Giro 20 – Kraliçe Etap: Stelvio Zirve Finişinde Thomas de Gendt Sürprizi

26/05/2012  //     //  Genel

 

 

2012 İtalya Bisiklet Turu’nun son dağlık etabı, 219 kilometrelik mesafesinde 5 zorlu tırmanış ve sonuncu tırmanışın zirfesindeki tarihi finişte Belçika’lı Thomas de Gendt(Vacansoleil) hem Stelvio zirvesinin hem de kendi kariyerinin tarihini yazdı. 25 yaşındaki kariyerinin ilk büyük tur galibiyetini alan sporcu, 62 kilometrelik kaçışında zorlu eğimlere karşı verdiği solo savaşını etap galibiyeti ile taçlandı. Pembe mayo için tehlikeli yakın olan zamanlamalara sahip sporcuların son dağlık etapta kopacağı öngörüleri yine yıkılsa da Joaquim Rodriguez dün Hesjedal’a kaybettiği zamanları geri alıp mayosunu korumayı başardı.

 

 

İşte tüm Giro boyunca ümitlerin bağlandığı, etaba yaklaştıkça stresin arttığı 2012 Giro’nun Kraliçe etabı profili. İtalya Alplerinde seçilen bugünkü etap profili için eminim ki sadece bisiklet fanatikleri değil, dünya geneli tüm yol bisikletçileri antrenmanlarını yarışı izlemek üzere ayarlamıştır. Bu etabı bitirebilen isimlere saygı sonsuzken, bir de etabın 20.gün yorgunluğuna seçilmiş olması, bugün için startı alabilen her ismin cesareti hayranlık uyandırıcıydı. Caldes’den alınan start sonrası 219 kilometre boyunca kaçışlar, kaçıştan kopanlar, Ana grup adı altında ilerledikçe favori grubu olarak kalan peloton ve günü bitirebilmek için çevrilmeye çalışan aynakolların ağırlığı ile geride kalçış grupettolar. Kaçırılmaması gereken, yazıya dökülmesi imkansız senaryo akışı ile geride kalan günün yazıya geçirilmesi ancak önemli, finişe etki eden olayları ile mümkün olabilecek.

 

Caldes’den alınan start sonrası 20. kilometrede oluşan kalabalık kaçış grubunda; Roman Kreuziger(Astana), Christian VandeVelde(GarminBarracuda), Damieno Caruso(Liquigas), Tom Jelte Slagter(Rabobank), Andrey Amador(Movistar), Branislav Samoilau(Movistar), Matteo Rabottini(Farnese), Mahthieu Perget(AG2R), Olivier Zaugg(RadioShack), Stefan Denifl(Vacansoleil), Mathias Frank(BMC), Jose Rodolfo Serpa Perez(Androini Giocattoli), Matteo Bono(Lampre), Alexander Kristoff(Katusha) vardı. Güçlü isimlerden oluşan kaçış grubu içerisinde Matteo Rabottini’nin hedefi toplayabildiği kadar tırmanış puanı toplayıp sırtında taşıdığı mavi mayo hanesine katmaktı. Tonate, Aprica ve Teglio tırmanış kapılarından ilk geçen isim olmayı başaran Rabottini bu 3 kapıdan 19 puan topladı.

 

Kaçış grubu günün zorlu Mortirolo Tırmanışı’na başlarken ana grubun 4 dakika kadar önündeydi. Kaçış grubu güçlü olmasına rağmen maksimum zaman farkını 5 dakika olarak açabilmiş, zorlu tırmanışa ise 4 dakika avantajla tırmanışa başlamıştı. Mortirolo 11,4 kilometrelik tırmanış mesafesinde ortalama eğim %10,5 ve tırmanışın bir bölümünde görülen %22’lik eğimine, günün güçlü isimleri ile kurulan kaçış grubu dahi dayanamadı. Son olarak Mortirolo zirvesindeki puanları ilk alan isim; kaçış grubundan atak yapan Olivier Zaugg idi. Mortirolo tırmanış kapısından ikinci geçen isim ise finişe 62 kilometre kala ana gruptan atağını başlatmış olan Thomas de Gendt(Vacansoleil) idi. Kaçış grubunda yer almayan 25 yaşındaki Belçikalı kariyerinin ilk büyük tur galibiyetini Giro’nun Kraliçe etabında almak üzere atağını bu tırmanışta başlattı.

 

Mortirolo’da ne o endamlı tırmanışçılarla oluşan kaçış grubu ne de doğru düzgün bir ana grup kalmıştı. Öylesine zorlu tırmanışta, kopanlar bölük börçük ilerlemeye çalışırken önlerinde bekleyen zirve finişinin tırmanışında grup ilerleme avantajını kullanamadan çıktılar. Stelvio’nun Tırmanışı öncesi ana grup adı altında kalan 10-15 kişilik favoriler ve domestikleri grubu içerisinden şansını kaçışla denemek isteyen takımlar oldu.  Mikel Nieve ve Jon Izaguirre ile Euskaltel, Matthias Frank-Johann Tschoopp ile BMC takımının geç kalmış denemeleri Thomas de Gendt ve Olivier Zaugg liderliğinde ilerleyen yarış senaryosuna 32 kilometre kala dahil olduğunda Zaugg tepoya ayak uyduramayarak yeni oluşan 9 kişilik kaçış grubundan kopmaya başladı. Kaçışta olan 9 kişilik grupta; Thomas de Gendt(Vacansoleil) ve takım arkadaşı Matteo Carrara, Damieno Cunego(Lampre), Andrey Amador(Movistar), Mikel Nieve ve takım arkadaşı Jon Izaguirre(Euskaltel), Tanel Kangert(Astana) ve Jose Serpa(Androni) vardı.

 

 

9 kişilik kaçış grubunda de Gendt adeta biraz dinlenip soluk aldıktan sonra bu kez Stelvio Tırmanışı’nın 22,4 kilometrelik tırmanış sonundaki finiş çizgisine 17 kilometre kala yeniden atak çekti. Bu atağa sadece Mikel Niewe cevap verebildi. Damieno Cunego da cevap vermeye çalıştıysa da ilk etapta yakalayamadı. Cunego takibi bırakmadan tırmanış temposunu olabildiğince yukarı çekmeye başlayarak solo kaçış tabikibine devam etti. Ve finişe 13,5 kilometre kala kaçıştaki ikiliye dahil olarak kaçış grubunu üçledi. Kaçış grubu önünde zaten tek başına çalışan Thomas de Gendt 12,8 kilometre kala yeniden atak çekince artık kimse onu bir daha yakalayamayacaktı. Güne başlarken genel sıralamada 8.sıradaki yeri ile de Gendt pembe mayoya 5 dakika 40 saniye uzaktaydı. Böyle bir etapta imkansız görüleni başarabilir, pembe mayoyu hedefliyor olabilirmiydi? İzlerken ne düşündüğünü, neden kuvvet aldığını kestirmeye çalışarak kendini adeta otomatiğe bağlamış gibi tırmanışa devam etti. Finişe son 2,5 kilometre kala zaman farkını 5 dakika 15 saniyeye çıkardığında bisiklet tarihine derin derin yazılacak bir etaba tanık olduğumuz bugünün her çevrilen pedalın da nefes kesen finiş olasılıkları üzerine yapılan tahminsel düşünceler herkesi aldı ve bambaşka diyarlara götürdü. Hoş, gerçekten kimse bugün bu etap için kendini 20 gün boyunca saklamış, 25 yaşındaki Belçikalıyı beklemiyordu. Thomas de Gendt büyülüyordu. Kraliçe etabın Stelvio zirvesindeki galibi olmayı başaran Thomas de Gendt genel sıralamada 4. sıraya yükseldi. Bir Belçikalı olarak etap galibiyeti sonrası “Daha önce Stelvio’yu 20-30 kere çıktım. Burası benim antrenman dağım” demesi de hayli ilginçti.

 

 

Thomas de Gendt’in efsanevi olup önümüzdeki yıllarda adından söz ettirecek galibiyetine odaklanan izleyicilerin kaçırdıkları günün bir çok kahramanı vardı. Öncelikle hali hazırda bu etabı bitirebilen herkes aslında etabı bitirebilmenin ötesinde gerçek bir kahramandı;

Mavi mayosuna sıkı sıkı yapıştığını gösteren genç Matteo Rabottini’nin topladığı 19 tırmanış puanı,

Kaçış grubunda yer alıp kaçışta olduğu 170 kilometreden sonra finişe 30,4 kilometre kala ana gruba dahil olup gerilere düşen İsviçrelli Olivier Zaugg,

Ana grup desek de 15-50 kişilik favoriler grubu ve domestiklerinin grubu içerisinde en çok çalışan domestik Christian VandeVelde. VandeVelde; lideri Ryder Hesjedal için finişe 6,5 kilometreye kadar grubun önünde çalıştı. Garmin Barracuda takımında 17,3 kilometre kala kopan Peter Stetina’dan sonra tırmanışta 11,5 kilometre Hesjedal için çalışıp, John Gadret’in atağında kopan Christian VandeVelde de kesinlikle bugünün kahramanlarındandı.

 

 

Elbette Joaquim Rodriguez; Son 1,5 kilometre kala atağını yapan Rodriguez; genel sıralamadaki rakibi Scarponi ve Hesjedal’ı geride bırakıp dün kaybettiği zaman farkını geri aldı. Dünkü performansı ile pembe mayoyu bugün kaybedeceği düşünülen Joaquim Rodriguez yine bu tarz beklentileri yalancı çıkarmayı başaran günün diğer kahramanı oldu. Bugünkü performansı sonrası pembe maynun artık onda kalması gerektiğini düşünüyorum.

Mikel Nieve; 34 kilometre kala başladığı kaçışını etap üçüncülüğü ile tamamlayan Bask sporcu yine günün kahramanlarındandı. 

Aslında bugün start alan herkes kahramandı. Sizin kahramanınız kimdir? Yorumlarınızı takip etmek güzel olacak.

 

Etabı ikincilikle bitiren Damieno Cunego kendi çapında kahramandı diyebilirim. Evet iyi performans gösterdi tebrikler. Ancak onun bu etaptaki ego tatmini Michele Scarponi’nin 12 saniye daha kaybederek takımın belki de 2 sporcu ile tırmanabileceği zirve finişinde alabileceği pembe mayo senaryosunu batırdı. Evet! Cunego, etabı ikinci olarak tamamladı.

 

 

20. Etap Sıralaması:

 

1 Thomas De Gendt (Bel) VacansoleilDCM Pro Cycling Team 6:54:41  
2 Damiano Cunego (Ita) LampreISD 0:00:56  
3 Mikel Nieve Ituralde (Spa) EuskaltelEuskadi 0:02:50  
4 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:03:22  
5 Michele Scarponi (Ita) LampreISD 0:03:34  
6 Ryder Hesjedal (Can) GarminBarracuda 0:03:36  
7 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:29  
8 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:04:53  

 

 

20.Etap Sonunda Finiş Sıralaması:

 

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 91:04:16  
2 Ryder Hesjedal (Can) GarminBarracuda 0:00:31  
3 Michele Scarponi (Ita) LampreISD 0:01:51  
4 Thomas De Gendt (Bel) VacansoleilDCM Pro Cycling Team 0:02:18  
5 Ivan Basso (Ita) LiquigasCannondale 0:03:18  
6 Damiano Cunego (Ita) LampreISD 0:03:43  
7 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:04:52  
8 Domenico Pozzovivo (Ita) ColnagoCSF Inox 0:05:47  

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın