isimlerine çok değerli zamanlar kazandırarak sahneye koydu.

 

 Etabın başlarında William Bonnet (Bbox), Damien Monier (Cofidis), Alessandro Bisolti (Colnago), Steven Cummings (Sky), Markus Eibegger (Footon) ve Filippo Pozzato (Katusha)’dan oluşan grup erken bir kaçış gerçekleştirdi. Bisolti dışındaki isimler Monte Grappa tırmanışından önce yakalandılar.

Monte Grappa tırmanışının başlamasıyla birlikte Liquigas-Doimo takımının müthiş taktiği işlemeye başladı. Liquigas takımı pelotonun ön tarafına geldi. Çok iyi bir tırmanışçı domestik olan Sylvester Szmyd, tempoyu belirliyordu. Szmyd, temposuyla pelotonu silkeledi ve pek çok isim bu tempoya ayak uyduramayarak geride kaldı. Pembe mayoyu taşıyan Richie Porte da (Saxo Bank) bu geride kalan isimlerdendi. Vinokourov, Evans, Scarponi, Sastre gibi isimler ise Liquigas tırmanışçılarına tutunmayı başardılar. Arada Wiggins’ten bir atak geldi ama bu atak uzun ömürlü olmadı, Wiggins yakalandı. Epeydir solo kaçışta olan Bisolti de yakalandı.

Tüm bunlar olurken Liquigas’ın genel klasmandaki en iyi durumdaki ismi olan Robert Kiserlovski ise pembe mayoyu markaja almıştı. Yani etabın kontrolü tamamen Liquigas-Doimo takımındaydı.

Sylvester Szmyd Liquigas’ı çekti, pelotonu parçaladı, pembe mayoyu geride bıraktı ve görevini tamamladı. Temposunu kesti ve bu sırada Ivan Basso (Liquigas-Doimo), Vincenzo Nibali (Liquigas-Doimo), Cadel Evans (BMC) ve Michele Scarponi (Androni Giocattoli) öne atak yaptılar. Pek çok isim bu atağa ayak uyduramadı ve geride kaldı. Vinokourov ve Sastre de bunların arasındaydı.

Basso, Nibali, Evans ve Scarponi’den oluşan dörtlü, çok iyi çalışarak ve yardımlaşarak arayı gitgide açmaya başladı. Bu sırada Vinokourov, tur boyunca gördüğümüz gibi takım arkadaşlarından yardım alamadan tek başına bu dörtlüye yetişmeye çalışıyor, ancak fark gitgide artıyordu. Geriden gelen Sastre, Vinokourov’u yakaladı. İkili birlikte çalışarak arayı kapatmaya çalıştılar. İşte bisiklet sporunun ilginç yönlerinden biri: Genel klasmandaki en büyük rakiplerinizden biri, yeri geliyor o etapta en büyük dayanağınız oluyor.

Vinokourov ve Sastre’nin temposu, öndeki dörtlüyü yakalamaya yetmedi. Dört kişi olmanın avantajıyla Basso, Nibali, Evans, Scarponi dörtlüsü yakalanmadı ve tırmanışı tamamlayarak inişe başladı. Bu dörtlü içinde en iyi inişçi olan Nibali, iniş başlar başlamaz uçuşa geçti ve farkı giderek artırdı.

Bir diğer iyi inişçi olan Vinokourov ise Sastre’den daha hızlıydı. Sastre, Vinokourov’a ayak uyduramadı ve geriden gelenler tarafından yakalandı.

Liquigas-Doimo’nun taktiğinin ilk bölümü bitmiş ve ikinci bölümü başlamıştı. İlk bölüm, Sylvester Szmyd’in tırmanışta yüksek tempo vererek olabildiğince yarışçıyı silkeleyip geride bırakmasıydı, bu başarılı oldu. İkinci bölüm ise, Nibali’nin iniş yeteneğinden faydalanmaktı. Ayrıca dört kişilik grupta iki kişi olmanın avantajı da vardı. Nitekim Basso, Evans ve Scarponi’nin rüzgarına girdi, ve bütün işi onlara bırakarak kendini taşıtmaya başladı. Böylece hem Nibali farkı artırabilecek, hem de Basso yorulmadan Evans ve Scarponi ikilisi tarafından finişe kadar taşınmış olacaktı. Plan kusursuz işledi, Evans ve Scarponi’nin çabalamaları sonuç vermedi, Vincenzo Nibali etap galibiyetine ulaşırken ikincilik mücadelesinde Basso, finişe dinlenerek gelmenin avantajıyla kendisinden daha iyi sprinter olan Evans ve Scarponi’yi geride bırakmayı başardı.

Finiş çizgisini 3. Michele Scarponi (Androni Giocattoli) ve 4. Cadel Evans (BMC) geçti. Astana’dan Alexandre Vinokourov 1:34 geriden gelerek beşinci oldu. Pembe mayoyu taşıyan Richie Porte (Saxo Bank) ise 4:46 geriden gelerek pembe mayoyu Caisse d’Epargne’dan David Arroyo Duran’a kaptırdı. Yarınki zorlu Mestre-Zoncolan etabında pembe mayoyu David Arroyo Duran taşıyacak.

Etabın galibi Nibali, kazandığı zamanlarla Cadel Evans ve Alexandre Vinokourov’u geride bırakarak genel klasmanda sekizinciliğe yükseldi.

Ders niteliğinde bir etaptı. Yol bisikleti yarışlarında takım olmak neden önemlidir, domestikler ne işe yarar, etap nasıl analiz edilir ve nasıl taktik belirlenir, yarışçıların yeteneklerinden maksimum fayda nasıl sağlanır, bir grupta çoğunlukta olmak neden iyidir, çok net bir şekilde gözler önüne serildi.

Etap sonucu:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 4:57:51

2 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo 0:00:23

3 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli

4 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team

5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 0:01:34

6 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step 0:02:25

7 Bauke Mollema (Ned) Rabobank

8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini

9 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram

10 Marco Pinotti (Ita) Team HTC – Columbia

11 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team

12 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne

13 Xavier Tondo Volpini (Spa) Cervelo Test Team

14 Carlos Sastre Candil (Spa) Cervelo Test Team

15 Dario David Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team 0:02:31

16 Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d’Epargne 0:03:06

17 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 0:04:46

18 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Omega Pharma-Lotto

19 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank

20 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom

Genel Klasman:

1 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 61:22:54

2 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 0:00:39

3 Xavier Tondo Volpini (Spa) Cervelo Test Team 0:02:12

4 Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo 0:02:35

5 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:03:52

6 Carlos Sastre Candil (Spa) Cervelo Test Team 0:05:27

7 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:06:32

8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 0:06:51

9 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 0:07:15

10 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:07:26

11 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo 0:07:43

12 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli 0:09:02

13 Marco Pinotti (Ita) Team HTC – Columbia 0:10:23

14 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 0:10:45

15 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:11:11

16 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo 0:12:27

17 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 0:14:11

18 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0:14:21

19 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 0:14:26

20 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:17:45

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın