Giro d’Italia 13. Etap: Mark Cavendish Zafere Doymuyor

17/05/2013  //     //  Genel

 

 

 

Giro d’Italia 13. Etap: Busseto – Cherasco (254 km – Düz Etap)

 

 

Giro’ nun 13. etabında düne benzer bir manzara oluştu. Etabın başlarında oluşan kalabalık kaçış grubu yarışın ancak son 10 kilometresinde yakalanabildi. Etabın galibiyetini ise bu sefer grubun önünde, etrafında hiçbir takım arkadaşı olmayan Mark Cavendish, muhteşem hızıyla kazandı. İkinci sırayı ise RadioShack Leopard-Trek’ ten  Giacomo Nizzolo alırken, etabın üçüncüsü Argos-Shimano formasını terleten Luka Mezgec’ in oldu. Bu yıl Giro’ da etap galibiyeti bulunmayan Cannondale’ in spirnteri Elia Vivaini ise, son metrelerde domestiğinin verdiği tempoya uyamayarak etabı ancak 5. sırada bitirebildi. 

 

Dün bir kez daha pembe mayolu gruptan koparak büyük zaman kaybı yaşan Bradley Wiggins, bugün göğüs enfeksiyonu nedeniyle yarışı terk ettiğini açıkladı. 13. etabın ardından İtalyan bisikletçi Vincenzo Nibali, Cadel Evans’ ın önünde genel klasman liderliğini sürdürdü. 

 

 

13. etabın başında Bradley Wiggins’ in Giro’ dan çekildiği haberi geldi. 2 gündür hasta olduğunu söyleyen Bradley Wiggins, bugün bu sebepten dolayı yarıştan çekildiğini açıkladı. Böylece Sky ekibi, genel klasmanda 3. sırada yer alan Rigoberto Uran’ ı takım liderliğine seçti. Etabın ilk 18 kilometresi geride kaldığında pelotondan kimse atak yapmadı. Daha sonra Danilo Hondo (RadioShack Leopard), Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) ve Rafael Andriato (Vini Fantini-Selle Italia)’ dan oluşan bir kaçış grubu ortaya çıktı. Yarışın ilk 36 km’ si geride kaldığında kaçış grubu, peloton ile olan farkı 3:40′ a çıkardı. 

 

Daha sonra pelotondan bir kaç bisikletçi daha atakta bulundu ve öndeki kaçış grubunu yakaladı. Yarışın ilk 43 km’ si geride kaldığında Danilo Hondo (RadioShack Leopard), Giairo Ermeti (Androni Giocattoli), Rafael Andriato (Vini Fantini-Selle Italia), Pablo Lastras Garcia (Movistar Team), Tobias Ludvigsson (Team Argos-Shimano), Nicola Boem (Bardiani Valvole-CSF Inox) ve Lars Ytting Bak (Lotto Belisol) kaçış grubunu oluştrurdu.

 

Yarışın ilk 75 kilometresi geride kaldığında kaçış grubu ile peloton arasındaki fark 12 dakikaya kadar çıktı. Ancak son 130 km’ ye girildiğinde fark yavaş yavaş kapanmaya başladı ve 9 dakikaya geriledi. Bu kiloemtrelerde temposunu iyi ayarlayan peloton son 73 km’ sine girildiğinde fark 2:30′ a kadar indirdi. Son 46 km’ ye girildiğinde fark 1:30′ a kadar geriledi. Son 46 km’ deki 3. kategori tırmanışın başlamasıyla kaçış grubundan Nicola Boem, Lars Bak ve Lastras Garcia temposunu arttırak kaçış grubunu kopardı. Ancak bu üçlünün atağı pek de başarılı olamadı. Zirveye geldiklerinde kaçış grubu ile yalnızca 35 saniyelik bir avantaj elde edebildiler. 

 

Bu üçlü yakalandıktan sonra bu sefer Larstras Garcia tek başına kaçış grubunu koparttı ve arayı açmayı başardı. Son 25 kilometreye girildiğinde Lastras ile kaçış grubu arasındaki fark 28 saniyeye çıktı. Bu sırada kaçış grubundan sürekli kontra ataklar geldi. Bu kontra ataklar sonuç getirdi ve bitişe 11 kilometre kala kaçış grubu Lastras’ ı yakaladı. Ancak Maglia Rosa’ lı peloton da bu sırada kaçış grubu ile olan farkı 30 saniyeye kadar indirdi. 

 

Peloton farkı iyice kapatırken, bitişe 6.5 kiloemtre kala İtalyan bisikletçi Giampaolo Caruso’ dan bir atak geldi. Carusa ilk kilometrelerde temposunu oldukça yüksek tuttu ve kaçış grubu ile olan farkı açmaya başladı. Peloton ise kaçış grubu ile olan farkı iyice kapattığı sırada bu sefer pelotondan Di Luca atak yaptı ancak bu atak başarılı olamadı. Son 3 km’ ye girildiğinde, Caruso, kaçış grubunu yakalayan peloton ile olan farkı 14 saniyeye kadar çıkardı. Ancak Caruso temposunu daha fazla koruyamadı ve bitişe 2 kilometre kala pelotona dahil oldu. 

 

Son 2 kilometreye girildiğinde Orica GreenEdge ve Elia Viviani’ ye galibiyet kazandırmak isteyen Cannondale ekipleri pelotunun önünde hızı belirleyen takımlar oldu. Bu anlarda ise bu yıl ki Giro’ da alışık olmadığımız bir biçimde Mark Cavendish yalnız başına grubun önünde yer aldı. Son 600 m’ de Vivani’ nin domestiği temposunu arttırmasına rağmen Viviani onu yakalayamadı ve etrafında hiç bir takım arkadaşı olmayan Mark Cavendish atağına başladı ve yine bitiş çizgisine kadar hızını koruyarak 2013 Giro’ daki 4. galibyetini elde etti. 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

 • 1. Mark CAVENDISH, Omega Pharma-Quick Step, in 6:09:55
 • 2. Giacomo NIZZOLO, RadioShack-Leopard, at :00
 • 3. Luka MEZGEC, Argos-Shimano, at :00
 • 4. Brett LANCASTER, Orica-GreenEdge, at :00
 • 5. Elia VIVIANI, Cannondale, at :00
 • 6. Manuel BELLETTI, Ag2r La Mondiale, at :00
 • 7. Daniele BENNATI, Saxo-Tinkoff, at :00
 • 8. Filippo POZZATO, Lampre-Merida, at :00
 • 9. Anthony ROUX, FDJ, at :00
 • 10. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ, Androni Giocattoli-Venezuela, at :00

 

 

13. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

 • 1. Vincenzo NIBALI, Astana, in 52:38:09
 • 2. Cadel EVANS, BMC Racing, at :41
 • 3. Rigoberto URAN URAN, Sky, at 2:04
 • 4. Robert GESINK, Blanco, at 2:12
 • 5. Michele SCARPONI, Lampre-Merida, at 2:13
 • 6. Mauro SANTAMBROGIO, Vini Fantini-Selle Italia, at 2:55
 • 7. Przemyslaw NIEMIEC, Lampre-Merida, at 3:35
 • 8. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA, Movistar, at 4:05
 • 9. Domenico POZZOVIVO, Ag2r La Mondiale, at 4:17
 • 10. Rafal MAJKA, Saxo-Tinkoff, at 4:21

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali (Astana)
Puan Mayosu: Mark Cavendish (Omega Pharma -Quicktep)
Tırmanış Mayosu: Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Rafael Majka (Saxo-Tinkoff)

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın