Giro Del Trentino 2. Etap Galibi Damiano Cunego Oldu

18/04/2012  //     //  Genel

Giro Del Trentino’da bugün Mori – Sant Orsola Terme arasındaki 152 kilometrelik etap sonuçlandı. İtalya’nın zorlu tırmanışlarının hakim olduğu yarışta sporcuların kendilerini Giro d’Italia için hazır duruma almalarına büyük anlamda yardımcı oldu.

 

 

 

 

Yarışın 17. kilometresine kadar ana grup sessizliğini korurken Frapporti (IDE), Forero (COL), Friedmann (CHP) ve Mucelli (UTN) dörtlüsü atak başlatarak ve 3 kilometre içerisinde farkı 56 saniyeye kadar çıkarttılar. Henüz 29. kilometreye gelinmişti ki peleton sanki durmuş gibi kaçış grubu farkı hızla 4 dakikaya kadar çıkarttı. Vigalo Vattaroya tırmanma sırasında 4:56’lık zamana ulaşan fark uzun bir süre için sabit kaldı.

 

 

 

 

 

 

52. kilometrede fark tekrar açılmaya başladı ve 67. kilometrede 6 dakika 5 saniyeye kadar ulaştı. 92. kilometredeki Giro Del Trentino’nun ilk mavi mayo mücadelesinde birinciliği Friedmann alarak puanı topladı. Arkasından gelen Mucelli ikinciliği alırken Frapparti ‘de üçüncülüğü elde eden diğer isim oldu.

 

 

 

 

96. kilometrede Paulo Fersina tırmanışına yaklaşırken  kaçış grubu ile fark tekrar düşmeye başladı. Palu Fersina tırmanışı başladığında 4 dakika 10 saniye olan fark giderek azalırken kaçış grubundan da kopmalar başladı. Forero(COL), Friedmann(CHP) ve Mucelli(UTN) derken kaçışını temposunu koruyarak sürdürebilen sadece Team IDEA’dan Frapporti kalmıştı.

 

Giderek eğimin artması ve hava şartlarınında kötüleşmesiyle yağış başladı. Kısa sürede şiddetini arttıran yağış sporcuları zorlu tırmanışta bir hayli yorarak finiş mücadelesi için solo kaçışları engelledi. Frapporti’de bu sırada temposunu koruyarak son tırmanış öncesi bulunan inişe geçerek farkı korumaya çalışsa da bunu başaramadı.

 

Son 10km içerisinde tırmanışında başlamasıyla temposunu iyice kaybeden Frapporti’yi Astana liderliğindeki peloton yakaladı. Artık merakla beklenen favori isimlerin mücadelesi finiş için ilerlemekteydi. Palu Fersina tırmanışında 2’ye bölünen ana grupta İtalyanların en çok destek verdiği Liquigas’lı isim Ivan Basso geride kalmıştı.

 

 

 

 

 

Uzun süre Astana’lı Janez Brajkovic pelotonun liderliğini sürdürmesiyle son tırmanışta yorgunluğuna yenik düşerek gerilerde kalmaya başladı. Ön grup içerisinde kalan tek Astana’lı Roman Kruiziger yağmurluğunu çıkartarak grubun önlerinde yerini aldı. Lampre Takımı 4 kişi ile ana grup önlerinde yerini alırken Kruiziger ile mücadele edecek en önemli iki ismi Damiano Cunego ve Michele Scarponi iyi durumdaydı.

 

Son kilometre içerisine girildiğinde ana grup hareketlendi ve kopmalar artmaya başladı. Son 300 metre kala Kreizuger güçlü bir atak başlattı fakat Damiano Cunego peşini bırakmadı. Atağa atakla cevap veren Cunego son 100 metre kala tekrar liderliğe ele aldı ve 3 saat 59 dakika 30 saniye süre ile etabın galibiyeti almayı başardı.

 

Bu mücadeleyi zeki bir şekilde takip eden AG2R La Mondiale Takım’ından Carlos Betancur son anda Kreizugier’i geçerek ikinciliği elde eden isim oldu. Kreizugier ise 3.lüğü alabildi. Ana grup içerisinde bulunan BMC ‘li Matias Frank ise genel klasman lideri mayosunu 3. etapta taşıyacak isim olarak 7. sırayı aldı.

 

Giro Del Trentino 2. Etap Sıralaması;

 

1 Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD) 3:59:30
2 Carlos Betancur (Col) Acqua&Sapone
3 Roman Kreuziger (Cze) Astana
4 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:03
5 Franceso Reda (Ita) Acqua&Sapone
6 Hubert Dupont (Fra) AG2R-La Mondiale
7 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
8 Marc de Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:09
9 Alesandro Bisolti (Ita) Team Idea
10 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp

 

 

Giro Del Trentino 2.Etap sonrası Genel Sıralama;

 

1 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
2 Roman Kreuziger (Cze) Astana 0:00:03
3 Carlos Betancur (Col) Acqua&Sapone 0:00:07
4 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:00:09
5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD 0:00:10
6 Francesco Reda (Ita) Acqua&Sapone 0:00:16
7 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:19
8 Miguel Angel Rubiano (Ita) Androni-Giocattoli 0:00:27

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın