Giro d’Italia 11. Etap: Ramunas Navardauskas, Garmin-Sharp’ ı Sevindirdi

15/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 11. Etap: Tarvisio – Vajont (Erto e Casso) (182 km – Orta Seviye Tırmanış)

 

Giro d’Italia 2013′ ün dün koşulan ilk dağ etabının ardından bugün de bisikletçiler orta seviye tırmanış olarak değerlendirilen zorlu etabında birbirleriyle kıyasıya mücadele ettiler. Etabın galibi ise bu yıl Tour de Romandie’ nin 2. etabında yaptığı sprint bitişle zafer elde eden Ramunas Navardauskas oldu. Litvanyalı genç bisikletçi etabın başlarında oluşan 20 kişilik kaçış grubunda yer aldı ve bitiş çizgisine kadar temposunu koruyarak Garmin Sharp için önemli bir galibiyet elde etti. İkinci sırayı yine kaçış grubundan Daniel Oss (BMC) alırken, üçüncü sırayı kaçış grubunda yer alan bir başka isim, Stefani Pirazzi (Bardiani Valvole-CSF Inox) aldı. 

 

 

Dünkü zorlu etabın ardından bugün kendilerini fazla yormayan Giro favorilerinden Vincenzo Nibali ‘Maglia Rosa’ yı giymeye devam etti. Cadel Evans ve Rigoberto Uran’ ın da takibi sürdü. 

 

 

Favoriler için zorlu ve sert geçen 10. etabın ardından, yaklaşık 60 km’ lik inişle başlayan 11. etapta,  60. km’ nin ardından kaçış yapan 20 kişilik kalabalık bir grup şekillendi. Bu grubun içerisinde Egoi Martínez (Euskaltel), Leonardo Duque (Colombia), Juan Jose Cobo (Movistar), Guillaume Bonnafond (AG2R), Jackson Rodríguez (Androni Giacattoli), Stafano Pirazzi (Bardiani Valvole), Paul Martens (Blanco), Daniel Oss (BMC), Cayetano Sarmiento (Cannondale), Johan Le Bon (FdJ), Vladimir Gusev (Katusha), Serge Pauwels (OPQS), Jens Keukeleire (Orica-GreenEdge), Yaroslav Popovych (RadioShack-Leopard), Salvatore Puccio (Sky) Patrick Gretsch (Argos-Shimano), Evgeni Petrov (Saxo-Tinkoff), Frederik Veuchelen (Vacansoleil) ve Danilo Di Luca (Vini Fantini) yer aldı. 

 

Giro’ nun başından beri bir türlü istediği sonuçları elde edemeyen Ryder Hesjedal’ ın takımı Garmin-Sharp, bugün B planına geçti ve Ramunas Navardauskas‘ ta 20 kişilik bu grubun içerisinde yer aldı. Kaçış grubu kolaylıkla Maglia Rosa’ lı grup ile olan farkı açtı. 

 

71. km’ de başlayan uzun tırmanışla birlikte dün de kaçış grubunda yer alan Pauwels, Popovych ve Rodriguez yine bir kaçış denemesinde bulundu. Bu üçlü 2 dakikalık bir fark oluştursa da temposunu uzun süre koruyamadı ve tekrar kaçış grubuna katıldı. İnişin başlamasıyla bu sefer Patrick Gretsch (ARG) atak yaptı. 5. etapta John Degenkolb ile şu anda elinde bir etap galibiyeti bulunan Argos-Shimano, Degenkolb’ un turdan çekilmesinin ardından tek adam takımı olmadığını ispatlamak için bugün planlarını Gretsch üzerine kurdu. Bireysel zamana karşı etabında da ilk 15′ te yer alan Gretsch, ne kadar formda olduğunu gösterdi ve hızlı bir şekilde 2 dakikalık fark açtı.

 

Bu kilometrelerde Nibali ve Astana ekibi pelotonun önünde kontrollü bir şekilde etaba devam etti. 

 

 

Son 25 kilometreye girildiğinde bu sefer tecrübeli isim Danilo Di Luca, atağını gerçekleştirdi ve Gretsch’ i yakalamak için büyük bir çaba sarf etti. Ancak bu atak başarılı olmadı. Bu sefer Navardauskas ve Oss’ tan bir atak geldi. İyi bir tempo yakalayan ikili bitişe 17 km kala Patrick Gretsch’ i yakaladı. İkili son 5 km’ ye kadar birlikte çevirdi. Ancak bu kilometreden sonra Navardauskas başarılı bir atak gerçekleştirdi ve Oss ile olan farkı açmaya başladı. Geçtiğimiz yılın Litvanya Zamana Karşı Şampiyonu Ramunas Navardauskas, en yakın rakibinin 1 dakika 8 saniye önünde bitiş çizgisinden geçti. 

 

 

Etabı ikinci sırada bitiren Oss’ un ardından bu sefer de sıra üçüncülük mücadelesine geldi. Danilo Di Luca’ nın atağına karşılık veren Stefano Pirazzi böylece üçüncüğü almış oldu. Di Luca ise arkadan gelen grupla birlikte bitiş çizgisinden geçerek 6. sırayı aldı. 

 

Pembe mayolu grupta ise Vincenzo Nibal, Cadel Evans, Rigoberto Uran ve Bradley Wiggins birlikte bitiş çizgisinden geçti. 

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

 • 1. Ramunas NAVARDAUSKAS, Garmin-Sharp, in 4:23:14
 • 2. Daniel OSS, BMC Racing, at 1:08
 • 3. Stefano PIRAZZI, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 2:59
 • 4. Salvatore PUCCIO, Sky, at 3:07
 • 5. Paul MARTENS, Blanco, at 3:07
 • 6. Danilo DI LUCA, Vini Fantini-Selle Italia, at 3:07
 • 7. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN, Euskaltel-Euskadi, at 3:07
 • 8. Serge PAUWELS, Omega Pharma-Quick Step, at 3:10
 • 9. Evgeny PETROV, Saxo-Tinkoff, at 3:11
 • 10. Jackson RODRIGUEZ, Androni Giocattoli-Venezuela, at 3:25

 

 

 

 

11. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

 • 1. Vincenzo NIBALI, Astana, in 43:26:27
 • 2. Cadel EVANS, BMC Racing, at :41
 • 3. Rigoberto URAN URAN, Sky, at 2:04
 • 4. Bradley WIGGINS, Sky, at 2:05
 • 5. Robert GESINK, Blanco, at 2:12
 • 6. Michele SCARPONI, Lampre-Merida, at 2:13
 • 7. Mauro SANTAMBROGIO, Vini Fantini-Selle Italia, at 2:55
 • 8. Przemyslaw NIEMIEC, Lampre-Merida, at 3:35
 • 9. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA, Movistar, at 4:05
 • 10. Domenico POZZOVIVO, Ag2r La Mondiale, at 4:17

 

 

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali (Astana)
Puan Mayosu:  Cadel Evans(BMC)
Tırmanış Mayosu: Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu:  Rafael Majka (Saxo Tinkoff)

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın