Giro d’Italia 10. Etap: Rigoberto Uran’ dan Sürpriz Galibiyet

14/05/2013  //     //  Genel

 

Giro d’Italia 10. Etap: Cordenons – Montasio (167 km – Dağ Etabı)

 

 

 

Giro d’Italia’ nın favoriler için kritik öneme sahip etaplarından biri olan 10. etapta zafer son tırmanışta bitişe 8 kilometre kala yaptığı sürpriz atakla bitiş çizgisinden ilk sırada geçen Rigoberto Uran Uran’ ın oldu. Son 3 km’ de pembe mayolu gruptan ayrılan Domenico Pozzovivo ise temposunu koruyarak ikinci sırada bitirdi. Vincenzo Nibali, bu yıl Giro zaferini ne kadar istediğini gösterircesine gruptan kimsenin onun önünde yer almasına izin vermeyerek etabı 3. sırada tamamladı. 

 

Giro’ nun başından beri şanssızlıklarla uğraşan Bradley Wiggins ise bugün fanlarını hayal kırıklığına uğrattı. Bitişe 3 km kala ana grubun temposuna ayal uyduramayan Wiggo, koptu ve bitiş çizgisinden 1:08 daha kötü bir dereceyle geçerek genel klasmanda Nibali’ nin 2:08 gerisine düşmüş oldu. 

 

Genel klasmanda Nibali ve Evans yerlerini korurken, Rigoberto Uran liderin 2:04 gerisinde 3. sıraya yerleşti. 

 

Süprizlerle, favori isimlerin kazalarıyla, vakit kaybetmeleriyle başlayan Giro’ nun en önemli etaplarından birinin startı ile birlikte 4 bisikletçi günün ilk atağını gerçekleştirdi. Ancak bu 4′ lü aralarında iyi organize olamayınca, kısa bir süre sonra tekrar pelotona katıldı. 167 km’ lik etabın ilk 15 kilometre geride kaldığında tüm peloton birlikte sürmeye devam etti. Daha sonra Elia Viviani, Daniela Bennati, Serge Pauwels’ in de yer aldığı 14 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Bitişe 127 km kala kaçış grubu peloton ile olan farkı 1.40′ a çıkardı.

 

Bu kilometrelerde Sky, Lampre ve BMC ekiplerinden kaçış grubunun yakalanması için herhangi bir hareket görülmedi. Son 115 km’ ye girildiğinde fark 4:15′ e çıktı. Özellikle ‘maglia rosa’ sahibi Vincenzo Nibali etap başından beri herhangi bir kaza veya mekanik arıza yaşamamak için sakin bir şekilde etaba devam etti. Yarışın ilk 60 kilometresi geride kaldığında ise fark açılmaya devam etti ve 5:20′ ye çıktı. Doğal olarak pembe mayolu Vincenzo Nibali’ nin takımı Astana pelotonun liderliğini yaptı. Daniele Bennati (TST), Kenny Dehaes (BEL), Elia Viviani (CAN), Tiago Machado (LEO), Yaroslav Popovych (LEO), David Millar (GAR), Thomas Dekker (GAR), Maarten Tjallingii (BLA), Jackson Rodriguez (AND), Serge Pauwels (OPQS, Oscar Gatto (VIN), Pim Ligthart (DCM), Pavel Brutt (KAT)‘ dan oluşan kaçış grubu farkı açmaya devam etti. 

 

Son 72 km’ ye girildiğinde fark 7 dakikanın üzerine çıktı. Daha sonra özellikle Daniale Bennati’ nin çabasıyla fak 9 dakikaya kadar çıktı. Ancak Astana’ nın tekrar ipleri eline almasıyla son 64 kilometreye girildiğinde fark tekrar 8 dakikaya düştü. Astana’ nın yanı sıra yaşadığı talihsizliklerin de etkisiyle genel klasmanda Nibali’ nin 1:16 gerisinde kalan Bradley Wiggins’ in takımı Team Sky’ da pelotonun önünde yer aldı. 

 

Son 60 kilometreye girildiğinde etabın ilk zorlu tırmanışının başlamasıyla peloton ile kaçış grubunun arasındaki fark kapanmaya başladı. Sky ekibinin liderliğinde fark 6 dakikaya kadar geriledi. Son 57 kilometreye girildiğinde Vincenzo Nibali’ nin zinciri attı. Bu sırada Sky’ ın arkasında pelotonun önünde yer alan Nibali sorunu düzelttikten hemen sonra tekrar pelotona katıldı. Tırmanışların başlamasıyla kan kaybetmeye başlayan kaçış grubundan Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli – Venezuela) bitişe 55 kilometre kala solo atağına başladı. Bu sıralarda geçen yılın Giro şampiyonu ve Ryder Hesjedal’ ın pelotonun gerisinde kaldığı görüldü.

 

Son 54 kiloemtre kala kaçış grubu yavaş yavaş dağılırken bu sefer pelotondan Pelizotti ve Diego Rosa’ dan bir atak geldi. Tırmanışlar sertleştikçe kaçış grubunun yanı sıra pelotondan da kopmalar başladı ve pelotonun sayısı 40′ a düştü. Son 52 km’ ye girildiğinde Pelizotti ile Jackson Rodriguez arasındaki fark 3:18′ e kadar düştü. 

 

 

Son 50 kilometreye gelindiğinde yarışın liderliğini yapan Jackson Rodriguez Dağların Kralı kapısından geçiş yaptı. Son 40 km’ ye girildiğinde Rodriguez ile Maglia Rosa’ lı grup arasındaki fark 3:30′ da kaldı. Bu sırada Nibali temposunu arttırdı ve pelotonun sayısı daha da azaldı. Son 40 km’ de fark inişin de etkisiyle aynı kaldı. Ancak Astana ekibi Nibali’ yi rahatlatmak için Sky ekibi ile fark açmak için inişte çok mücadele etti. 

 

Bitiş çizgisine 36 kilometre kala, pelotondan ayrılan ve öndeki rakiplerini tek tek yakalayan geçtiğimiz yılın İtalya Şampiyonu Franco Pelizotti, virajı alamayarak kendini bir anda yolun kenarındaki çiftliğin çitlerinin arkasında buldu. Ancak hemen kalkıp bisikletini sürmeye devam etti. Aynı yerde etabın liderliğini sürdüren Rodriguez’ de virajı almakta zorlanmış ancak son anda düşmekten kurtulmuştu. 

 

Bitiş çizgisine 33 kilometre kala Jackson Rodriguez ile Pelizotti arasındaki fark 2:39, pembe mayo ile ise 3:41 olarak ölçüldü. Son tırmanış öncesi düzlükte farkı tekrar 4 dakikanın üzerine çıkaran Rodriguez, bitişe 26 kilometre kala mekanik arıza yaşayınca, zaman kaybı yaşadı ve maglia rosa ile olan fark 3:30′ a düştü. Rodriguez’ i takip eden Serge Pauwels’ de Rodriguez’ i yakaladı ve ikili birlikte çevirmeye başladı. 

 

Son 20 kilometre kala  maglia rosa grubunda da Sky ve Astana takımları pelotonun liderliğini değişerek farkı kapatmaya başladı. Pembe mayonun grubu ile Rodriguez ve Pauwels arasındaki fark 1.25′ e kadar geriledi. 

 

Son 10 kilometreye girildiğinde Pauwels ve Rodriguez ikilisi ile ana grup arasındaki fark 24 saniye olarak ölçüldü. Bu arada bisikletçiler son tırmanışa da başlamış oldu. Daha sonra bu ikili pelotona katıldı. 

 

Son 9 km’ ye girildiğinde Dario Cataldo (Sky) ana grubun liderliğini yaptı. Cadel Evans, Vincenzo Nibali ve Bradley Wiggins birbirini kontrol ederek etaba devam etti.

 

Son 8 km’ de Team Sky’ dan Rigoberto Uran Uran’ dan sürpriz bir atak geldi. Bitişe 7 km kala Uran farkı 17 saniyeye kadar çıkardı. Bu anlarda Nibali ve Wiggins arka arkaya pedal çevirdi. Son 5 km’ ye girildiğinde Uran ile arkadaki ana grup arasındaki fark 30 saniyeye kadar çıktı. Bitişe 4 kiloemtre kala bu sefer Nibali, ana grubun başına geçti ve tempoyu yükseltti. Cadel Evans’ ta hemen Nibali’ nin yanına geldi. 

 

Son 3 kilometreye girildiğinde Benat Intxausti (Movistar), temposunu arttırdı ve pelotondan ayrıldı. Giro’ nun favorilerinden ve bu etapta aradaki farkı kapatmak için Nibali’ nin önünde yer almasının çok önemli olduğu Wiggins ise ana gruptan koptu. Daha sonra favorilerden bir başkası Scarponi de koptu ve Wiggins ile birlikte çevirmeye başladı. 

 

Son 2 km’ ye girildiğinde bu sefer Ag2r La Mondiale’ den Domenico Pozzovivo da Nibali’ nin grubuna atak çekti. Ancak Nibali uzunca bir süre farkın açılmasına izin vermese de Pozzovivo pes etmedi ve farkı açmayı başardı. 

 

 

Son km’ ye girilirken Intxausti, Uran’ ı yakalamayı başardı. Ancak daha sonra temposunu çok düşürdü ve çok yavaşladı. Tam da bu sırada ana grupta Vincenzo Nibali’ nin zinciri tekrar attı. Cadel Evans’ ta bunu fırsat bilerek hemen atak yaptı. Fakat Nibali, hızlıca zincirini dişlilere geçirdi ve Evans’ ı yakalamayı başardı. 

 

Rigoberto Uran ise temposunu iyice arttırdı ve bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim oldu. İkinci sırayı ise Domenico Pozzovivo aldı. Vincenzo Nibali ise ana grubun önünde sprint bitişe girercesine hızını arttırdı grubun önünde yer alarak etabın 3.’ sü oldu. 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

1 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 4:37:42
2 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale 0:00:20
3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:31
4 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:31
5 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:31
6 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:00:31
7 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2R La Mondiale 0:00:31
8 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard 0:00:47
9 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:01:06
10 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:01:08 

 

 

10. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 38:57:32
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:41
3 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:02:04
4 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:02:08
5 Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:02:12
6 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:02:13
7 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:02:55
8 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:03:35
9 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2R La Mondiale 0:04:17
10 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:04:21 

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali (Astana)
Puan Mayosu: Cadel Evans (BMC)
Tırmanış Mayosu: Stefano Pirazzi 

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Rafael Majka (Team Saxo-Tinkoff) 

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın