Giro 7 Etap Galibi Paolo Tiralongo-Pembe Mayo: Ryder Hesjedal

12/05/2012  //     //  Genel

 

İtalya Bisiklet Turu’nun ilk haftasını bugünkü etap ile geride bırakırken 7.etabın haftasonuna özel zirve finişi Cumartesi eğlencesi tadında geçti. İzleyicilerin özlemle beklediği haftasonu, tırmanışların başlaması ve  Giro 2012’nin ilk zirve finişi etkisiyle,  genel sıralamadaki sprinterlerden dünden geriye kalmayı başaranlar yerlerini Giro ruhuna yakışır tırmanışçılara terk etti. 21 gün için gerçek genel sıralama iddialılarının konum oluşturmaya, zaman avantajları ile mücadele edecekleri genel sıralama mücadelesi aslında ilk etaptan beri devam ediyordu. Bireysel zamana karşı, takım zamana karşı, sprint etapları derken ilk günden zamanı iyi değerlendiren bugünkü gibi dağlık etapların başlamasıyla öne çıkacaktı. Tıpkı Ryder Hesjedal’ın ilk günden performansı sıkı tutup bugün pembe mayo ile ayrılması, Michele Scarponi’nin ise ilk etaplardaki zamanlamalarını iyi tutamaması sebebiyle bugün genel sıralamada saniye ile listenin  sırasında bulunması gibi. Garmin-Barracuda takımı, 5.etapta Taylor Phinney’i yalnızlığa terk edip tepkileri toplarken Ryder Hesjedal için tüm eleştirileri göze almıştı. Bugün ise Garmin Hesjedal ile Hem Pembe Mayo, hem de Beyaz mayo ile günü tamamladı. Zirve finişinde muazzam mücadelede, günü son 20 metredeki atak ve galibiyetle bitiren Paolo Tiralongo’nun heyecan dolu finişi ardından genel sıralamada pembe mayoya 15 saniye farkla genel sıralama 2.si olarak tamamladı.

 

 

Dün 6 etapta 4 sporcunun yarıştan çekilmiş olması sebebiyle, bugün 194 sporcu Recanati’den 205 kilometrenin zirve finişinde sona ereceği 7.etaba start aldı. Starttan hemen sonra güne agresif ataklarla başlayan 4 sporcu ilk kilometrelerde günün kaçış grubunu başlattı. 4 kişilik kaçış grubunda Matteo Rabottini(Farnese Vini-Sele italia), Mirko Selvaggi(Vacansoleil), Fumiyuku Beppu(Orica-GreenEdge) ve Reto Hollenstein(Netapp) vardı. Profilinde 2 tırmanış kapısı ardından  zirve finişi tırmanışını barındıran 7.etap için kaçış grubu tempoyu yüksek tutarak tırmanışlar öncesi zaman farkını açmaya başladı. Henüz etabın 42.kilometresinde günün maksimum zaman farkı olan 9 dakika 15 saniyelik zaman avantajı açmayı başardılar.

 

Kaçış grubunda olup genel sıralama için risk teşgil eden tek isim Reto Hollenstein(netapp) idi. Pembe mayo ile arasında sadece 1 dakika 22 saniye olan Hollenstein için kaçışın zaman farkı, etap içerisinde sanal genel sıralama liderliğini temsil ediyordu. Ancak 4 kişilik kaçış grubu tırmanışların başlamasıyla eğimlere karşı mücadelede yorgunluk emarelerini göstermeye başladı. Ana grup önünde gün boyu kaçışa müdahale için ana gruba tempo veren Pembe Mayonun takımı Lampre-ISD özellikle tırmanışlarda zaman farkını kapatmaya başladı. Elbette bu efor sadece güne Pembe Mayo ile başlayan Adriano Malori için değil, bugünkü zirve finişini iyi değerlendirip genel sıralamada sprint etaplarında kaybettiği zamanları kapatmaya çalışacak Lampre takım lideri Michele Scarponi içindi. Muhtemelen Adriano Malori güne başlarken, gün sonunda mayoyu kaybedeceğini biliyordu.

 

Günün zorlu tırmanışları ile finişe 40 kilometre kala kaçış grubunun zaman farkı 5 dakika 33 saniyeye düşmüştü. Bu zaman farkı ile Hallonstein hala turun sanal lideri konumunda zaman avantajını yakalamış görünüyordu. Üstelik ana grup önünde tempo veren Lampre takımı da yorgunluk emareleri baş göstermişti. Etabın nabzını iyi değerlendiren Garmin Barracuda takımı hamle sırasının kendilerine geldiğini gösterircesine ana grup önündeki liderliği Lampre’den devir alarak adeta Takım Zamana Karşı performası segiledi. Bu etapta kaçışın yorgunluğu ve Garmin’in uyumu doğru zamanlama ile öne gelerek verilen tempo karşısında kaçış grubu zaman farkı hızla azalmaya başladı. Kaçış grubundaki Matteo Rabottini(Farnese) yakalanacaklarını anlayınca muhtelemel bacaklarını da iyi hissedince solo kaçışını başlattı. Finişe 20 kilometre kala zaman farkı 2 dakikaya inmişti.

 

 

Zirvesinde finişi barındıran 19,1 kilometrelik tırmanış mesafesi ile Rocca di Cambio tırmanışına geçildiğinde henüz eğimin zorlu olmadığı bölümlerde ana gruptan sayısız kaçış denemeleri başladı. 16 kilometre kala günün şanssız kaçanı Colnago takımından Stefano Pirazzi atağını yaptı.Pirazzi atağına Movistar’dan Jose Herrado Lopez cevap verdi. 13,7 kilometre kala solo kaçış yapan Matteo Rabottini’yi yakalayıp geçen Pirazzi kaçışa Jose Herrado Lopez ile devam etti. İkili yaklaşık 15 saniyelik zaman farkıyla önde ilerlerken iniş sonrası sağa doğru dönülen virajda Organizasyon motorunun fren yapması neticesinde fren yapmak zorunda kaldı. Kaçıştaki performansında temposunu oturtmuş görünün Pirazzi’nin bacaklarının iyi olduğu ve belki günü başarıyla tamamlama şansı bu fren ile son buldu. Finişe 1600 metre gerçekleşen bu olay sonrası temposunu yakalayamayan Pirazzi ana gruba dahil oldu. Jose Herrado Lopez ise tek devam etse de 600 metre kala o da yakalandı.

 

 

İşte tam bu aşamada, eğimin yaklaşık %10’u bulduğu dik eğimi değerlendiren Michele Scarponi(Lampre) atağını yaparak ana grubu zorlu eğimde silkelemeyi başardı. Ancak Scarponi atağına tek cevap veren Paolo Tiralongo pes edeceğe benzemiyordu. Tırmanışların süper domestiği Tiralongo sinişe 20 metre kala son gücünü de kullanıp atağını yaptı ve zirve finişli 7.etabın sahibi olarak günü tamamladı. Bugünün kazananı genel sıralamadaki iddiasını da arttırarak 2.sıraya yerleşti. Ve Pembe mayoya sadece 15 saniye farkı bulunuyor. Michele Sparconi etabı 2.sırada tamamladı. Hem 3 saniye finiş farkı hem de 2.lik bonifikasyonu ile genel sıralmadaki zaman farkını azaltmayı başardı. Finişi 3.geçen ise Frank Schleck oldu. Schleck genel sıralamada 12.sıraya çıktı. Bugün doğum günü olan Katusha takımının güçlü ismi Joaquim Rodriguez 4. oldu. Genel sıralamada 3.sıraya yerleşen Rodriguez Pembe mayoya sadece 17 saniye uzakta.

 

Rocca di Cambio zirve finişinde günün dier kazananı Ryder Hesjedal(Garmin Barracuda) oldu. Etabı Tiralongo’nun 3 saniye ardından ve 5.sırada girerek tamamlayan Hesjedal bugün Pembe Mayoyu Malori’den almayı başardı.

 

 

 

7.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 5:51:03
2 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
3 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:00:03
4 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team
5 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:05
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:09
7 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team
8 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale

 

 

 

 

7.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 26:16:53
2 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:00:15
3 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:00:17
4 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda 0:00:21
5 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda 0:00:26
6 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team
7 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:00:35
8 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:40
9 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 0:00:45
10 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:00:46

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın