Giro 9.Etapta Kaza Sonrası Sürpriz Galip Francisco Ventoso

14/05/2012  //     //  Genel

 

 

İtalya Bisiklet Turunun kısa etaplarından biri olan 9.etap San Giorgio nel Sannio’dan 191 sporcu ile start aldı. Dünkü etapta yarıştan çekilen Daniele Bennati(RadioShackNissanTrek) ve dün kaza yaparak bugün start alanında yer almayan Dennis Van Winden(Rabobank)’siz alınan 9. yarış günü, ilk haftanın güzel havası, kapalı ve 14 derece sıcaklığa yerini bıraktı.  Sakin geçeceği beklenen, ancak son 5 kilometredeki teknik iniş ve keskin virazjlar ile son kilometrelerin tedirginliği, korkulanı beraberinde getird. Bugün için sprintte beklenen yıldız isimler korkulan virajlardan etkilenirken günün galibi sürpriz isim Francisci Ventoso(Movistar), Pembe mayo etkilenmedi ve genel sıralamada bir değişiklik olmadı.

 

 

 

191 kişi ile alınan 166 kilometrelik turun kısa etabında kaçış grubu etabın 13.kilometresinde oluştu. 3 sporcu ile oluşan kaçış grubunda Pierre Casaux(Euskaltel), Brian Bulgac ve Martijn Keizer(Vacansoleil) vardı. Kaçış grubu, etabın 36.kilometresinde ana gruba 4 dakika 10 saniye fark açarak, uzun soluklu kaçış macersını başarılı şekilde sürdürmeyi garantiledi. Ancak bugünkü profilde en kötü ihtimalle son kilometredeki inişlerde sonlanması tahmin ediliyordu. Ancak kaçış grubu maalesef bu aşamalara kadar dayanamadı. Finişe 30 kilometre kala 2 kişinin kaçıştan koparak ana gruba dahil olduğu görüldü. Casaux ve Bulgac’ın kaçıştan kopması ile kaçışına solo devam etmekte kararlı görünen Martijn Keizer finişe 17 kilometreye kadar dayanabildi sonrasında ana gruba dahil oldu.

 

Son 20 kilometreden itibaren Pembe Mayo-Ryder Hesjedal ve takımı Garmin Barracuda ana grup önünde konumlanarak kazadan uzak kalmaya çalıştı. Garmin treni, finişteki mücadeleye dinç bir lider sokmak amacıyla tempo tutarken diğer genel sıralama iddialıları takımlar; SKY, Lampre, Astana ve Liquigas’da liderlerini finişe taşımak üzere önde trenlerini oluşturmuştu. Bu yıl İtalya Bisiklet Turunun süper yıldızı olmayınca özellikle son 10 kilometrede sayısız kaçış denemeleri, atak yapan sayısız isim de önceki yıllarda Contador isminin varlığıyle tedirgin olup kendilerini bastırırken, bu yıl tabiri caizse meydanı boş bulup ya tutarsa(!) ataklarını denerken ekranlara yansıyor. Bugün yine son 8 kilometrede ilk olarak Colnago atağıyla başlayan ana grup silkeleme çabaları, finişe 7 kilometre kala 2 Katusha’lının atak çekerken görülmesine sebep oldu. Şaşırtan o ki; bu Katusha’lılardan biri genel sıralama iddialısı Joaquim Rodriguez idi. Acaba Rodriguez’den muhteşem bir solo finiş mi geliyor diye düşünenler de olmuştur.

 

Ancak Joaquim Rodriguez ile atak yapan diğer katusha’lı takım arkadaşı erken pes edip liderini tırmanışta yanlız bırakınca hatalı atağın cezasını ana grup gerilerine düşen Rodriguez çekecekti. Rodriguez kaçış denemesinin başarısızlıkla sonuçlanacağını zamanında fark edip, ana gruba dahil oldu. Artık ana grup önlerinde konumlanmaya çalışan ve finişteki sprint için konum kollayan yıldız sprinter isimler görülmeye başlandı. Son kilometre kapısından girilirken; ana grubun önünde Matthew Goss’u çeken Brett Lancester ve Dünya Şampiyonluk mayosu ile Mark Cavendish görülüyordu. Korkulan keskin virajlara gelindiğinde sorunsuz atlatılan 2 viraz ardından son 300 metrenin sola doğru keskin virajında korkulan oldu. Farnese Vini takımından Filippo Pozzato hızlı girdiği virajda yanlış fren kullanınca Kırmızı mayoyu taşıyan Matthew Goss’a çarptı. Goss kaçınılmaz düşüşte her ne kadar kollarını ve köprücük kemiğini koruduysa da düşüşü kalça kemiğyle karşıladığından uzun süre yerden kalkamadı. Tabii bu kaza domino taşı etkisiyle bir çok ismi etkilemişti. Bunlardan biri de Dünya Şampiyonu Mark Cavendish oldu. Cavendish zamanlı ve dengeli freni ile kazadan sadece etap galibiyetini kaybederek etkilendi. Goss haricindeki düşen isimler ise; Danilo Wyss(BMC), Nikolas Maes(Omega Pharma QuickStep), Thomasz Marczynski(Vacansoleil) oldu.

 

Kaza sonrası etap galibiyeti için ana grup önünde hızlı davranıp iyi konum kapan Movistar’lı Francisco Ventoso günün sürpriz ismi olarak etap galibiyetini aldı. Ventoso; “Çok zor bir hafta oldu. Böyle büyük bir grupta bu tarz bir galibiyet almak gerçekten zor. Bütün hafta enerjimi bu tarz bir finiş için koruyordum. Son virajın yanlış yere konulduğunu düşünüyorum. Ekip olarak, kazandığımız için mutluyuz.” dedi. Kaza sonrası hızlı davranıp kaza şokunu atamayan ve iyi yer kapamayan Fabio Felline(Androni Giocatttoli) etabı 2.olarak tamamladı. Son 8 kilometrede atak yapıp kaçış deneyenlerden biriydi. İyi konum kapamadığı için ikincilikle günü tamamlayan 22 yaşındaki İtalyan sporcu finiş sonrası gidona vurarak kendisine tepkisini gösterdi. Pembe Mayo, Ryder Hesjedal, kazanın hemen önünde gerçekleşmesine rağmen profesyonelce kaza alanında sıyrılıp ön grupta finişe girmeyi başardı. Genel sıralamada bir değişiklik olmadı.

 

 

 

9.Etap Finiş Sıralaması:

 

1     Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team     3:39:15
2     Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
3     Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
4     Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
5     Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
6     Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
7     Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda
8     Matthias Brandle (Aut) Team NetApp
9     Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
10     Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team

 

 

 

 

9.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1     Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda     36:02:40
2     Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team     0:00:09
3     Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team     0:00:15
4     Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team     0:00:35
5     Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:00:40
6     Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale     0:00:45
7     Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep     0:00:46
8     Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan     0:00:48
9     Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale     0:00:52
10     Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling     0:00:53

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın