Giro Del Trentino 3.Etap Galibi Colnago CSF – Dominico Pozzovivo

19/04/2012  //     //  Genel

 

Giro Del Trentino‘da bugün Pergine’den verilen 127 kişilik start ile 167,8 kilometre sonunda Brenzone’daki inişte bulunan finişte sonuçlandı. Klasik olarak yol bisikleti etaplı yarışlarında değişmeyen sahneler monotonluğunu korudu. İlk kilometrelerde sessiz kalan pelotondan 20. kilometreye yaklaşırken 5 kişilik kaçış grubu oluştu.

 

Kaçış grubunda bulunan isimler Felline(AND), Barta(NET), Frapporti(IDE), Vila(UTN), Montaguti(AGR) idi. 35. kilometreye yaklaşıldığında peloton ile kaçış grubu arasındaki zaman farkı 1 dakika 50 saniyeye adar çıktı. Ortalama 48,6km/s hızla Lampre – ISD Takımı liderliğinde ilerleyen ana grup yavaş yavaş kaçış beşlisini yakalamaya başladılarsa da 100. kilometreye kadar yakalayamadılar.

 

92. kilometrede bulunan günün ilk mavi mayo mücadelesi için kaçış beşlisi birbirlerini takip etmeye başladılar. Geçiş çizgisini gözüktüğünde atağa kalkan Team IDEA’dan Frapporti liderliği alırken Utencilnord Named Takımı’ndan da Vila ikinciliği elde eden isim oldu. Profesyonel takım statüsündeki AG2R La Mondiale Takımı’ sporcusu Montaguti’de bu ikilinin arkasından çizgiyi geçen ilk isim oldu. Geçiş sonrasında The Champion System liderliğinde peloton tempoyu iyice artırarak 102. kilometrede kaçış grubunu ana gruba dahil ettiler.

 

 

 

 

 

Günün ilk tırmanış kapısının bulunduğu Lumini yollarına yaklaşırken Michael Rodiriguez ve Pierre Rolland(EUR) kaçış denemesi gerçekleştirdiler fakat farkı en fazla 10 saniyeye kadar çıkartabildiler. Lumini tırmanışında ikili yakalandıktan sonra Tırmanış Lideri Mayosu mücadelesinde Colnago CSF ekibi harikalar yaratarak ilk üçü alan isim oldu. Brambilla liderliği, Pozzovivo ikinciliği ve Locatelli üçüncülüğü elde eden isim oldular. Yarışın 3 saatlik dilimi geride bırakılırken 48,6km/s olan ortalama hız Lumini tırmanışı sonrasında 44,1 km/s’e düştü.

 

Ayrıca Lumini tırmanışında ikiye bölünen ana grubun geride kalan bölümü tekrar ön grupla birleşerek kompakt bir şekilde ilerlemeye devam etti. Uzun süren sessizlik son tırmanış başladığında Liquigas Takımı’nın öne gelmesiyle bozuldu. Son 10 kilometrede Ivan Basso ve Capechi liderliğinde tırmanışa başlayan peloton eğimin yavaşça artmasıyla temposunu düşürdü. Tırmanışın başında kapatılmayan bir yol ayrımında Ivan Basso, Capechi ve Damiano Cunego yanlış yola girerek bir anda ana grubun arkasında kaldılar. Yolun dar olması sebebiyle tekrar ön tarafta yer bulmak için düşünürlerken etap galibiyeti şansları azalmıştı.

 

 

 

 

Bu durumu kendi lehine çalıştıran ve 2.etapta 2.gruptan tempo artıararak 1. gruba yetişme mücadelesi veren Colnago CSF sporcusu Domenico Pozzovivo  tırmanıştaki pelotonun liderliğini ele aldı. Tempoyu arttırarak Cunego, Keruziger gibi isimleri gerisinde bırakan Pozzovivo tek başına ilerlemeye başladı. En yakın takipçisi olan Liquigas’lı Slyvester yakalamak için çok uğraşsa da bunu başaramadı. Cunego gerilerde kalmaya başladığında Jose Rujano önce Kreuziger’i sonrasında Cunego’yu yakalayarak mücadeleye heyecan kattı.

 

Eğimin maksimum %22’yi bulduğu yollarda ortalama %15’lik eğim sporcuları bir hayli zorlarken Pozzovivo temposunu bozmadan selede oturarak finişe ilerledi. 4 saat 4 dakika süren 167,8 kilometrelik etapta en yakın rakibine 23 saniye fark açan sporcu aynı zamanda Giro Del Trentino Genel Klasman Lideri Moayosunu aldı ve ikinci sırada olan Cunego ile arasındaki farkı aldığı 10 saniyelik bonifikasyon ile 25 saniyeye çıkarttı. Etap sonunda kinci Liquigas Takımı’ndan Slyvester Szmyd olurken Rujano’nun geçmesine izin vermeyen İtalyan sporcu Cunego üçüncülüğü elde etti.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın