Giro Del Trentino Final Etabı – Pozzovivo Giro Del Trentino 2012 Galibi

20/04/2012  //     //  Genel

 

Belki de adını bir sonraki yıllarda farklı duyacağımız Giro Del Trentino’nun bu sezon 4. ve son etabı Castelletto i Brenzone’dan başladı ve 177,5 kilometre sonunda Passo Pordoi’de bitti. 3.etabın zorlu tırmanışında izlemeye değer performansıyla favori isimleri geride bırakan Domenico Pozzovivo(CSF) bugün Giro Del Trentino 2012 galibi kalabilmek için çok çalıştı.

 

 

 

 

Bugün gerçekleşen yarışta beklenen klasik kaçış sahnesi biraz geç sahnelendi. Ana gruptan ilk 50km boyunca kaçan olmaması izleyicileri bir an için farklı düşüncelere sürüklese de 62. kilometrede bu düşünceler her zamanki yerini aldı ve iki kişilik kaçış grubu oluştu. İşin gerçeği alışık olunan bu sahne ile yarışlara bir miktar heyecan katıldığı ortadayken yaklaşık 180km boyunca peletonun tek bir bütün halinde devam etmesi daha sıkıcı olabilirdi.

 

63. kilometrede Spidertech Takımı’ndan Vandborg ve Team Netapp sporcusu Hollenstein kaçışları sonrası peloton ile aradaki zaman farkını 55 saniyeye çıkarttılar. Temposunu yükselten ikili hızla ana gruptan uzaklaştırıken 75. kilometrede farkı 5 dakika daha iyileştirerek 5 dakika 55 saniyeye kadar yükselttiler.

 

88. Kilometrede bulunan ara sprint kapısından geçen ilk isim Vandborg olurken ikinci de Hollenstein oldu. Ana gruptan ayrılan Cominelli ikilinin 6 dakika 22 saniye gerisinden sprint kapısını geçen ilk isim olurken peleton da kaçış ikilisinin 7 dakika gerisinden yavaşça tempoyu arttırmanaya başladılar. Uzun bir süre aradaki fark 6 dakika 50 saniye civarlarında takılı kaldı. Ön grup temposunu zorlu tırmanışlarda koruyarak pelotonun temposuna eşitlemişti sanki.

 

126. kilometreye gelindiğinde ana grubun ortalama temposu 40,9km/s olmuştu. Daha önceki etaplardan daha fazla tırmanış ve dolayısıyla rakımın daha yüksek olması 4. günün sonuna gelen sporcuları etkiledi. Kapanmaya başlayan fark son 10km’de başlayan günün ve Giro Del Trentino’nun son tırmanışının başlamasıyla bir hayli azaldı. Liquigas ve hatta Ivan Basso liderliğindeki peloton tırmanışın 3. kilometresine girilirken kaçan ikiliyi ana gruba dahil etti.

 

Güne damgasını vuran olay ise daha tırmanışın yeni başladığı anlarda ilk etap sonunda genel klasman liderliğine oturan BMC’li Taylor Phinney’in sebep olduğu kazada yaklaşık 20 sporcunun düşmesi ve Farnese Vini’den Luca’nın sol omzunun üzerine yüklenemeyerek yarışı terk etmesi oldu.

 

Genel klasman lideri Pozzovivo(CSF) ön sıralarda yerini almışken Ivan Basso’da genel klasman iddaalısı olan takım arkadaşı Sylvester’a domestiklik görevini yapıyordu. Artık sona yaklaşıldıkça Androni Giacattoli’den Rojano kaçış denemesi gerçekleştirdi. Fakat bu sırada ana grup önüne gelen Capecchi tempoyu arttırarak buna izin vermedi. Bir süre sonra AG2R La Mondiale Takımı’ndan Hubert Dupont günün son kaçış denemesini güçlü bir şekilde ortaya koydu. Dupont’un kaçabileceğini düşünen Pozzovivo tırmanışın başlamasıyla 13 kişi kalan grubun önüne geçerek tempoyu iyice arttırdı ve Dupont’u gruba tekrar dahil etti.

 

 

 

 

Cunego(LAM), Kreuziger(AST) ve Slyvester(LIQ) genel klasman sıralamasında Pozzovivo’ya karşı üstünlük sağlamak için tempoya ayak uydurmak isterken önce Astana’lı Kreuziger ardından Cunego gerilerde kalmaya başladı. Son olarak Slyvester’ı da geride bırakmaya başlayan Pozzovivo’yu takip eden iki Kolombiyalı isim kaldı. Darwin Atapuma(COL) ve ikinci etabın ikincisi Carlos Betancur Genel Klasman değil ama etap galibiyeti için çabaladı.

 

Darwin’in başlattığı atağa Betancur’da katılınca genel klasman liderliğini garanti altına alan Pozzovivo temposunu bozmadı ve günü üçüncü tamamlayarak genel klasmanda Cunego’nun 40 saniye önünde Giro Del Trentino Lideri oldu ve vişne çürüğü mayonun 2012 sahibi oldu. Cunego ikinciliği alırkeni Slyvester 4. etapta aldığı dördüncülük ve zamanlamasıyla genel klasmanda üçüncü sıraya yerleşti.

 

 

Giro Del Trentino 4. Etap Sıralaması

 

1)   Darwin Atapuma COL 04:37:01
2)   Carlos Betancur AQS             3″
3)   Domenico Pozzovivo CSF             6″
4)   Slyvester Szmyd LIQ           17″
5)   Damiano Cunego LAM           17″

 

Giro Del Trentino 2012 Genel Klasman

 

1)   Domenico Pozzovivo CSF 12:57:40
2)   Damiano Cunego LAM           40″
3)   Slyvester Szmyd LIQ       1:04″
4)   Carlos Betancur AQS       1:12″
5)   Joan Rujano Guillen AND       2:07″

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın