Giro 19 Etap Galibi: Roman Kreuziger – Rodriguez Pembe Mayoyu Bugün Korudu

25/05/2012  //     //  Genel

 

 

 

İtalya Bisiklet Turunun sonuna yerleştirilmiş vurucu etap profillerinden 19.Etap, bugün genel sıralamanın yıldız isimleri için hayli zorlayıcı geçti. Yarın, Kraliçe etap öncesi pembe mayo mücadelesinde iddialılar zaman farkını kapatmak, Joaquim Rodriguez ve Katusha ise zaman farkını koruyup liderliği kaptırmamak üzere performans sergiledi. 198 kilometrelik, zirve finişi ile sona eren etabın son 25 kilometresi zorlu Pamepeago tırmanışının zirvesi ikinci kez geçildiğinde sona erdi. Ataklarıyla, gruptan kopmalarıyla zengin, son 50 kilometrenin acı verici tırmaışlarında her kilometrenin anlamlı hamleleri ile dolu dolu geçti.

 

 

 

Treviso’dan alınan stratta sadece genel sıralama iddialıları değil Giro’nun sonuna yaklaşırken, yaklaştıkça stresi artan 19.etabın sporcuların yüzlerindeki gergin ve konsantre olmuş ifadeleri ile start aldı. Yarışn ilk 15 dakikasında 17 kişiik kalabalık kaçış grubu oluştu. Adriano Malori(Lampre), Emanuele Sella(androni Giocattoli), Andrey Zeits(Astana), Cadel Evans’ın domestiği Ivan Santaromita(BMC), Stefano Pirazzi(Colnago), Pierre Cazaux(Euskaltel), Andrea Guardini(Farnese Vini), Sandy Casar(FDJ), Mikhail Ignatiev(Katusha), Adam Hansen(Lotto Belisol), Francisco Jose Ventoso Alberdi)Movistar), Serge Pauwels(Omega Pharma QuickStep), Juan Manuel Garate(Rabobank), Thomas Rohregger( RadioShack Nissan Trek), Juan Antonio Flecha(SKY), Cesare Benedetti(Netapp) ve Lucas Sebastian Haedo(Saxo Bank)

 

 

 

 

Finişe 82 kilometre kala katusha liderliğinde ana grubun 8 dakika 11 saniye önünde olan 17 kişilik kaçış grubu, günün ilk zorlu tırmanış Passo Manghen tırmanışında yine ilk kayıplarını da vermeye başladı. Kaçıştan ilk kopan isim Andrea Guardini oldu ve kaçış Passo Manghen zirvesinden Stefano Pirazzi(Colnago) liderliğinde 16 sporcu ile geçildi.

 

 

Zirvesinden iki kez geçilecek Passo Pampeago’nun 7,7 kilometrelik tırmanış mesafesinde ortalama eğim %9,8, maksimum eğimin ise %16’ları bulması, kaçış grubunu zaman avantajının 4 dakika seviyesine düşmesine sebep oldu. Pampeago zirvesinden ilk geçip puanı alan isim yine Pirazzi idi.Zira bu ortalaması %9,8 olan ve %16’nın görüldüğü eğimlerde kaçış grubu parçalanmış, Sandy Casar ve Stefano olmak üzere iki sporcunun lider olarak zirveden geçmesine sebep olmuştu. Günün kaçış grubu yavaş yavaş ana gruba dahil olmaya başladı.

 

 

Finişe 26,5 kilometre kala ana gruptan atak yapan Dario Cataldo(Omega Pharma QuickStep)’nun atağına cevap vererek kaçışa dahil olan Roman Kreuziger(Astana) ve Serge Pauwels(Omega Pharma QuickStep) 3 kişilik kaçış takip grubu oluşturmayı başardı. Passo Lavaze tırmanış puanlarını da alan Pirazzi ve Casar ikilisi Pampeago’nun ikinci kez tırmanışına başladığında zaman farkı 2 dakika civarına inmişti. Ve kaçış takip grubu ile ana grup farkı hızla kapatıyordu. Liquigas’ın çektiği ana gruptada kopmalar başladı. Finişe 4 kilometre kala Stefano Pirazzi eğimin zorladığı bölümde selesinden kalkıp biraz tempo arttırınca Sandy Casar kopmaya başladı.  1 kilometre sonra da olağan şüpheliler olarak ilerleyen favorilerin grubunda, Damieno Caruso son domestik olarak çekildiğinde Ivan Basso’da diğer yıldız isimler gibi tek kalmış oldu.

 

 

Finişe 4 kilometre kala kaçış takip grubundan atak yapan Roman Kreuziger Dario Cataldo’yu da silkeleyeren etap galibiyetine tırmanışa geçti. Favoriler grubunda ise Michele Scarponi 3 defa atak yapıp grubu silkelemeye çalışarak ilerliyordu. Scarponi ataklarına her defasında güçlü devaplar veren Ryder Hesjedal ve Joaquim Rodriguez oldu. Fakat bu kez finişe 2,2 kilometre kala favoriler grubundan atak yapan isim Ryder Hesjedal olduğunda Scarponi cevap verirken, Rodriguez, Basso ve Uran cevap veremedi. Son olarak 2 kilometreye girerken yeniden atak yapan Hesjedal, bu kez Scarponi’yi de silkelemeyi başardı.

 

 

Son 600 metre kala Roman Kreuziger’in yaklaşık 25-30 saniye ardına kadar gelen Ryder Hesjedal, Kreuziger’i yakalayamadı ve Passo Pampeago zirvesinde solo galibiyet Kreuziger’den geldi. Etabı ikinci sırada tamamlayan Ryder Hesjedal, Pembe Mayo Joaquim Rodriguez’in 19 saniye önünde finişe girdi ve pambe mayo ile arasındaki fark 17 saniyeye geriledi. Son kilometrede tempo arttırım son gücü ile mayosunu koruyan Joaquim Rodriguez Michele Scarponi’yi geçerek etabı 3.sırada tamamladı. Bugün zirve finişi olduğundan finişte zaman bonifikasyonu yoktu. Yarın Giro’nun Kraliçe etabında Joaquim Rodriguez Pembe Mayoyu korumaya çalışacak. Ryder Hesjedal ise Pembe Mayoya 19 saniye yaklaşarak yarın şansını 17 saniyeye düşürmüş oldu. İkilinin pembe mayo mücadelesi yarınki Kraliçe etapta oldukça çekişmeli geçecektir. Garmin Barracuda takımı ve Katusha takımına bakılırsa, takımından daha çok destek alan Ryder Hesjedal’ın şansı yüksek.

 

 

 

19.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 6:18:02  
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:19  
3 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:00:32  
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:00:35  
5 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:43  
6 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:55  
7 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:57  
8 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:01:18  
9 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox 0:01:22  
10 John Gadret (Fra) Ag2R La Mondiale    

 

19.Etap Sonunda Genel Sıralama: (ilk 10)

 

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 84:06:12  
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:17  
3 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:39  
4 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:45  
5 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:03:21  
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:03:30  
7 John Gadret (Fra) Ag2R La Mondiale 0:05:36  
8 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:05:40  
9 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:05:47  
10 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 0:06:09  

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın