Giro 18: Guardini Giro Etap Galibiyeti Hayalini Gerçekleştirdi

24/05/2012  //     //  Genel

 

Geçen yıl, ilk profesyonel yılı olan Andrea Guardini, Farnese takımının Giro kadrosuna alınma vaadi ile Tour of Turkey’de 2 etap kazanmayı başarmıştı. Takımın kararı ile ilk profesyonel yılı olması sebebiyle Giro kadrosunda yer alamamıştı. Bu yıl, Farnese Vini – Selle italia’nın takım kadrosunda Giro d’italia startını alan genç İtalyan hayalini bugün 19.etabın toplu sprint finişinde, üstelik Mark Cavendish’i geçerek kazandı. 95.Giro d’italia’nın son sprint etabını kazanamayan Cavendish finiş çizgisinden sonra sinirliydi.

 

 

İtalya Bisiklet Turunun genel sıralama iddialıları için korkulan etaplar; Cuma ve Cumartesi öncesi bugün son sprint etabı San Vito di Cadore’den 167 sporcu ile start aldı. 17.etabı tamamşayan 169 sporcudan; Carlos Jose Ochoa(Androni) ve Martin Velits(Omega Pharma QuickStep) bugün start almadı. 149 kilometrelik son sprint etabı iniş ve düzlük profili ile yarış kadrosunda kalabilen sprinterlerin son cazip profiliydi. Start sonrası hızla oluşan 4 kişilik kaçış grubu; Manuele Boaro(Saxo Bank), Pier Paolo De Negri(Farnese), Stef Clement(Rabobank) Angelo Pagani(Colnago) vardı. Kaçış grubunun 4’lüsü maksimum zaman farkını 59.kilometrede 2 dakika 35 dakikaya kadar çıkarabildi.

 

Ancak etabın tek prim kapısı olan 84.sprint kapısı puanları için Mark Cavendish ve Takımı Sky ana grup önünde tempo arttırmına başladığında kaçış grubunun sprint kapısı öncesinde yakalanışı ekranlara yansıdı. Cavendish istediği 5 puanı aldığında kaçış grubu çoktan ana grup içerisinde yerini almıştı. Finişe 66 kilometre kala  yakalanan kaçış grubu yeni bir kaçış grubun oluşmasını muhtemel kılıyordu. İlk olarak kaçış deneyen 6’lı kaçış grubu içerisinde Sandy Casar’ın bulunması sebebiyle kaçışı gerçekleştiremedi. Finişe 55,5 kilometre kala bu kez yeni bir 4’lü günün ikinci kaçışına başladı. Olivier Kaisen(Lotto), yeniden Stef Clement(Rabobank), Mickael Delage(FDJ) ve Martijn Kaizer(Vacansoleil)’li kaçış grubu ana gruba yaklaşık 1 dakikalık zaman farkı oluşturmayı başarabildi. 24 kilometre kala ana grup önüne gelen Liquigas ve sonrasında SKY’ın temposu ile kaçınılmaz toplu sprint finişi için yarışın temposu artmaya başladı. Kaçış grubundan sadece Mickael Delage(FDJ) yarışın lideri konumunda solo ilerlerken ana gruptan Lars Bak(Rabobank) kaçış yaparak Delage’a katıldı. İkikinin kaçışı finişe 3,5 kilometre kala sona erdi.

 

Son kilometrelere doğru son sprint finişini değerlendirmek isteyen takım trenleri ana grup önünde konum kollayıp tempo arttırmaya başladı. Bugün son sprint etabı finişi için tüm olağan şüpheliler oradaydı. Mark Cavendish’i rakip görüp onu hedefine alan Roberto Ferrari, Cavendish’in hemen arkasında sadece Cavendish’e odaklı ilerleniyordu. Oysa Ferrari’nin ardında genç İtalyan Andrea Guardini hayalini gerçekleştirmek için güzel bir konumu yakalamıştı. Ferrari Cavendish’i göz altında tuta dursun ikilinin ardından Guardini ilk olarak atağını başlattığında uzun soluklu sprinti ona hayalini beraberinde getirdi. Cavendish zorladıysa da Guardini’yi bariz bir şekilde yakalayamadı. Geçen etapların birinde Cavendish’in klasikleşmiş galibiyet saltanatını yeni nesilden birinin yıkabileceğine değinmiştim. Bu yeni nesil ilk kez Giro koşan Guardini olabilecek mi? Bunu önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Ancak bugün görünen oydu ki… Cavendish kendinden emin tavırlarını takınmışken finiş çizgisi bu kez onun olamadı. Cavendish Guardini’yi geçemeyince çok sinirlendi. Sprinterlerde tırmanışçılardan farklı olan bu özelliği bir kez daha gördük. Açıkçası, eski bir sprinter olarak bana yabancı olmayan bu hissi çok iyi biliyorum. Sprinter ruhuna sahip hele ki Dünya Şampiyonu ünvanına taşıyan Cavendish’in izlenen siniri muhakkak ki sprinterliğin temelinde yatan güç ve hırsın karşılığı olarak ortaya çıkıyor.

 

 

18.Etap Finiş Sıralaması: (İlk 10)

 

1 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia    
2 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling    
3 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli    
4 Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda    
5 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank    
6 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan    
7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team    
8 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep    
9 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat    
10 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team    

 

18.Etap Sonrası Genel Sıralama: (İlk 10)

 

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 77:47:38  
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:30  
3 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:22  
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:36  
5 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:02:56  
6 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:03:04  
7 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:03:19  
8 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:04:13  
9 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:04:38  
10 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:04:42  

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın